Geri Dön

Son dakika haberi | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş normalleşme açıklaması

Gelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Kısıtlamaların esnemesi hakkında konuşan Erdoğan, " Kabine toplantısında bunu yeniden ele alacağız." ifadelerini kullandı. Çin'den gelecek 10 milyon doz aşı hakkında ise Erdoğan, "Büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar'daki Kerem Aydınlar Camisi'nin çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını  yanıtladı.

Bir gazetecinin, "85 yaş ve üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı  ve devam ediyor. 2. parti aşıların ne zaman gelmesi bekleniyor?" sorusu üzerine  Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aşı konusunda şu anda ikinci parti aşımız nasip olursa, yani onayı  çıktı Çin'den, büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10  milyon gelecek ve bu yaş grubunu sizler de ifade ettiniz, bu yaş grubu  huzurevlerinde vesaire kalanlara yönelik aşılarımız devam edecek. Tabii bu arada  yine Bilim Kurulu'nun yapacağı çalışmayla birlikte de kademelendirme aynen  belirlenerek, o kademe çerçevesi içerisinde de aşı süreci devam edecek."

Erdoğan, "Kısıtlamalarla alakalı olarak, restoran sahiplerinin bir  talebi vardı, sıkı kurallara uyarak tekrar açılmak istediklerini söylediler.  Değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Restoran işletmeciliği konusu ise bu konuyla ilgili olarak da kabine  toplantımızda inşallah bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü  endişelerimiz var maalesef her ne kadar 'sıkı tutacağız' diyorlarsa da daha önce  de bunlar söylendi, maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu  başarılı süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek, o riski  almak istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci dikkatle yürütelim, başarılı bir şekilde  yürütelim ama elimize gelen verilere bakarız, o verilere göre de gerekirse bir  esneme yapılabilir."

"KESİNLEŞMİŞ BİR TARİH VARDIR VE BU TARİH DE HAZİRAN 2023'TÜR"

Erdoğan, bir gazetecinin, "Geçen cumartesi günü Milli Görüş'ün önemli  isimlerinden Nedim Urhan'ı ziyaret ettiniz. Ziyaretinize ilişkin pek çok yorum  yapıldı. Seçim takvimine göre seçim 2023 gözüküyor ama genellikle muhalefet  kanadından daha erken olacağına dair söylemler var. Bu konuda neler söylersiniz?"  şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

"Bu konuyla ilgili daha önceleri de açıklamalarımı yaptım.  Biliyorsunuz biz bu muhalefetteki siyasi partiler gibi bir acelecilik içerisinde  değiliz. Bizim şu andaki tablo, takvim haziran 2023'tür. Haziran 2023'ten önce  böyle bir erken seçim filan, falan söz konusu değildir. Bir defa oturmuş  demokrasilerde aklınıza estiği zaman bir erken seçime gidilmez. Bu erken seçim  yaygaraları vesaire, bunlar tamamen oturmamış ama kendilerine acaba bir yerden ne  elde edebiliriz gayreti içerisinde olanların hayalleridir. Böyle bir şey  kesinlikle söz konusu değildir. Cumhur İttifakı olarak kesinleşmiş bir tarih  vardır ve bu tarih de Haziran 2023'tür."

"REFORM PAKETİYLE İLGİLİ KENDİ İÇİMİZDE ÇALIŞMALARIMIZI YAPTIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyuna açıklanacağı belirtilen reform  paketinin bir takvimi olup olmadığı ve pakette nelerin bulunduğuna ilişkin soru  üzerine, "Bu reform paketiyle ilgili biz kendi içimizde zaten çalışmalarımızı  yaptık. Bu hafta içerisinde de yine özellikle insan hakları evrensel  beyannamesiyle ilgili onu da baz alarak eylem planımızı aramızda konuştuk.  Değerlendirmelerimizi yaptık ve ekonomiyle ilgili olan çalışmalarımızı da  yapıyoruz. Önümüzdeki haftalar içerisinde bu konuyla ilgili açıklamamızı, tarihi  de açıklamak suretiyle inşallah yaparız." diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Irak'a yaptığı ziyaret  anımsatılarak, "Akar ziyaret sonrasında Sincar'daki teröristleri işaret ederek  'Eğer Irak hükümeti bizden destek isterse desteğe hazırız.' demişti. Bunu  Sincar'a yönelik ortak operasyon sinyali olarak yorumlayabilir miyiz?" şeklindeki  soru üzerine Erdoğan, ortak operasyonları zaten her zaman yapmaya hazır  olduklarını söyledi.

Erdoğan, ancak açıklamak suretiyle bu operasyonların yapılamayacağını  belirterek, "Her zaman benim bir sözüm var. Nedir? Bir gece ansızın gelebiliriz.  Olay budur." ifadelerini kullandı.

"Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yakın zamanda Avrupa  semalarında da Türkiye'den satın alınan Bayraktar'ların ve Anka'ların uçtuğunu  göreceğiz." şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları  kaydetti:

"Bu bakanımızın şu anda Avrupa'dan bazı siparişlerin gelmesi sebebiyle  yapmış olduğu bir açıklamadır. Şu anda tabi bu tür bazı görüşmeler yapılıyor. Bu  görüşmeler henüz bu kurumlarımızla herhangi bir kesin anlaşmaya bağlanmış değil.  Ama bağlandığı anda da tabi bu Batı ülkeleri gerek Bayraktar'dan gerek Anka'dan  bu siparişleri aldığında kendi ülkelerinde bunları değerlendirecektir."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 'OECD İSTANBUL MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİ'NE VİDEO MESAJ GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "OECD İstanbul Merkezi"nin açılış törenine  video mesaj gönderdi.

Sözlerine bugün hizmete alınacak İktisadi İşbirliği ve Kalkınma  Teşkilatı'nın (OECD) İstanbul Merkezi'nin hayırlı olmasını temenni ederek  başlayan Erdoğan, "Aranızda bizzat bulunamasam da video mesaj yoluyla da olsa  heyecanınızı paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, 60'ıncı kuruluş yıl dönümü geride bırakılan, dünyanın  önde gelen 37 ekonomisinin üye olduğu OECD'nin kurucu üyelerinden olduğunu  aktaran Erdoğan, "Küresel ekonomi idaresinin temel sütunlarından biri olan  OECD'nin bir merkezinin Türkiye'de tesis edilmesini arzu ediyorduk." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Berlin, Meksika, Tokyo ve Washington'dakilere  ilaveten İstanbul'umuzda faaliyete geçecek merkezin inşallah başarılı çalışmalara  imza atacağına inanıyorum. İstanbul'u, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere  uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefimize de böylece bir  adım daha yaklaşıyoruz. OECD'nin İstanbul Merkezi vasıtasıyla teşkilatın Orta  Doğu, Kuzey Afrika ve Avrasya dahil geniş coğrafyalara yönelik çalışmalarına,  inşallah bundan sonra daha fazla katkıda bulunma fırsatı yakalayacağız." şeklinde  konuştu.

"SALGIN, VAR OLAN KÜRESEL DURGUNLUĞUN DAHA DA DERİNLEŞMESİNE YOL  AÇTI"

Koronavirüs salgınının, ülkeleri iktisadi ve sosyal gelişmişlik  düzeyleri ne olursa olsun, küresel çaplı ağır imtihanlarla karşı karşıya  bıraktığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Salgın, var olan küresel durgunluğun daha da derinleşmesine yol açtı.  Sadece ekonomik sıkıntıların değil, toplumdaki adaletsizliğin de arttığını  gördük. Bu şartlar altında, OECD hem salgınla mücadelede hem de salgının ortaya  çıkardığı iktisadi ve sosyal sorunların çözümünde ön almıştır. Küresel ölçekte  iktisadi büyüme ve istihdamı tekrar canlandırma yönünde güçlü, kapsayıcı ve  sürdürülebilir tedbirler içeren öneriler hazırlamıştır. Birleşmiş Milletler ve  bağlı kuruluşlarıyla G20, Dünya Ticaret Örgütü dahil diğer uluslararası  örgütlerle etkin iş birliği sergilemiştir. Bu çalışmalar, önümüzdeki dönemde  toparlanma sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. İnşallah bu süreçte İstanbul  Merkezi, hem teşkilatın ortak ülkelere yönelik stratejisine hizmet edecek hem de  üye olmayan ülkelerle ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi  doğrultusunda gayret gösterecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkezin ev sahipliği yapacağı üst düzey  etkinliklerle üye ve ortaklar bakımından önemli bir buluşma noktası haline  geleceğini vurguladı.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Merkezin, OECD'nin çalışmalarında gerçek anlamda 'merkezi' bir rol  üstlenmesini temenni ediyoruz. OECD İstanbul Merkezi'nin Paris ile iletişim  halinde çok geniş bir alanda hizmet sunmasını bekliyoruz. Bu düşüncelerle  sözlerime son verirken, başta Ticaret ve Dışişleri Bakanlarım ve Sayın Genel  Sekreter olmak üzere merkezimizin açılışında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.  Sayın Genel Sekretere, 1 Haziran 2021 itibarıyla tamamlayacağı görevi boyunca  yaptığı çalışmalar için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyor, üstleneceği yeni  vazifelerde şimdiden başarılar diliyorum. OECD İstanbul Merkezi'nin hayırlı ve  uğurlu olmasını temenni ediyor, sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla  selamlıyorum."

 

 

 

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber