Geri Dön
SiyasetSon dakika: Erdoğan'dan Karabağ'da Ermenistan'a mesaj: Kalıcı barış için ortam hiç olmadığı kadar elverişli

Son dakika: Erdoğan'dan Karabağ'da Ermenistan'a mesaj: Kalıcı barış için ortam hiç olmadığı kadar elverişli

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Azerbaycan ile samimi bir irade ortaya koyması halinde, Türkiye'nin Ermenistan ile olan ilişkilerinin de normalleşmesinin önünde bir engel kalmayacaktır." dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin, dünya çapında büyük bir güce dönüştüğünü ve kimsenin Türkiye'ye iradesini dikte edemeyeceğini belirterek, "Bugünlerde öz kardeşim Türkiye, iç işlerine müdahale etmek isteyenlere öyle cevap verdi ki öyle düşünüyorum ki bu, bütün siyasetçiler için örnektir. Ulusal onurunu koruyan, öz halkını, devletini, halkının çıkarlarını, gururunu koruyan ve savunan lider, bugün Azerbaycan'dadır. Bütün Türk dünyası için Erdoğan en önemli faktörlerden biridir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Zengilan Ağalı köyünde yaptıkları baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Zengilan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Erdoğan, Aliyev'e daveti için teşekkür etti.

Erdoğan, "Yapmış olduğumuz ziyaretlerle şu kısa süre içerisinde Azerbaycan'daki işgalden kurtarılan bu bölgelerin nasıl ayağa kalktığını, nasıl gerçekten süratle geliştiğini görmek her babayiğidin, her siyasetçinin karı değil." dedi.

Bölgede kısa sürede çok sayıda yatırımın hayata geçirildiğine işaret eden Erdoğan, bölgeden ayrılmak zorunda bırakılmış Azerbaycanlıların en kısa zamanda bu topraklara dönme imkanını bulacaklarına inandığını söyledi.

Çevredeki binaları işaret ederek, binaların aslına uygun tekrar inşa edildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Buraya gelmeden evvel Fuzuli'yi bir yanda Şuşa'ya, diğer yandan da güney sınırı boyunca Ağbend'e, gelecekte de inşallah Nahçıvan'a bağlayacak yolların yapım çalışmalarını gördük. İşçi kardeşlerimizle bir araya geldik. Bu yollar bölgede gelişecek çok boyutlu taşımacılığın adeta köşe taşlarını oluşturuyor. Fuzuli'de de belirttiğim gibi bu kadar kısa bir sürede bölgenin imarında alınan mesafe hem Azerbaycan hem de bölgemiz için gurur, aynı zamanda umut vericidir. Azerbaycan tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir kalkınma modeliyle bu bölgeyi geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor."

Temelini attıkları tünel, viyadük ve otoyolların buradaki canlılığın durumunu göstermesi bakımından çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev'i ve emeği geçen herkesi tebrik etti.

Yüklenici firmaların çalışmasının da her türlü takdirin üzerinde olduğunu ifade eden Erdoğan, "Türkiye olarak biz de bu çabalarda üzerimize düşeni yapmaya, kardeş Azerbaycan'a tüm imkanlarımızla destek olmaya devam edeceğiz." dedi.

Mevkidaşı Aliyev ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri tüm veçheleriyle ele aldıklarını dile getiren Erdoğan, ekonomik ve ticari alandaki iş birliğinin genişletilmesi, enerji, ulaşım ve Karabağ'ın kalkınmasıyla ilgili projelerdeki mevcut durumu ve geleceğe dair planları da değerlendirme imkanı bulduklarını söyledi.

Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefiklik seviyesine getirdikleri ilişkileri nasıl daha ileriye taşıyabileceklerini konuştuklarını anlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Tek millet, iki devlet olmanın verdiği ortak şuur ve ruhla hareket ediyoruz. Azerbaycan, bölgenin gerçek kapasitesinin hayata geçirilmesini engelleyen işgali şanlı zaferiyle sona erdirdi. Yıllardır uygulanmayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararını kendisi hayata geçirdi. Kalıcı barışın sağlanması ve özlenen normalleşme yönünde ilerlenmesi için ortam bugün hiç olmadığı kadar elverişlidir. Bunun için bölgedeki yeni duruma uygun hareket edilmesi gerekiyor."

"Projeler dışlayıcı değil kapsayıcı"

Bölgede, kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yana olduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu coğrafyadan geçecek kara ve demir yolu hatları sadece Azerbaycan ve Türkiye için değil tüm bölge ülkeleri için ekonomik ve ticari fırsatlar doğuracaktır. Gün gelecek Zengezur'dan çıkıp İstanbul'a kadar gidebileceğiz, Iğdır, Kars gidebileceğiz ve bölgenin transit lojistik merkez olma konumu perçinlenecektir. Bu gelişmeden İran, Gürcistan, Ermenistan dahil Azerbaycan'ın tüm komşuları istifade edecektir. Hülasa bu projeler dışlayıcı değil kapsayıcıdır. Tabiatıyla bu süreçte sınırların belirlenmesi ve karşılıklı olarak tanınması zaruridir. İyi komşuluk ilişkilerinin temelini de bu anlayış oluşturmaktadır.

Bu meselelerde Ermenistan'ın Azerbaycan ile sorunlarını çözme yönünde samimi bir irade sergilemesi gerekiyor. Azerbaycan ile samimi bir irade ortaya koyması halinde, Türkiye'nin Ermenistan ile olan ilişkilerinin de normalleşmesinin önünde bir engel kalmayacaktır. Tüm bölge için birlikte kurulacak müreffeh bir geleceği küçük hesaplara ve iç siyasete feda etmek zaman kaybı anlamına gelecektir. Dünyanın bu güzel bölgesinde barış içinde yaşanacak parlak bir gelecek pekala mümkündür. Türkiye'nin de kalıcı barışın tesisi yönünde atılacak her olumlu adımın karşılığını aynı yapıcı anlayışla vereceğinin altını bir kez daha çiziyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sırasında gösterilen misafirperverlik için Cumhurbaşkanı Aliyev ve tüm Azerbaycan halkına şükranlarını sundu.

 

Son dakika: Erdoğandan Karabağda Ermenistana mesaj: Kalıcı barış için ortam hiç olmadığı kadar elverişli

Son dakika: Erdoğandan Karabağda Ermenistana mesaj: Kalıcı barış için ortam hiç olmadığı kadar elverişli

Aliyev, Ermenistan işgalinden kurtarılan Zengilan'ı ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın, işgalden kurtarılan toprakları ikinci kez ziyaret ettiğini belirten Aliyev, dört ay önce Şuşa'da bir araya geldiklerini, bugün ise Fuzuli ve Zengilan'ı ziyaret ettiklerini kaydetti.

Aliyev, Şuşa'da imzalanan Şuşa Beyannamesi'nin tarihi bir anlaşma olduğunu vurgulayarak, bu beyannamenin, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkileri resmen müttefiklik düzeyine yükselttiğini ifade etti.

Fuzuli Uluslararası Havalimanı'nın açılışını birlikte yapmalarının, Türkiye ve Azerbaycan'ın birliğinin, gücünün göstergesi olduğunu vurgulayan Aliyev, "Türkiye ve Azerbaycan, iki kardeş ülke gibi her zaman birbirinin yanındadır. Fuzuli Uluslararası Havalimanı'nın inşası sadece 8 ay sürdü. Havalimanının inşasında Azerbaycan ve Türk şirketleri yer aldı. Bu bizim ortak başarımızdır." dedi.

Aliyev, Zengilan'da temelini attıkları Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü'ne işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu yatırım projesi de Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak projesidir. Bu bir kez daha gösteriyor ki tüm işlerde, aynı zamanda işgalden kurtarılan topraklardaki imar çalışmalarında da omuz omuza birlikte ilerliyoruz. Zengilan'ın Ağalı köyündeki bu resmi tören tarihe geçecektir. Genellikle resmi törenler başkentlerde yapılıyor. Fakat hem Şuşa'da hem de bugün Zengilan'da resmi törenin yapılması, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının seslendirilmesi gösteriyor ki, bizim ortak adımlarımız tarihte ebedi kalacak. Bu tarihi biz birlikte (Türkiye ile) yazıyoruz. Bütün savaş döneminde birlikteydik, bugün de birlikteyiz."

Karabağ savaşında Erdoğan ve Türkiye'nin desteklerini hatırlatan Aliyev, "İkinci Karabağ Savaşı'nın ilk dakikalarından son anlarına kadar Türkiye, Azerbaycan'ın yanında oldu. Değerli kardeşim, tüm dünyaya Azerbaycan'ın yalnız olmadığını, Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında olduğunu beyan etti. Bu bize çok büyük siyasi ve manevi destek, ek güç verdi. Azerbaycan halkı size şükranlarını sunuyor. Azerbaycan'da herkes sizi seviyor, saygı duyuyor. Siz bizim zaferimiz için büyük işler gördünüz. Bugün imar döneminde de bizimle birliktesiniz. Yoğun çalışma grafiğiniz var. Afrika'nın 4 ülkesine gittiniz, ülkenizde önemli etkinliğe katıldınız. Sonrasında zaman bularak Azerbaycan halkı ile birlikte olmak için buraya geldiniz. Bunu takdir ediyoruz. Bu gerçek kardeşlik ve dostluk örneğidir. Bu aynı zamanda hem halklarımıza hem de dünyaya bizim birlikte olduğumuz, birlikteliğimizin sarsılmaz ve ebedi olduğu yönünde mesajdır." diye konuştu.

"Kimse Türkiye'ye kendi iradesini dikte edemez"

Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan iş birliğinin hem bölgesel hem de dünya çapında önemli etkene dönüştüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

"Türkiye, Erdoğan'ın liderliğinde dünya çapında büyük güce dönüştü. Kimse Türkiye'ye kendi iradesini dikte edemez. Bugünlerde öz kardeşim Türkiye, iç işlerine müdahale etmek isteyenlere öyle cevap verdi ki öyle düşünüyorum ki bu, bütün siyasetçiler için örnektir. Ulusal onurunu koruyan, öz halkını, devletini, halkının çıkarlarını, gururunu koruyan ve savunan lider, bugün Azerbaycan'dadır. Bütün Türk dünyası için Erdoğan, en önemli faktörlerden biridir. Bunu değerlendirmeliyiz."

Azerbaycan'ın, Türk Konseyi dönem başkanlığını gelecek ay Türkiye'ye devredeceğini bildiren Aliyev, "Türkiye'nin, değerli kardeşimin liderliğinde Konsey'e başarıyla başkanlık edeceğinden eminim. Türk devletleri arasındaki iş birliği ve kardeşlik ilişkileri daha da güçlenecek ve tüm Türk dünyası için yeni olanaklar açılacaktır." diye konuştu.

Aliyev, temelini attıkları karayolunun, Zengezur Koridoru'nun bir parçası olduğunu söyleyerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Zengezur Koridoru, bütün Türk dünyasını birleştirecek. Hem Türkiye hem Azerbaycan, Zengezur Koridoru'nun gerçekleşmesi için gerekli adımları atacak. Bu adımların yakın gelecekte meyve vereceğinden eminim. Azerbaycan'ın işgalden kurtarılmış topraklarında faaliyet gösteren Türk şirketlerine şükranlarımı sunmak istiyorum. Onların yorulmak bilmeyen çabaları sayesinde bölgede karayolları, demir yolları, tüneller yapılıyor, altyapı projeleri gerçekleştiriliyor. Bu bizim birlik ve kardeşliğimizin tecessümüdür. Türkiye ve Azerbaycan, bundan sonra da iki kardeş ülke olarak birlikte ileriye gidecektir. Halklarımız daha da yaklaşacak, devletlerimiz daha başarılı iş birliği kuracak, böylelikle iş birliğimiz daha etkili olacaktır."

'Pes' dedirtti! Aşıdan kaçmak için akla hayale gelmeyecek yöntem
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Bir TIR faciası daha! 4 kişiye mezar oldu
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
Türkiye dünyada ilk üçte! Şikayet ettiler
Bakan Soylu: ‘Lafa takla attırdılar, çatlasınlar patlasınlar'
'Yasak aşk' yaşadıkları iddia edildi! Herkese ilan ettiler
Tam 7 yıldır eve gitmiyorlar! Her yıl 8 ay kilometrelerce yol gidip...
AVM savaş alanına döndü! Masa ve sandalyeler havada uçtu
Galatasaray-Altay maçında çok tartışılan penaltı pozisyonu!
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım