Geri Dön
Siyaset‘Sudan’a desteği sürdüreceğiz’

‘Sudan’a desteği sürdüreceğiz’

Sudan’da 2019 yılından beri kapsamlı bir değişim süreci yaşandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu meşakkatli süreçte kardeş Sudan halkının ve devletinin yanında dayanışma içerisinde olmakta kararlıyız” dedi

‘Sudan’a desteği sürdüreceğiz’

Aslıhan Altay Karataş - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah El-Burhan ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında iş birliği mesajı verdi. Erdoğan ve El-Burhan, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

GEÇİŞ DÖNEMİNDE İLK ZİYARET: El-Burhan’ın Sudan’ın geçiş döneminde devlet başkanı düzeyinde bir ilki teşkil eden bu tarihi ziyaretinden büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bu tarihi ziyaretin Sudan Türkiye kardeşliğinde yeni bir dönemin müjdecisi olduğuna inanıyorum.

STRATEJİK ORTAKLIK: Sudan’ı Başbakanlığım döneminde 2006’da ve Cumhurbaşkanlığım döneminde 2017’de olmak üzere iki defa ziyaret ettim. Bu ziyaretlerim aynı zamanda Türkiye’den Başbakan ve Cumhurbaşkanı seviyesinde Sudan’a düzenlenen ilk remi ziyaretleri teşkil etmişti. Sudan halkının milletimize olan derin muhabbetine pek çok kez şahitlik ettik. 2017’deki ziyaret sırasında ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselterek işbirliğimizi kurumsallaştırdık. Bugün yaptığımız görüşmelerde münasebetlerimizi bu zaviyeden tüm yönleriyle ayrıntılı şekilde ele aldık.

KRİTİK BİR DÖNEM: Sudan’da 2019 yılından bu yana kapsamlı ve önemli bir değişim süreci yaşanıyor. Aziz kardeşim El-Burhan kritik bir dönemde gerçekten zor bir sorumluluk üstleniyor. Bu meşakkatli süreci kardeş Sudan halkının ve devletinin yanında olarak kolaylaştırmaya ve bu şekilde geleceğe dayanışma içerisinde sürdürmekte kararlıyız. Anayasal bildiride kayıtlı taahhütlere uygun olarak aradan geçen süre zarfında kardeşim El-Burhan ve geçiş hükümetinin liderliğinde Sudan önemli başarılara imza attı. Sudan’ın iktisadi ve ticari alanda son dönemde ortaya koyduğu başarıları da memnuniyetle takip ediyoruz. Uzun yıllar ciddi sıkıntılar yaşayan Sudan’ın birlik ve beraberlik içinde hak ettiği konuma geleceğine inanıyoruz. Sudan halkı karşılaştığı zorlukların üstesinden gelecek güce, dirayete ve dayanışma ruhuna sahiptir.

ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATTIK: Ziraat Katılım Bankamız geçtiğimiz yıl Hartum’da kurumsal şube açmıştı. Afrika kıtasındaki ilk Türk kamu bankası özelliğini taşıyan bankamız karşılıklı bankacılık ve mali işlemlerin kolaylaştırılmasını sağladı. İkili ilişkilerimizde ve üst düzeyli temaslarımızda son aylarda yakaladığımız ivmeyi önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Nitekim bugün bu anlamda önemli kararlara imza attık. Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık Konseyi altında görev yapan bakanlıklar arası komisyonların ve karma ekonomik komisyonun faaliyetlerinin canlandırılması hususunda mutabık kaldık. Özellikle enerji, madencilik, tarım, sağlık, finans, bankacılık, savunma sanayii ve diğer tüm sahalarda işbirliğimizi ilerletme kararlılığımızı teyit ettik. Sudan’ın kalkınmasına ve altyapısını geliştirmesine yönelik desteğimizi artırarak sürdüreceğiz.

AFRİKA İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRDİK: Sudan ile ortak geçmişimizin derin izlerini Darfur’daki Ali Dinar Sarayı’nda, Hartum’daki şaheser Mescid-i Kebir’de Kızıldeniz’in incisi Sevakin’de görmek mümkündür. TİKA Sevakin adasındaki Şafi camii, Hanefi camii, gümrük binası başta olmak üzere bu eserleri büyük bir ihtimamla restore etmektedir. Bugünkü toplantımızda değerli kardeşimle ikili konuların yanı sıra bölgesel meselelere dair görüş alışverişinde bulunduk. Son yıllarda Sudan dâhil Afrika boynuzu bölgesi ülkeleriyle her alanda ilişkilerimizi geliştirdik. Sayın El-Burhan ile kardeş ve komşu iki ülke olan Sudan ve Etiyopya arasında son dönemde yaşanan gerilime ilişkin endişelerimizi de paylaştık. Bu konunun karşılıklı diyalog ve mutabakatla çözülmesinin önemine işaret ettim. Türkiye önümüzdeki dönemde Sudan’ın yanında olmayı sürdürecektir.

‘Türkiye her daim yanımızda yer aldı’

El-Burhan da konuşmasına Türkiye’de son dönemde yaşanan yangın ve sel felaketlerinden dolayı geçmiş olsun dileğinde bulunarak başladı. El-Burhan, “Türkiye hem bölgesinde hem de dünyada lider bir ülkedir. Türkiye her daim Sudan’ın yanında yer almıştır. Özellikle de şu an Sudan’ın içinden geçtiği bu dönüşüm ve değişim sürecinde Türkiye yanımızda olmuştur. İnşallah Türkiye ve Türkiye liderliği gibi samimi dostlarımızın desteğiyle bu süreci de atlatacağımıza inanıyoruz” dedi.

6 anlaşma imzalandı

İki ülke arasında Anadolu Ajansı (AA) ile Sudan Haber Ajansı (SUNA) arasında İşbirliği Anlaşması, Nakdi Yardım Uygulama Protokolü, Askeri Mali İşbirliği Anlaşması, Ekonomik ve Mali İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı, Protokol Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı olmak üzere 6 anlaşma imzalandı.