Geri Dön
SiyasetTatbikatın kodu TSK’nın parolası: Etkin, Saygın, Caydırıcı

Tatbikatın kodu TSK’nın parolası: Etkin, Saygın, Caydırıcı

Türk Deniz Kuvvetleri, hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini vurguladığı ‘Mavi Vatan’da, koronavirüs salgınına rağmen askeri eğitim ve tatbikatlarını sürdürüyor.

Tatbikatın kodu  TSK’nın parolası: Etkin, Saygın, Caydırıcı

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı, dün ve bugün eğitim sahası için Girit’in güneyinde üç sahada Navtex ilan etti.

Libya açıkları

Üç sahada askeri eğitim yapılacağı belirtilerek, bu alanların tatbikat için kapatıldığı vurgulandı. Sahalara verilen kodlar, TSK’nın parolasından esinlendi. Birinci sahaya “ETKİN”, ikinci sahaya “CAYDIRICI” ve üçüncü sahaya “SAYGIN” isimleri verildi. Tatbikat alanı olarak Girit’in güneyi ile Libya açıkları belirlendi. Yunanistan, Girit’in doğusunda yer alan Kerpe Adası güneyinde, 24 Haziran’da yaptığı tatbikatta, denizaltı torpido atışlarıyla, hizmet dışına alınmış bir gemiyi batırmıştı.

Öte yandan Türkiye’den Libya’ya giden kargo gemileri, geçtiğimiz haftalarda Yunanistan ve Fransa tarafından iki kez durdurulmak istenmişti. Bu gelişmelerin ardından TSK’nın Girit güneyinde mesajlı Navtex ilan etmesi dikkati çekti. Türk Deniz Kuvvetleri, 29-30 Mayıs tarihlerinde de eğitim sahası için Yunanistan açıklarındaki dört sahada Navtex ilan ederek tatbikat duyurusu yapmış, her bir saha için verilen kodlar, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” şeklinde oluşmuştu.

Navtex nedir?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler