Geri Dön

TBMM’den Ermenistan’a kınama bildirisi

TBMM’de grubu bulunan HDP dışındaki dört siyasi parti Ermenistan’ı kınayan ortak bildiri yayınladı.

TBMM’den Ermenistan’a kınama bildirisi

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, Azerbaycan’a saldırıda bulunan Ermenistan’ı ortak bildiri ile kınadı. “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler olarak” diye başlayan bildiride, “Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verildi. Bildiri ardından şunlar kaydedildi: “Bu son saldırı Tovuz’daki saldırılardan sonra, Ermenistan’ın bölgede barışın ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz.”

Barışçıl çözüm vurgusu

Bildiride şöyle denildi:

“30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle; Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz.”

Erdoğan’dan teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu güçlü bir şekilde teyit eden bu ortak bildiride imzası olan siyasi partilerimize şahsım ve milletimiz adına teşekkür ediyor, Gazi Meclisimizi bu asil ve güçlü duruşundan dolayı gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump oyunu kullandıABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için oyunu kullandı. Kime oy verdiği sorulan Trump, "Trump adında bir adama oy verdim” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber