Geri Dön
Siyaset'Temennimiz yaza huzurlu girmek'

'Temennimiz yaza huzurlu girmek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşılama çalışmalarına ilişkin, “Temenni ederiz ki mayıs, haziran gibi bu iş tamamlansın, bitsin ve yaz mevsimine de çok daha huzurlu bir şekilde girmiş olalım” dedi

'Temennimiz yaza huzurlu girmek'

Gökhan Karakaş / İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’le 50 milyonu şubat sonu itibarı ile bize ulaşmak üzere 100 milyon doz aşı alımı konusunda anlaşma yapıldığını, ancak ilk etapta gelmesi gereken 50 milyon dozun henüz gelmediğini belirterek, önceki gün kabul ettiği Çin Dışişleri Bakanı’na bunu hatırlattığını söyledi. Erdoğan, “Temenni ederiz ki (aşılama) mayıs, haziran gibi bu iş tamamlansın, bitsin ve yaz mevsimine de çok daha huzurlu bir  şekilde girmiş olalım” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camii’nde kıldı. Erdoğan’a, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de eşlik etti. Erdoğan çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladıktan sonra yürüyerek Vahdettin Köşkü’ne geçti.

Erdoğan soruları yanıtlarken özetle şunları söyledi:

YAKINDAN TAKİP EDECEĞİM: (Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılama konusundaki  açıklaması) Ben şu an itibarıyla bakanımızın açıklamasını bizzat kendisinden dinlemiş değilim. Fakat bu süreç ne getirir, ne götürür onu da tabii tam  göremiyoruz, tam bilemiyoruz. Temenni ederiz ki mayıs, haziran gibi bu iş tamamlansın, bitsin ve yaz mevsimine de çok daha huzurlu bir şekilde girmiş  olalım.  Biz tabii hazırlıklarımızı yapıyoruz ve Çin’den aldığımız aşıların dışında dün de Çin Dışişleri Bakanı’yla bunları etraflıca  görüştüm. Bizim Çin’le yaptığımız ilk anlaşma aslında 100 milyon faz aşıydı, Çin  aşısı. Bunun tabii ilk etabı 50 milyon fazdı. Şu an itibarıyla bu 50 milyon faz  aşı henüz bize ulaşmış değil. Bu 50 milyon faz, şubat sonu itibarıyla bize  ulaşacak idi. Dün kendilerine bunu tekrar hatırlattım. Dedim ki ‘Bu 50 milyon faz  aşıyı biz sizden süratle bekliyoruz. Çünkü sözleşmemiz bu istikametteydi. ‘Ben  bunu çok daha yakından takip edeceğim. Bunu sayın başkanla da görüşeceğim’ dedi.  ‘Bu yetmez, aramızda 100 milyon anlaşmamız var’ dedim. Bu da nisan sonu itibarıyla idi. ‘Bunları konuşacağım, görüşeceğim ve size de bunları  bildireceğim’ dedi. Ama bu arada da evvelsi gün 1 milyon 400 bin Almanya’dan BioNTech aşısı da elimize ulaştı, geldi ve onun da biliyorsunuz tamamı 10 milyon  itibarıyla elimize ulaşacak. Ama bu arada Rusya’yla da olan görüşmelerimiz devam  ediyor. Rusya’dan da yine aynı şekilde aşı gelme itibarıyla bu bizi rahatlatacak. Tabii bir de ilaç çalışmaları devam ediyor. Bunları yerli olarak aşı  çalışmalarımız devam ederken, ilaç çalışması da yine yerli olarak devam ediyor.

‘Muhalefetin eleştirilerine alışığız biz’

(Askeri okullar yönetmeliğindeki “irticai faaliyet” ifadesinin terörle iltisaklı ve irtibatlı olarak değiştirilmesi ve bu konudaki eleştirilere ilişkin) Muhalefetin bu tür eleştirilerine alışığız biz. İrticai faaliyet farklı bir olaydır. Ama terörle irtibatlı veya iltisaklı olan faaliyetler ayrı bir olay. Bu bir yasal düzenleme değildir, bir yönetmeliktir. Bakanlık veya bakanlıklarımız bu tür yönetmelikleri zaman zaman ülkemizin veyahut da ordumuzun huzuru için yaparlar. Bu da bu vesileyle atılmış bir adımdır, alınmış bir kararır.

‘Çıkma kararımızı bildirdik, bu iş de böylece bitmiştir’

(İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekilmeye yönelik eleştiriler) Meclis’in alacağı bir karar filan değildir. Muhalefet bu işleri bilmiyor, bilse zaten böyle bir ifadeyi de böyle bir lafı da yapmazlar. Burada Cumhurbaşkanlığı’nın attığı adım tamamıyla yasaldır ve bu attığı adımla da yoluna devam edecektir. Bunlar birçok şeyleri karıştırıyor. Yani bir defa uluslararası anlaşmaların altında mıdır, üstünde midir, bunları konuşmak sadece havayı bulandırmaktan başka bir şey değildir. Biz bu kararımızı aldık. 3 ay içerisinde de zaten bunu, özellikle (Avrupa) Konseyi de söylüyor, 3 ay sonra da bununla ilgili kararını onlar da açıklayacaktır. Bizler de buradan çıkmış olacağız. Olay bu kadar basittir. Bu bizimle alakalı değil, yine Meclis’le alakalıdır diye herhangi bir şey söz konusu değil. Biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız. Bunun kimse de ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Çıkma kararını verdik, kendilerine de durumu bildirdik ve bu işte böylece bitmiştir.”

İstanbul'da balıkçı teknesine gemi çarptıYavuz Sultan Selim Köprüsü altında balıkçı teknesine konteyner gemisi çarptı. Dev geminin parçaladığı teknedeki 1 kişi ölürken 2 kişi ise yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler