Geri Dön
Siyaset‘Tüm çocuklar artık evlerine dönmeli’

‘Tüm çocuklar artık evlerine dönmeli’

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde 3 Eylül 2019’da başlayan ve 235 ailenin sürdürdüğü evlat nöbeti 764’üncü güne girdi.

‘Tüm çocuklar artık evlerine dönmeli’

DİYARBAKIR DHA - Aileleri, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğulu’nun eşi Sevim Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Oya Eronat ve beraberindeki heyet ziyaret etti. Şentop ve beraberindekileri kapı önünde karşılayan aileler, evlatlarının nasıl kaçırıldığı anlattı. Fotoğrafları teker teker gösteren aileleri daha sonra çadıra girerek dinleyen Şentop ve beraberindekiler, ailelere karanfil verdi.

‘Ciğerimizi aldılar’

Şentop ve beraberindeki heyete, HDP’li vekillerin çocuklarının fotoğraflarını gösteren baba Celil Bektaş, HDP’li vekillerin çocuklarının yurt dışında olduğunu belirterek, “Türkiye onları kurtarmıyor. Altındaki arabalara bak. Çocuklarına bakın işte, siyasi parti binasında ranza ve battaniyenin ne işi var içeride. Biz anne ve babalar iyiyiz ki bir şey yapmıyoruz. Ciğerimizi aldılar burayı yerle bir edecektik. Allah onların ciğerini yaksın. Bana vekiller ‘sakin ol’ dedi. Ciğeri yanan bir vekildi. Bu çadır onları bitirecektir. HDP ve CHP kendine gelsin. Benim oğlum burada gitti. Kimliği ve montu çıktı. Ben oğlumu buradan almadan kimse kaldıramaz. Benim oğlumu HDP götürdü. Gelen çocuklar bana söyledi” diye konuştu.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Sabriye Şentop, burada Diyarbakır annelerini ziyaret ettiklerini ve hepsinin acısını derinden hissettiklerini söyledi. Şentop, “Onların çığlıklarını içimizde hissediyoruz. Bu ailelerin çocuklarını çaldıkları zaman bu insanlar aynı zamanda bu ailelerin geleceklerini de çalıyorlar. Ailelerin hayalleri de gitmiş olduğu için annesi ve babası travma yaşıyor. Bunlar çalınmış geleceklerini geri istiyorlar. Biz sonuna kadar, bunların arkasındayız. Anneleri de destekliyoruz. Bazı annelerin bu güzel saygıdeğer duruşu, bu sessiz çığlığa ses verdi. Ve çocuklar geri geldi. Biz bütün çocukların geri gelmesini istiyoruz. Çocukların, annelerinin ve babalarının evlerine geri dönmesini istiyoruz. İnşallah en kısa zamanda hepsi geri dönerler. Hepsinin yüzleri güler inşallah” diye konuştu.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Hasta taşıyan ambulans kaza yaptıBingöl'ün Genç ilçesinde hasta taşıyan ambulans, sürücüsünün kontrolünden çıkarak refüjdeki ağaca çarptı. Kazada yaralanan olmazken, hasta, çağrılan ambulansla hastaneye götürüldü.