Geri Dön
SiyasetTürkiye ve Angola arasında 10 anlaşma

Türkiye ve Angola arasında 10 anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez Türkiye’ye gelen Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço ile görüştü. İki ülke arasında 10 iş birliği anlaşması imzalandı. Erdoğan, ayrıca “Terörle mücadelede her an her zaman kendisini ispatlamış bir ülke olarak Türkiye Angola’nın da yanında yer alacaktır” dedi.

Türkiye ve Angola arasında 10 anlaşma

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak için Türkiye’ye gelen Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço ile görüşmesinin ardından iş birliği mesajları verdi. Baş başa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, özetle şunları söyledi:

İLK DEFA ZİYARET: Gerekse ikili gerekse heyetler arası görüşmelerimizi verimli bir şekilde tamamladık. Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, savunma sanayine yönelik bütün bu alanları kapsayan etraflıca bir görüşmeyi gerçekleştirdik. 2017’de Brexit Toplantısında kendileriyle ilk defa görüşme gerçekleştirmiştik. Üst düzeyde ilk görüşmeyi bugün ülkemizde gerçekleştirmiş oluyoruz.

TOPLAM NÜFUS 117 MİLYON: Angola rastgele bir ülke değil. 33 milyon nüfusa sahip, bizim de 84 milyon nüfusumuz var, topladığımız zaman 117 milyon nüfus. Yüzölçümüne baktığınız zaman, 1 milyon 246 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip. Bizim de 780 bin kilometrekare, 2 milyon 26 bin metrekare toplam yüzölçümüne iki ülke sahip. Dolayısıyla müşterek yapılabilecek çok şey var.

ANGOLA’YA GİDECEĞİZ: Kendileri iş adamlarımızla bir araya gelecekler. Alt yapı, üst yapıya yönelik birçok konuyu muhataplarıyla görüşecekler. Biz de BM Genel Kurulu’ndan sonra iade-i ziyarette bulunmak üzere bir grup iş adamıyla Angola’ya gideceğiz. İstiyoruz ki üst düzey ziyaretleri de böylece başlatmış olalım. Ağırlıklı olarak savunma sanayine yönelik, turizm noktasında, ekonomide, kültürel alanda, turizmde, sağlıkta, sağlık turizminde neler yapabiliriz? Bunları yerinde değerlendirelim istiyoruz.

HEDEF 500 MİLYON DOLAR: Bugün burada ilk adımı attık 10 kadar anlaşma imzalandı, şimdi bunları hayata geçirmek şart. Ticaret hacmimiz şu anda 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi çok ama çok hafif. İlk etapta mutabakatımız 500 milyon dolara ulaşmak, ilgili bakan arkadaşlarımız birbirleriyle adımları atıp gerek Eximbank gerekse yarın görüşme yapılacak iş adamlarımızın dışarıdan getirecekleri kredilerle bu adımları atmak.

YANINIZDAYIZ: Terörle mücadelede her an her zaman kendisini ispatlamış bir ülke olarak Türkiye Angola’nın da yanında yer alacaktır Bu seyahatin iş adamları görüşmeleriyle zirve yapacağına inanıyorum.

Hava yolu seferleri ve vize muafiyeti

İki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı. Anlaşmalar arasında TRT ile Angola Devlet Televizyonu Arasında İşbirliği, Hava Ulaştırma Anlaşması, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Mutabakat Zaptı, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, Hidrokarbon ve Madencilik Alanlarında İşbirliği, Yenilenebilir Enerji Verimliliği Alanlarında İşbirliği, Diplomasi Eğitimine İlişkin Mutabakat Zaptı, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vize Muafiyeti Anlaşması yer aldı.

‘Angola’ya haftada 4 uçuş olacak’

İş birliğini daha ileriye taşımak için verimli görüşmeler yaptıklarını söyleyen Angola Cumhurbaşkanı Laurenço ise “Özellikle yatırımların teşviki ve korunması anlaşması ile hava taşımacılığı anlaşmalarının önemi çok büyük. Türk yatırımcılar daha güvenli bir şekilde Angola’ya gelip yatırımlarını yapabilecekler. Türkiye’den 2, Angola’dan 2 olmak üzere haftada 4 uçuş olacak, insanlarımızı birbirine yakınlaştıracak. Türk yatırımcıları Angola’ya bekliyoruz. Angola’da yapılacak altyapı projelerinde özellikle Türk özel sektörünü görmek istiyoruz” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler