Geri Dön

Türkiye’den üçlü zirve bildirisine tepki

Dışişleri Bakanlığı, Mısır-Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlediği zirvenin sonunda yayımlanan bildiriye tepki gösterdi.

Türkiye’den üçlü zirve bildirisine tepki

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen Mısır-Yunanistan-GKRY zirvesi sonunda yayımlanan ve bu üçlünün önceki toplantılarından da artık alışılageldiği üzere, ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz” denildi.

Açıklamada, “Doğu Akdeniz’de barış, istikrar ve iş birliğini desteklemek” amacını taşıdığı öne sürülen bu üçlü oluşum tarafından yayımlanan bildirilerin her seferinde Türkiye’yi hedef almasının, bu ülkelerin asıl niyetlerini ortaya koyduğu vurgulandı.

Doğu Akdeniz’de gerçek iş birliğinin ancak içinde Kıbrıs Türklerinin de olacağı, tüm kıyıdaş ülkeleri içine alan kapsayıcı bir yaklaşımla sağlanabileceğinin altı çizilen açıklamada, “Bölgedeki sorunları yaratan ülkeler, maksimalist ve düşmanca politikalarını değiştirmedikçe sorunların çözümü olamazlar. Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fattah el-Sisi, önceki günkü zirvede Akdeniz’deki durumun normale dönmesini arzu ettiklerini belirterek, yükselen tansiyondan Türkiye’yi sorumlu tutan açıklamalar yapmıştı.

İlginç kazalar kameraya yansıdıAdıyaman’da dikkatsizlik ve kural ihlali nedeniyle yaşanan kazalar KGYS kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber