Geri Dön
SiyasetÜstün ‘çekince’ iddiasını yalanladı

Üstün ‘çekince’ iddiasını yalanladı

Altı parti salı günü bir araya gelecek. Gelecek Partili Üstün "çekince" iddiasını yalanladı. Sistem çalışmasının ardından 6 parti "seçim güvenliği" için buluşacak

Üstün ‘çekince’ iddiasını yalanladı

Mehtap Gökdemir - CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi kurmaylarından oluşan komisyon güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında, liderlere sunulacak metne son rötuşları yapmak üzere salı günü bir araya gelecek. Ortak metne son şekli ise liderler verecek. Altı partinin, sistem çalışmasının ardından "seçim güvenliği" konusunda ortak çalışma yapması planlanıyor.
Aylar süren çalışmada son iki haftanın toplantısız geçirilmesi, siyaset kulislerinde "Millet İttifakı'nda çatlak" iddialarının dillendirilmesine neden oldu.

Kulislerde, Gelecek Partisi'nin hazırlanan metinle ilgili çekinceler koyduğu, CHP, İYİ Parti ve Gelecek Partisi liderleri arasında son dönem sıklaşan ziyaretlerin de, Gelecek Partisi'nin taleplerini aktarmasıyla yaşanan sorunun aşılmasına yönelik yapıldığı öne sürüldü.

Metin hazır

Milliyet'in sorularını yanıtlayan parti kurmayları ise liderlere sunulacak ortak metnin hazır olduğunu belirterek, "Salı günü yapacağımız toplantıda, noktası, virgülü, cümle düşüklükleri gibi konularda son bir rötuş yapılacağını" söyledi. Sistem konusunda yürütülen çalışmanın, ileride "somut ittifaka" dönüşebileceği de kulislerde konuşulurken, kurmaylar, Milliyet'e özetle şu bilgileri verdiler:

Son söz liderlerde

"Aslında redaksiyon için yılbaşından önce bir toplantı yapacaktık. Ama araya her partinin programları girdi. Salı günü toplanacağız. Ufak tefek redaksiyon çalışmalarını yapacağız. Sonra liderlere vereceğiz. Bundan sonra metnin içeriği ile alakalı esaslı değişiklikleri yapacaklarsa liderler yapacak. Biz zaten metnin içeriğinde uzlaştık. Bu saatten sonra metne müdahale hakkı liderlerde olacak. Her konuda uzlaşıyoruz. Genel başkanların önünde hepsi. Herhangi bir pürüz yok. Genel başkanlar bir araya geldikten sonra belki birkaç ekleme isteyebilirler. O takdirde yeniden toplanırız. Altı partinin bir araya gelmesi iyi bir sonuç verdi. Başka konularda da olabilir."

Seçim güvenliği

Edinilen bilgiye göre altı parti arasında "seçim güvenliği" konusunda da bir çalışma yürütülmesi planlanıyor. Kurmaylar bu konuda da, "Sandık kurulu üyelikleri, müşahitler, gözlemciler, belli bölgelerde kim, nerede güçlü, kim nerede zayıf bakılır. Ortak bir çalışma faydalı olur. Olabilir mi böyle bir şey, olabilir, ama henüz resmen kararlaştırılmadı" ifadelerini kullandılar.

"Liderlere daha çok iş düşecek"

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün de, ortak metne çekince koydukları iddiasını yalanlayarak, "Güçlendirilmiş     parlamenter sistemi ilk ete, kemiğe büründüren, onu yazan, kamuoyuyla paylaşan Gelecek Partisi’dir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin hayata geçmesini en fazla da Gelecek Partisi ister. Altılı masaya çok büyük önem veriyoruz. Ehemmiyet atfediyoruz. Zaten aşağı yukarı bitirdik çalışmamızı. Bundan sonra da daha çok liderlere iş düşecek. O bakımdan bizim açımızdan bu çok önemli bir kazanımdır. Bu kazanımı sürdürmek istiyoruz" dedi.

Kitaplaştırılacak

Altı partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasının kitapçık haline getirilmesi de planlanıyor.

 

 

Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında anlaşma!
Gözler kritik toplantıda! İşte masadaki en kritik başlık
'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Tokyo'nun kahramanlarına özel resepsiyon
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
Herkes güldüğünü sandı! Ölüm kalım çırpınışı
Yer: İstanbul! Arkadaştan bayıltan yumruk
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
'Sürgün kampı' için sürpriz karar! Acun Ilıcalı açıkladı
4 bin 500 yıllık 'cenaze caddeleri' keşfedildi
Beşiktaşlı yıldıza şok sözler: 'İşsiz güçsüz! Sadece dolaşıyor'
Otelde dehşet! Biri yabancı uyruklu 3 erkek, dışarda tanışıp...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler