Geri Dön
Siyaset‘Uygulamaların takipçisiyiz’

‘Uygulamaların takipçisiyiz’

İnsan Hakları Eylem Planı’na CHP ve İYİ Parti’den eleştiri geldi.

‘Uygulamaların takipçisiyiz’

Muhalefet temsilcilerinin Milliyet’e yaptıkları değerlendirmeler özetle şöyle:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Anayasaya sadakat olmadan ‘Eylem planı adı altında açıklanan etkinliklerin başarısı’nın değerlendirilmesinin beklenmesi akılcı değil. Eylem planının tüm detaylarıyla takipçisi olacağız, madde madde inceleyeceğiz. Ülkeyi haklar katliamının yapıldığı bir hukuksuzluk mezarlığına döndürenler, sözde planlarla göz boyayacaklarını sanıyorsa yanılıyorlar.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarını, AİHM kararlarını uygulamayan bir iktidar, bir zihniyet reform yapabilir mi? Siz insan hakları eylem planı diye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde, Anayasa’da yazılı ifadeleri tekrarlıyorsunuz. Söyledikleriniz yazıyor zaten metinlerde. Önemli olan uygulamada, zihniyetin değişmesi lazım. Yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı bir ülkede siz insan haklarını koruyabilir misiniz?
İYİ Parti Genel Sekreteri Avukat Uğur Poyraz: ‘Eşe karşı işlenen suçlarla ilgili öngörülen ağırlaştırıcı sebebi, boşanmış eşi de kapsayacak şekilde genişletiyoruz’ deniyor. Eş ya da boşanmış eş dendiği zaman nikah akdi zorunlu kılınıyor. ‘İnsan hakları eylem planı’ deniyor, nerede İstanbul Sözleşmesi? Sözleşme var ama hangi maddesi uygulanıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 'İlk atışta hedefi tam isabetle vurdu'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından son dakika açıklamalarda bulundu. Milli Teknoloji Hamlesiyle ilgili paylaşım yapan Erdoğan, 'Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı.' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler