Geri Dön
SiyasetVakit'in Lozan masası ayıbı

Vakit'in Lozan masası ayıbı

Vakit Gazetesi, Türkiye Cumhuriyetinin işgal devletleri tarafından tanındığı Lozan Anlaşmasının imzalandığı masa üzerinden, Cumhuriyet'e ve yapılan anlaşmaya ağır ithamlarda bulundu.

Vakit'in Lozan masası ayıbı

Vakit Gazetesi, Anadolu'yu işgal etmek isteyen devletlerin yaşadığı mağlubiyeti imzalayarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni tanıdıkları masanın hediye edilmesi üzerinden Türkiye Cumhuriyetine ağır ithamlarda bulundu.

Gazete, İsveç Konfederasyonu Bakanı Pascal Couchepin tarafından hediye edilen masayı 'infaz masası' olarak manşetine koydu. Bu masa üzerinde anlaşma imzalanarak Kerkük, Musul ve 12 Adaların kaybedildiğini iddia etti. Sorumlusu olarak da İsmet İnönü'yü gösteren Vakit İnönü'nün bir de fotoğrafını masanın önüne koydu.

İşte Vakit Gazetesinin manşeti ve iddiaları;
İşte en pahalı masa... İşte, bedelini en ağır ödediğimiz masa!.. Çünkü bu masada bir imparatorluğu kaybettik!.. Çünkü bu masada Kerkük, Musul ve 12 Adaları kaybettik!.. Bu masa; Türkiye'nin bitirildiği Lozan'daki masa!.. Bu masada her şeyimizi verdik ama, 85 yıl sonra bugün; işte o masa Türkiye'ye hediye edildi... Topraklarımız gitti. masa kaldı yadigar!

MASADA NASIL KAYBETTİK

Lozan Anlaşması'nın imzalandığı masanın 85 yıl sonra İsviç Konfederasyonu Bakanı Pascal Couchepin tarafından Türkiye'ye hediye edilmesi, anlaşmanın imzalandığı o masada neler kaybettiğimizi yenden akıllara getirdi. Lozan Anlaşması, Türkiye'nin meydanda kazandığı bir savaşı, masada nasıl kaybettiğinin en somut örneği olarak tarihe geçti.

İMPARATORLUĞUN ÇÖKÜŞÜ

Binlerce şehit verilerek Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkıldı; Ancak anlaşma masasında kazanılan hakları per çoğu İsmet İnönü başkanlığındaki ekip tarafından Lozan'da yapılan anlaşma masasında kaybedildi. Cephde kazanılan Kerkük, Musul, Süleymaniye, Kıbrıs ve Ege'deki 12 Ada, Lozan'da o masada verilen tavizlerle elden gitti. Gayri müslimlere verilen birçok imtiyaz ise günümüzde baş ağrıtmaya devam ediyor. Lozan'da açıklanmayan 'gizli maddeler'in olduğu da hala tartışılıyor.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-10 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler