Lozan

Lozan

Son dakika Lozan haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Lozan gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Lozan haber sayfamızda...

Lozan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.473 lozan haberi bulunmuştur.
Cumhuriyet demek 'reform' demek
Cumhuriyet demek 'reform' demekCumhuriyet'in ilk yılları, daha doğrusu Meclis'in kurulduğu 1920 ve Atatürk'ün vefat ettiği 1938 arasındaki dönem çok özel bir dönemdi... "Reform nedir?" sorusunun cevabını arıyorsanız, bu 18 yıla bakın...
Atatürk’ün ilk ve son başvekilleri
Atatürk’ün ilk ve son başvekilleriİki Kurtuluş Savaşı kahramanı... Biri Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, diğeri Ege Bölgesi’nde örgütlenme çalışmaları yürüten Galip Hoca... Biri Atatürk’ün ilk başvekili İnönü, diğeri son başvekili Bayar...
29.10.2023Gündem
Son engeller aşılırken
Son engeller aşılırkenMeclis’te Birinci ve İkinci grup arasındaki fikir ayrılıklarının artmasının ardından Meclis seçimlerinin yenilenmesi, Cumhuriyet’e giden yolda en önemli duraklardan biri oldu.
29.10.2023Gündem
Millî Mücadele’den Cumhuriyet’e giden yol
Millî Mücadele’den Cumhuriyet’e giden yolMondros Mütarekesi’nden Cumhuriyet’e uzanan yolculukta, beş yıl içerisinde büyük engeller aşıldı. Bu beş yılda Samsun’dan Sivas’a, Ankara’dan İzmir’e, savaşlardan zafere zorlu bir yol yüründü.
29.10.2023Gündem
100 yıllık başkent
100 yıllık başkentKurtuluş destanının karargahı, yeni devletin kuruluşunun merkezi Ankara, 100 yıl önce başkent oldu. Ankara’nın başkent olarak belirlenmesi, 29 Ekim’de ilan edilecek Cumhuriyet’in de habercisiydi.
29.10.2023Gündem
Cumhuriyet’in Batı’ya açılan kapısı
Cumhuriyet’in Batı’ya açılan kapısı Edirne’nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler’in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği bugünkü Edirne›nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir.
29.10.2023Gündem
‘En büyük devrim’i tamamlayan adımlar
‘En büyük devrim’i tamamlayan adımlarCumhuriyet’in ilanından önce, Cumhuriyet’e giden yolu hazırlayan pek çok önemli adım atıldığı gibi, Cumhuriyet’in ilanından sonra da ardı ardına devrimler gerçekleştirildi. Tevhid-i Tedrisat’tan kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesine, laiklikten şapka ve kıyafet devrimine birçok değişiklikle Cumhuriyet’in kimliği belirginleşti.
29.10.2023Gündem
29 EKİM 1923: O günün hikâyesi
29 EKİM 1923: O günün hikâyesiMeclis hükümeti sistemi nedeniyle yaşanan siyasi tıkanmaları da açacak olan Cumhuriyet’in ilanı, zaten fiilen uygulanan rejimi resmîleştirmek anlamına geliyordu. 29 Ekim 1923 akşamı, saat 20.30’da ilgili tasarı ve önergenin Meclis’te kabulü ile Cumhuriyet ilan edilmiş oldu. 15 dakika sonra da Mustafa Kemal, ilk cumhurbaşkanı seçilecekti.
29.10.2023Gündem
Atatürk’ün ‘vicdanında sakladığı milli sır’
Atatürk’ün ‘vicdanında sakladığı milli sır’Atatürk, zihninde gençlik yıllarında filizlenmeye başlayan cumhuriyet idealini Milli Mücadele yıllarında açıktan dile getirmemiş, Cumhuriyet’in ilanı ilk olarak 28 Ekim 1923 akşamı, ‘Çankaya sofrası’nda duyurulmuştu.
29.10.2023Gündem
Dış basında Cumhuriyet
Dış basında CumhuriyetGenç Cumhuriyetin devrimlerine, Musul sorununa ve Lozan zaferine bir de dış basının perspektifinden bakalım. İşte 1923 ile 1930 arasında arşivlerden örnekler.
29.10.2023Pazar
Osmanlı ile başladı, Cumhuriyet döneminde zirveye ulaştı
Osmanlı ile başladı, Cumhuriyet döneminde zirveye ulaştı1927 yılı sonu itibariyle yalnızca Seyr-i Sefain İdaresine ait gemiler 63.000 grostonu geçmiş ve 1923 filosunun neredeyse üç katına ulaşılmış, yolcu taşımacılığı hizmetleri de içerik itibariyle oldukça zenginleştirilmişti.
28.10.2023Ekonomi
ÖZEL | Filenin Sultanları'nın yaşayan efsanesi Eda Erdem: Bizi izlemeye devam edin!
ÖZEL | Filenin Sultanları'nın yaşayan efsanesi Eda Erdem: Bizi izlemeye devam edin!Dünya bir numarası kalmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyleyen A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem, taraftara çağrıda bulunarak “Bizi izlemeye, desteklemeye devam etsinler. Çok güzel işler yapmayı sürdüreceğiz” diyor.
22.10.2023Voleybol
100 yıllık başkent: Ankara
100 yıllık başkent: AnkaraBugün Ankara’nın başkent oluşunun 100. yıl dönümü.
13.10.2023Gündem
Türkiye’den Lozan’a açılan kapı
Türkiye’den Lozan’a açılan kapıŞişli Belediyesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılına özel olarak hayata geçirdiği “100. Yılında Lozan Antlaşması: Sonsuz Barış” sergisi İstanbul’daki gösteriminin ardından İsviçre’de.
30.09.2023Kültür Sanat
Meral Akşener açıkladı! İYİ Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli oldu
Meral Akşener açıkladı! İYİ Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli olduİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener İzmir programında ziyaretlerde bulundu. Akşener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını da açıkladı
20.09.2023Gündem
Türkiye Futbol Federasyonu'nda görev değişikliği!
Türkiye Futbol Federasyonu'nda görev değişikliği!Türkiye Futbol Federasyonu, Genel Sekreterlik görevini yürüten Kadir Kardaş'ın 15 Ekim'den itibaren TFF Dış İlişkilerden Sorumlu Danışman olarak görevini devam ettireceğini açıkladı. TFF Genel Sekreterlik görevine ise M. Taner Senseven getirildi.
14.09.2023Futbol
Volkan Demirel'den Fatih Terim'e: ‘Bu kez de gol atayım’
Volkan Demirel'den Fatih Terim'e: ‘Bu kez de gol atayım’İsviçre ile Türkiye arasındaki yardım maçında Volkan Demirel’in, Fatih Terim ile yaptığı konuşmanın detayları ortaya çıktı. Terim, Volkan Demirel'in isteğini kırmadı.
11.09.2023Futbol
Fatih Terim kadroyu unuttu, Volkan Demirel forvet oynadı!
Fatih Terim kadroyu unuttu, Volkan Demirel forvet oynadı!Depremzedeler için düzenlenen yardım maçında A Milli Takım EURO 2008 kadrosunda yer alan futbolcular sahaya çıktı. Kenarda ise teknik direktör olarak Fatih Terim yer aldı.
9.09.2023Futbol
Haydi İzmir sokaklara!
Haydi İzmir sokaklara!İzmir’in işgalden kurtulduğu 9 Eylül 1922’nin 101. yıldönümünde zafer yürüyüşü süvari birliklerinin geçişi, hava gösterileri ve konserle coşku tüm kente yayılacak.
9.09.2023Ege
Bakan Özhaseki'den kentsel dönüşüm mesajı! Ekim ayını işaret etti
Bakan Özhaseki'den kentsel dönüşüm mesajı! Ekim ayını işaret ettiÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde Şevki Eren Albayrak Cami ve Şevki-Nurver Albayrak Kur'an Kursu'nun açılış törenine katıldı.
8.09.2023Haberler
Bakan Özhaseki Kayseri'de açıkladı: Camilerimiz medeniyetimizin vurulmuş mühürleridir
Bakan Özhaseki Kayseri'de açıkladı: Camilerimiz medeniyetimizin vurulmuş mühürleridirÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde Şevki Eren Albayrak Cami ve Şevki-Nurver Albayrak Kur'an Kursu'nun açılış törenine katıldı.
8.09.2023Ekonomi
Türkiye ile İsviçre 15 yıl sonra anlamlı maçta buluşuyor
Türkiye ile İsviçre 15 yıl sonra anlamlı maçta buluşuyor2008 Avrupa Şampiyonası'nda karşılaşan iki takımın o dönemde forma giymiş oyuncuları depremzedeler yararına düzenlenen maçta boy gösterecek.
8.09.2023Milli Takım
Efsane açıldı!
Efsane açıldı!Bu yıl ‘gençlik’ temasıyla düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı 92. kez kapılarını açtı. Kortej, renkli görüntülere sahne oldu. Başkan Tunç Soyer, “Ege’nin kalbi yine bu etkinlikte atacak” dedi.
2.09.2023Ege
Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon: Cumhuriyet ile İlgili Yazı Örnekleri
Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon: Cumhuriyet ile İlgili Yazı ÖrnekleriBir yönetim biçimi olan cumhuriyet ülkemizde de geçerlidir. Monarşi ve oligarşinin karşıtı olan cumhuriyet hükümet ya da devlet başkanının, halk tarafından seçildiği yönetim biçimidir. Tarihi oldukça eskiye dayanan cumhuriyet ülkemizde 29 Ekim 1923 tarihinde kabul edilmiştir. Her yıl kutlanan bu önemli günde okullarda cumhuriyet ile ilgili kompozisyon ve yazılar okunmaktadır. Cumhuriyet ile ilgili yazı örnekleri için “Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon” içeriğimize göz atabilirsiniz.
28.08.2023Eğitim
ABD Genelkurmay Başkanı DEAŞ kampında
ABD Genelkurmay Başkanı DEAŞ kampındaMart ayında PKK ve YPG'li teröristlere yönelik bir ziyaret düzenleyen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Michael Erik Kurilla Suriye'de bulunan ve DEAŞ üyelerinin ailelerinin kaldığı bir kampa ziyarette bulundu.
23.08.2023Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Lozan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.