Geri Dön

Ya Esad’ı ya Erbil’i seçsinler

Başbakan Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen IKBY Başkanı Barzani, Rojavalı Kürtlere ‘Erbil mutabakatına uyun’ dedi. Barzani, PYD’den Esad’la aralarına mesafe koymalarını istedi

Ya Esad’ı ya Erbil’i seçsinler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Diyarbakır’a gelen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaretinde Rojava Kürtlerine “Erbil mutabakatına uyun” çağrısı yaparak, Demokratik Birlik Partisi’nden (PYD) Esad rejimiyle arasına mesafe koymasını beklediklerini söyledi.
Barzani, Şivan Perver ve beraberlerindeki heyet dün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Osman Baydemir’in karşıladığı heyet belediyede yaklaşık bir saat kaldı. Görüşmeye Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, BDP’li milletvekilleri Sırrı Sakık, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP’li milletvekilleri Esat Canan, Altan Tan da katıldı. Ak Parti’den Galip Ensarioğlu ile adı Diyarbakır Belediye Başkanı adayı olarak geçen Abdurrahman Kurt’un Barzani’ye eşlik etti. Daha sonra yenen yemeğe HAKPAR Genel Başkanı Kemal Burkay da katıldı.

Öcalan kırgınlığı iletildi
Görüşmede AK Parti mitinginde Öcalan’ın adının hiç geçmemesi nedeniyle BDP’lilerin Barzani’ye ‘kırgınlıklarını’ ilettiği öne sürüldü. Baydemir’le görüşmeden sonra basın açıklaması yapan Barzani ise Öcalan’ın adını zikrederek “Öcalan’ın ve Erdoğan’ın barış isteğini takdir ediyoruz” dedi. Barzani, basın açıklamasında şunları söyledi:
“Amed halkına selam getirdik. Barış ile elde edilen kazanımlar başka yollarla elde edilmiyor. Dün (önceki gün) Amed’de başlayan yeni bir tarihi süreçtir; devam etmesini umuyorum. Yıllarca fedakârlık ettiğimiz ve kurban verdiğimiz barış, en iyi yöntemdir. Bütün yüreğimle Amed’i seviyorum. Amed evimizdir, Hewler de evinizdir.”

‘Yolları açık olsun, deriz’
Görüşmede Barzani’nin PYD için de “Erbil mutabakatına bağlı kalırlarsa, destek sunarız” dediği öğrenildi. Barzani’nin PYD’nin Esad rejimi ile ilişkilerini kast ederek “Bazı gruplar rejimin yanında yer alacağını söylerse, biz onlara düşmanlık gütmeyiz ancak destek de sunmayız. Yolları da açık olsun deriz” dedi.
Barzani “Biz 100 yıllık mücadele ettik, meşru olmayan yollara sapmadık. Bir gün Diyarbakır’da Kürdistan bayrağıyla karşılanacağımı rüyamda görsem inanmazdım. Ama Kürdistan’da, Amed’de Kürdistan bayrağıyla karşılandım” dedi.

KÜRT KIYAFETİ GİYDİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi karşılarken Kürtlerin yöresel kıyafeti giymişti. Belediye protokol girişine ise Türk ve Kürdistan bayrağının yer aldığı Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Hoş geldiniz” yazılı platform konuldu.

Birlik mesajı çok önemli

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, görüşmede Barzani’den Semalka Sınır Kapısı’nın açılmasını ve Rojava’yla ilişkilerin geliştirilmesini Barzani’den istedi. Leyla Zana’nın Başbakan’ın af sözlerinin önemli olduğunu belirttiği öğrenildi. Zana “Başbakan üslubuyla Kürtlerin arasına ayrılık koymadı.
Erbil’i, Amed’i ve Kamışlı’yı beraber kucaklaması, bunu dile getirmesi çok önemlidir. Başbakan ‘Ey Kürtler beraber hareket edin, sivil siyasi mücadelenizi sürdürün, biz de sizinle beraberiz’ dedi” yorumu yaptı.

ARTIK İTTİFAK GÜNÜ GELDİ

Görüşme sonrası açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Barzani’ye “Amed senin evindir” dedi. Görüşmenin Kürtlerin ittifakına yol açacağına inandığını söyleyen Baydemir, “Kürtlerin ittifakı kutlu olsun, hayırlı olsun. Kürt milleti gün be gün barış ve özgürlüğe yürüyor” dedi. Baydemir, Kim ki bu barış projesi içinde yerini alırsa, Başkan Öcalan, Başbakan Erdoğan gibi biz de onların yolundan gideriz” dedi.

Sakarya'da havai fişek fabrikasındaki patlamada gözalt sayısı 4'e yükseldiSakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin bir kişi daha gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber