Geri Dön

Yargı paketi yeni döneme kaldı

11. Kalkınma Planı’nın kabulünün ardından tatile giren Meclis’i yeni yasama yılında yoğun bir gündem bekliyor. Meclis’in öncelikli gündemi MHP’nin ısrarla talep ettiği infaz düzenlemesini de içerecek yargı paketi olacak.

Yargı paketi yeni döneme kaldı

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Ekim 2018’de başlayan 2. yasama yılı mesaisini önceki gün 11. Kalkınma Planı görüşmeleri ile noktaladı. TBMM Genel Kurulu, 31 Mart yerel seçimleri, İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin tartışmaların damga vurduğu 10 aylık bu yasama yılında aralarında uluslararası sözleşmelerin de bulunduğu 40 kanunu kabul etti. TBMM’de kabul edilen çevreden kanunlarla, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemeler hayata geçirildi.

İnfaz düzenlemesi

Yeni yasama yılında da Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre Meclis’in öncelikli gündemi MHP’nin ısrarla talep ettiği infaz düzenlemesini de içerecek yargı paketi olacak. Bunun yanı sıra hayvan hakları, nafaka, boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslimi işlemlerine son verilmesi ve erken yaşta evlilik mağdurlarına yönelik düzenlemeler de Meclis’te ele alınacak.

Yoğun mesai

Ekim 2018’de kabul edilen Karayolları Trafik Kanunu ile “spin atmak” başta olmak üzere trafik kurallarına uymayanlara verilen cezalar ağırlaştırıldı.

Meclis’ten Kasım 2018’de geçen, Çevre Kanunu ile büyük tartışmalara yol açan, “alışveriş poşetlerinin ücretli” olması sistemine geçildi. Ayrıca yeni imar planlarında bisiklet yollarına yer verilmesi de zorunlu kılındı.

Meclis, bu dönemde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş cezalarının affına ilişkin iki düzenlemeyi benimsedi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk bütçesini 22 Aralık 2018’de kabul edilen Meclis’in aynı ay benimsediği bir başka düzenleme ile ise, “ticari alacak davalarında” da arabuluculuk şartı getirildi.

Yeni Başkan Şentop

Meclis bu yasama döneminde AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmesi nedeniyle şubatta Meclis Başkanlığı seçimine gitti. 24 Şubat’ta yapılan seçimlerin 3. turunda AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oy ile TBMM’nin yeni Meclis Başkanı oldu.

31 Mart seçimleri ve sonrasındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin tartışmalar nedeniyle mart ve nisanda yasama çalışmalarına uzun süre ara vermek zorunda kalan Meclis, mayısta da rölantide çalıştı.

Askerlik sistemi değişti

Meclis, haziran ve temmuzda ise, önemli kanunu düzenlemelere imza attı. Son iki ayda kabul edilen sekiz kanun ile ilkokula başlama çağı 66’dan 69 aya çıkarıldı. Askerlik süresi 6 aya indirildi. Bedelli askerlik sürekli hale getirildi. Varlık barışının süresi uzatıldı, finansal sıkıntıdaki firmalara borçlarını yeniden yapılandırma imkanı verildi, sporda şiddeti önlemeye yönelik önemli yenilikler getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kayseri'de önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kayseri 7. Olağan İl Kongresi'nde önemli açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Eğip bükmeden açıkça söylüyorum. Türkiye sınırlarının dibinde bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyeceğiz." dedi. Macron'u sert bir dille eleştiren Erdoğan, "Macron'un İslam ve müslümanlarla ile derdi nedir? Macron'un zihinsel tedaviye ihtiyacı var!" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber