Geri Dön
SiyasetYunanistan’a diyalog çağrısı

Yunanistan’a diyalog çağrısı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlara ilişkin, Akar, “Biz sorunların uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Biz her şekilde diyalogdan yanayız” dedi

Yunanistan’a diyalog çağrısı

Telavi AA - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan arasında başta savunma ve güvenlik olmak üzere her alandaki ilişkilerin her geçen gün derinleştiğini ve kapsamının genişlediğini söyledi.

Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’nın sekizincisi, Gürcistan’ın Telavi kentindeki Tsinandali bölgesinde yapıldı. Milli Savunma Bakanı Akar, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un katıldığı toplantının sonunda “Üçlü Görüşme Sonuç Bildirgesi” imzalandı, ortak basın toplantısı düzenlendi.

“Değerli kardeşim” diye hitap ettiği Gürcü mevkidaşı Burchuladze’nin ev sahipliğinde önemli bir toplantıyı gerçekleştirdiklerini dile getiren Akar, üç ülkenin bulunduğu coğrafyanın önemine dikkati çekti.

‘İstikrar önemli’

Akar, “Petrol ve doğal gaz gibi önemli enerji kaynaklarının işletilmesi ve dünyanın diğer bölgelerine ulaştırılması açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle bu bölgenin barış ve istikrar içinde olması sadece bizler için değil tüm bölge ülkeleri için de önem arz ediyor” dedi.

Akar, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Tüm ikazlarımıza rağmen komşumuz Yunanistan maalesef taciz ve ihlallerini ısrarla sürdürüyor” ifadesini kullanan Akar, şunları söyledi: “Biz sorunların uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Daha önceki muhataplarımızla olduğu gibi şimdiki muhataplarımızla da diyalog kanallarının açık olması en samimi temennimiz. Ancak ülkemizin ve KKTC’nin hakkını, hukukunu çiğnetmeyeceğimizin, hiçbir oldubittiye de izin vermeyeceğimizin de bilinmesini isterim.”

Yunanistan’ın son dönemde giriştiği “silahlanma yarışına” yönelik soru üzerine Akar, “Komşumuzun bazı ülkelerin teşvik, tahriklerine kapılarak çeşitli teşebbüslerde bulunmasının kendilerine yarar sağlamayacağını görmesi gerekir” diye konuştu.

 

Emeklilerin gözü kulağı bu haberde! 'Ek zam' masada
Beştepe'deki toplantıya saatler kaldı! İşte masadaki kritik başlıklar
30 milyar dolarlık anlaşma!
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti...
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat! Yoğun kar geliyor
13 Kasım'da kayboldu! Kübra'yla ilgili ortalığı karıştıran iddia
MasterChef'te ortalık karışıyor! 'Bu mafya ayaklarını bırak'
Yatırımı olanlar dikkat! Altında şok tahmin
Beşiktaş'ta N'Sakala'dan skandal Haaland paylaşımı, hemen sildi
Kişi başı 45 bin dolar! İstanbul'da otelde basıldılar
2.5 aylık evli kadın anlattı, herkes dehşete düştü
Dortmund - Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi
Ünlü şefle el ele görüntülenmişti! 'Sevgili olduk dahi diyemem'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler