Geri Dön

Kariye Müzesi İstanbul'da Nerededir, Nasıl Gidilir? 2020 Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

İstanbul kültürün başkenti olarak anılan bir şehirdir. İstanbul'da pek çok müze ve sanat yeri bulunmaktadır. Kariye müzesi de İstanbul'un en ünlü müzeleri arasında yer almaktadır. İstanbul'da pek çok kişi bu kariye müzesini ziyaret etmektedir. Müze kartın da geçerli olduğu Kariye müzesini bu kart ile birlikte ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilme şansınız var. Eğer müze gezmeyi seven biri iseniz Kariye müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Kariye müzesi oldukça fazla ziyaret edilen bir müzedir. İstanbul'da gidilecek müzeler arasında da kariye müzesi araştırması yapılmaktadır. Bu müzeye dair merak edilen bir detay da giriş ücretidir. Peki, Kariye müzesi İstanbul'un neresindedir? Kariye müzesine nasıl gidilir? Hangi güzergahlar izlenmelidir? Kariye müzesine 2020 yılı itibari ile güncellenen fiyat nedir? Kariye müzesine hangi saatlerde giriş sağlanır? İşte Kariye müzesine dair her şey.

Kariye Müzesi İstanbul'da Nerededir, Nasıl Gidilir? 2020 Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Kariye müzesi İstanbul'un Bizans mimarisi ile inşa edilmiş bir camisidir. Günümüzde kariye camisi olarak da bilinmektedir.

Kariye Müzesi Nerede?

Kariye müzesi İstanbul'da bulunan bir müzedir. İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alan bir camidir.

Kariye Müzesine Nasıl Gidilir?

Kariye müzesine gidiş son derecede kolaydır. İstanbul'da metro veya metrobüs aracılığı ile kariye müzesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Anadolu yakasından ziyaretçiler için Kariye müzesine giriş için Marmaray veya metrobüs seferlerini tercih ederek kariye müzesine giriş yapabilirsiniz. En hızlı şekilde ulaşım sağlamak için Marmaray ve metro ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Kariye Müzesi Tarihi

Kariye müzesi Bizans mimarisi ile inşa edilmiş önceden bir kilise idi. Daha sonra Osmanlı imparatorluğu döneminde bu kilise camiye çevrilmiştir. Khora kilisesi olarak inşa edilen ve yapımında Bizans mimarisinden faydalanılan bu tarihi cami 1511 yılında camiye çevrilmiştir. 1945 yılında ise Bakanlar kurulu kararı ile kariye camisi müzeye çevrilmiştir. 2020 yılı itibari ile tekrardan cami olarak ibadete açılmıştır.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti

Kariye müzesine giriş ücreti 5 liradır. Müze kart sahipleri için giriş ücretsizdir.

Kariye Müzesi Özellikleri

- Bizans mimarisi ile inşa edilmiştir.
- Kiliseden camiye çevrilmiştir.
- Yapımında kullanılan tuğlalar oldukça sadedir.
- Üst kubbesi tonoz ile örtülmüştür.
- Bu caminin tek apsisi bulunmaktadır.
- Caminin üstünü örten kubbe ise kasnaklı bir şekilde inşa edilmiştir.

Kariye Müzesi Hakkında Bilgi

Kariye müzesi tarihte kilise olan bir yerdi. Khora kilisesi olarak Bizanslılar tarafından inşa edilmişti. 1511 yılında ise burası camiye çevrildi. Günümüzde ise tekrardan ibadet için açıldı.

Mobil fener alayı Antalya’yı aydınlattıAntalya Büyükşehir Belediyesi, her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlediği fener alayını, bu yıl mobil araçlarla düzenledi. Korteje katılamayan Antalyalılar ise kaldırımlardan marşlara eşlik ederek, alaya destek verdi. Meşalelerin yandığı kortejde, renkli görüntüler oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber