Geri Dön
TatilPhuket ziyaretçilerine uygulanan karantina rakiplerini olumsuz etkiledi

Phuket ziyaretçilerine uygulanan karantina rakiplerini olumsuz etkiledi

Phuket, dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biri. Euromonitor'un yaptığı araştırmaya göre dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan 15 bölgeden biri olan Phuket, Tayland'ın turizm payında da önemli bir paya sahip. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisinden etkilenen Phuket'te uygulanan karantina bölgeye gelen turistler kadar özellikle Filipinler'deki rakip turizm bölgelerini de yakından ilgilendiriyor. Phuket'e gelenlerin iki hafta boyunca burada kalma zorunluluğu nedeniyle aynı bölgede bulunan diğer turizm bölgeleri ziyaretçi çekmekte sorunlar yaşamakta.

Phuket ziyaretçilerine uygulanan karantina rakiplerini olumsuz etkiledi

İhsan Dindar - Milliyet.com.tr Phuket, Tayland'ın en önemli turizm rotalarından biri olma özelliğine sahip. 2019 verilerine göre 10 milyonu aşkın turist ağırlayan Phuket, Tayland'ın turizm pastasında da önemli bir paya sahip. Muhteşem sahilleri ve koylarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Phuket, tüm dünyada günlük yaşamı sekteye uğratan salgından olumsuz etkilendi. Uzun bir süre ABD ve Avrupa gibi önemli pazarlardan ziyaretçilerin uğramadığı Phuket'te bir süredir turistik hareketlilik söz konusu.

Phuket ziyaretçilerine uygulanan karantina rakiplerini olumsuz etkiledi

Plajlarıyla ön plana çıkan Phuket, Euromonitor'un paylaştığı verilere göre dünyada en çok turist çeken 15. bölge olma özelliği taşıyor. Pandemi öncesi dönem esas alınarak derlenen verilerde dünyanın önde gelen turizm rotalarından biri olmayı başaran Phuket, eski günlerine yeniden dönme hedefinde.

14 GÜNLÜK KARANTİNA ŞARTI

Tayland'ın güneyinde ana karaya oldukça yakın bir ada olan Phuket'te yaşayan yerli nüfus 80 bin dolayında. Ancak bunun çok üzerinde bir seviyede ziyaretçi ağırlayan Phuket, bu sayede Tayland'ın en zengin bölgelerinden de biri haline gelmiş durumda. Turizmden elde edilen bu kazanç pandemi koşulları nedeniyle uygulanan 14 günlük karantina ile yeni bir boyut kazanmış durumda.

Phuket ziyaretçilerine uygulanan karantina rakiplerini olumsuz etkiledi

Phuket'e yakın bir konumda bulunan ve uzun süredir aynı pastadan pay kapma yarışında olan bölgeler bu görsel zenginliği yüksek adada uygulanan 14 günlük karantinadan olumsuz etkilendi. 2019'da Endonezya'nın en popüler adası Bali, yaklaşık 6,3 milyon ziyaretçiyi ağırlarken Vietnam'da Phu Quoc, 5.1 milyon, Malezya'nın Langkawi'si, 3.9 milyon, Maldivler, 1.67 milyon Boracay ise 1,6 milyon turistle Phuket'i takip etmişti.

Ancak Phuket adasına gelen ziyaretçiler için uygulanmaya başlanan 15 günlük zorunlu karantina, ziyaretçilerin başka ülke ve bölgelere gitmelerine imkân vermemekte. Durum böyle olunca da çevredeki diğer önemli turizm bölgeleri turist kaybı yaşamaya başlamış duruumda.

Phuket ziyaretçilerine uygulanan karantina rakiplerini olumsuz etkiledi

 

Balık fiyatları fırladı! 'Herkes soruyor ama yok'Denizlerde, 1 Eylül'de başlayan balık avı sezonu, fırtına engeline takıldı. Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar, 1 haftadır tekneleriyle denize açılamadı. Tezgahlarda balığın miktarı azalırken, fiyatı da katlandı. Sinop'ta 20 TL'ye satılan palamudun tanesi 40 TL'ye, hamsinin kilosu da 40 TL'ye çıktı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler