Geri Dön

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Kuzey Kore uzun bir süredir siyasi nedenlerden ötürü dünya gündemine oturmuş durumda. Dünyaya nükleer tehditler savuran Kuzey Kore, dışarıya oldukça kapalı bir ülke. Dünya ile bağlantısı en düşük seviyede olan Kuzey Kore hakkında bilinenler sınırlı.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Kuzey Kore büyük bilinmezlikleri üstünde barındıran bir ülke. Yurt dışından gelenlerin sadece önceden belirlenen yerleri görebildiği Kuzey Kore, başkenti Pyongyang'ın mimarisiyle de sık sık gündeme geliyor. Devasa gökdelenlerin, hemen hemen hiç trafiğin olmadığı geniş bulvarların bulunduğu Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang, ülkeye gelen turistlerin görebildikleri az sayıdaki bölgelerden biri.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Savaşın ayırdığı bir ülke
Kore yüzyıllar boyunca varlığını sürdüren, zaman zaman da işgal edilen bir ülkeydi. İkinci Dünya Savaşı sorasında yaşanan savaşta Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılan yarımadada günümüzde gerginlik azalmadan devam etmektedir. Güney Kore'nin gerçekleştirdiği sanayi atılımın ardından günümüzde ulaştığı teknolojik seviyenin aksine Kuzey Kore, bu alanlarda komşusunun epey gerisinde.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Kuzey Kore nerede?
Kuzey Kore, Uzak Doğu'da Çin ile Japonya arasında yer alan Kore yarımadasında bulunur. 1950-1953 yılları arasında süren savaşın ardından Kuzey ve Güney Kore olarak ikiye ayrılan ülke, iki farklı ideolojinin hakim olduğu devletlerdir. Kuzey Kore'nin başkenti olan Pyongyang aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ülke hakkında bilgilerin sınırlı olmasından ötürü Pyongyang'ın nüfusu hakkında da tahmini bilgiler mevcut.

Yaklaşık 3.5 milyon insanın yaşadığı Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang, geniş caddeleri ve yüksek binalarıyla dikkat çekiyor. Taedong nehrinin ikiye ayırdığı Pyongyang, geniş bir düzlük üzerine kuruludur.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Kuzey Kore seyahati nasıl yapılır?
Kuzey Kore'ye başta Pekin olmak üzere dünyadaki birkaç kentten uçuşa müsade etmekte. Ancak Kuzey Kore'ye gidecek olanların en baştan bilmesi gereken bir takım kurallar var. Örneğin yakın zamana kadar ABD, İsrail ve Japonya vatandaşlarının Kuzey Kore'ye girişi neredeyse imkansızdı. Başta bu ülke vatandaşları olmak üzere, yabancıların demiryolu aracılığıyla Kuzey Kore içinde seyahat etmeleri halihazırda yasak.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Bunun dışında Kuzey Kore'ye, Güney Kore vatandaşlarının girişi de pratikte yasak. Öyle ki 1953'te biten savaş sonrası ayrı düşen ailelerin dramları ve kavuşamama hikayeleri günümüzde de devam ediyor. Yılın belirli günlerinde sınırın güney ve kuzey taraflarında kalan akrabalar, önceden belirlenen kontrol noktalarında kısa süreliğine buluşabiliyor.

Bunun dışındaki ülke vatandaşları doğrudan ya da genelde Pekin aktarmalı olarak Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a ulaşabiliyor.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Kuzey Kore'ye gidecek olanların dikkat etmesi gerekenler...
Joseon Hanedanlığı ve sonrasından kalma eserlerin görülebileceği Kuzey Kore'de önceden belirlenmiş tur programlarının dışına çıkmak imkansız. Kuzey Kore'ye gelen turistler, genelde grup halinde bir rehber eşliğinde daha önce belirlenmiş rotaları ziyaret edebiliyor. Ağırlıklı olarak başkent Pyongyang ve savaştan kalma yerlerin ziyaretçilere gezdirildiği ülkede, izinsiz fotoğraf çekmek başınıza büyük sorunlar açabilir.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Ülkeye girer girmez yanınızda bulundurduğunuz elektronik eşyaları teslim etmeniz gerekebilir. Bunun dışında özel izinle fotoğraf çekecek olsanız dahi belirlenmiş yerlerin dışına çıkmak mümkün değil. Son yıllada kayıt teknolojilerinin de gelişimiyle ülkeyi ziyaret eden isimlerin özellikle Youtube gibi mecralarda Kuzey Kore'de gizlice çektikleri videoları izleme imkanı doğdu. Ancak bu oldukça tehlikeli ve tespit edildiği takdirde casuslukla yargılanmaya neden olacak bir suç.

Kuzey Kore'de dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta yerel halkla kuracağınız ilişki. Yabancıların, yerel halkla samimi bir ilişki kurması şüphe uyandırıcı bir durum. Kuzey Kore seyahati boyunca turizm ofisinden yabancı dil bilen görevliler eşliğinde gezeceğinizden ötürü, yerli halktan biriyle temas kurmanız pek de olası değil. Turistlerin alışveriş yaptığı dükkanların dahi ayrı olduğu Kuzey Kore'de, internetin ve haberleşme cihazlarının da kısıtlı olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Kuzey Kore'nin birkaç Avrupa ülkesinde turizm temsilciliği bulunmakta. Türkiye'ye en yakın Kuzey Kore diplomatik misyonu ise Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki büyükelçilik binası.

Kuzey Kore'nin resmi para birimi Won, Kuzey Kore Wonu'nu bu ülke vizesi için başvurduğunuz ülkedeki elçiliklerden temin etmeniz mümkün. Yabancı paranın kabul edilmediği ülkede, bu işlemi önceden halletmiş olmanız büyük önem taşıyor.

Hazırlayan: İhsan Dindar

Sırlarla dolu ülke: Kuzey Kore

Önce dövdüler sonra kaçırdılar! Feci dayak kameradaBursa'da bir kişi alacak verecek meselesi yüzünden bir yıkama istasyonunda kameraların önünde feci şekilde dövüldü, sonra kaçırıldı. Arabaya bindirilen kişi kurtulmak için seyir halindeki araçtan atladı ancak arkadan gelen başka bir aracın altında kalarak ağır yaralandı. Darp ve kaçırma anları kameraya yansırken, polis geniş çaplı soruşturma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber