Geri Dön
Teknoloji32 yıldan sonra ilk kez: NASA'nın 1 milyar dolarlık görevi!

32 yıldan sonra ilk kez: NASA'nın 1 milyar dolarlık görevi!

NASA, şu anda Mars'a odaklanmış gibi görünse de farklı gezegenler için de planlar yapıyor. Yeni açıklandığı kadarıyla NASA, 2030 yılına kadar iki görev ile Venüs'e geri dönüyor.

32 yıldan sonra ilk kez: NASA'nın 1 milyar dolarlık görevi!

Uzay çalışmalarını hızlandıran NASA, Venüs'e gideceği iki görev için 1 milyar dolarlık kaynak ayırdığını açıkladı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, en son 32 yıl önce Venüs'e gitmişti. 1989 yılından bu yana ilk kez gerçekleşmesi beklenen bu uçuşların, 2030 yılına kadar yapılacağı ön görülüyor. 

NASA, VENÜS PLANLARINI GÜNCELLEDİ

Dünya'ya en yakın gezegen olarak bilinen Venüs planlarını açıklayan NASA, bu görevleri insansız olarak gerçekleştirmeyi düşünüyor. İki ayrı görev kapsamında 38 milyon uzaklıktaki gezegenin ziyaret edileceği ve 'gezegenin yeniden keşfetmiş gibi olunacağı' söyleniyor. 

NASA'nın keşif programından bir bilim insanı olan Tom Wagner, ''Venüs hakkında çok az şey biliyoruz ve bu çok şaşırtıcı. Ancak görevlerin sonuçları bizlere gökyüzünde bulunan bulutlardan ve yanardağlardan, çekirdeğe kadar pek çok bilgi verecek.'' diyor. 

32 yıldan sonra ilk kez: NASAnın 1 milyar dolarlık görevi

NASA'nın bilimden sorumlu yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Dünya benzeri bir gezegenin nasıl bir sera haline gelebileceğini anlamak için Venüs'ün on yılı” dediği şeyi selamladı.

Öte yandan BBC'de yer alan açıklamada ise NASA Başkanı Bill Nelson, görevlerin "30 yılı aşkın süredir gitmediğimiz bir gezegeni araştırma şansı" sunacağını belirtiyor.

NASA söz konusu iki görev için DAVINCI+ ve VERITAS adlarını veriyor. Her şey istenildiği gibi giderse DAVINCI+'nin 2029 tarihinde fırlatılması bekleniyor. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler