Geri Dön

Çin, ilk dikey ormanı için çalışmalara başladı

Hava kirliliği nedeniyle bazı bölgelerinde "Ulusal Kırmızı Alarm" verilen Çin bu durumla mücadele edebilmek için çareyi dikey ormanlar inşa etmekte buldu.

Çin, ilk dikey ormanı için çalışmalara başladı

Hava kirliliğinin çok üst seviyelere ulaştığı Çin, bu duruma karşı ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Çin'de hava kirliliği ile mücadele edebilmek adına gökyüzüne uzanan, günlük 60 kilo oksijen oksijen üreten ormana benzer kuleler inşa edilecek. Ofis ve otellerin balkonları ise misafirlerin dikey ormana erişebileceği şekilde tasarlanacak.

'Nanjing Kuleleri' adıyla ülkenin Nanjing kentinde inşa edilmesi planlanan 200 ve 100 metrelik iki kulede 23 türden 2500 çalı ve 1100 ağaç yer alacak. Kulelerde 600 adet büyük ağaç, 500 adet ortaboy ağaç ve Stefano Boeri Architetti’nin paylaştığı bilgilere göre bu çeşitlilik, bölgenin genelinde de biyoçeşitliliğin yeniden şekillenmesini sağlayacak. Yatırımcısı Çin hükümetine ait Nankin Yangzi yatırım şirketi olan bu iki kulede eğlence kulübü, Hyatt otel grubuna ait bir otel, çatı katında yüzme havuzu, alışveriş merkezi de yer alacak.

Nanjing Kuleleri dünyada inşa edilen 3'üncü, Asya'da ise ilk dikey orman olarak tarihe geçecek. 2018 yılında tamamlanması planlanan Nankin Towers Asya’da bulunan ilk dikey orman olacak. Şangay, Guizhou, Shijiazhuang ve Liuzhou’da da dikey ormanlar kurulabilmesi için çalışmalar yapılmaya başlandı.

Buna benzer yapılar daha önce İtalya’nın Milano şehrinde ve İsviçre’nin Lozan şehrinde inşa edilmişti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber