Geri Dön
TeknolojiDisplayport Nedir, Ne İşe Yarar? Displayport İle Hdmı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Displayport Nedir, Ne İşe Yarar? Displayport İle Hdmı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bilgisayarlardaki ekran kartının arka kısmında bulunan çıkışlar da DP ( Displayport ) çıkışı, bilgisayar ile bir şekilde haşır neşir olanlar yahut bu işe yeni başlamış durumda olan kullanıcıların bir hayli dikkatini çekmektedir. Sizin için Displayport nedir, ne işe yarar? Displayport ile HDMI arasındaki farklar nelerdir detayları ile derledik.

Displayport Nedir, Ne İşe Yarar? Displayport İle Hdmı Arasındaki Farklar Nelerdir?


Monitör ile bilgisayar arasında ekran kartında işlenen görüntüler ekran kartı vasıtasıyla ekrana çıkış yapar ve bu şekilde ekran görüntüsü elde edilir. Ekran kartının arka kısmında birden fazla çıkış birimi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanlardan ise Dp çıkışları olmaktadır.

Displayport Nedir, Ne İşe Yarar?

Displayport için yeni nesil görüntü aktarma teknoloji denilebilir. Yaşadığımız çağda artık görüntü kalitesi 4K, hd yayınlarının söz konusu olduğu teknolojiler kullanılmaktadır. Bu sebeple zamanımız da artık eski teknoloji cevap verebilir durumda olmamaktadır. Bundan dolayı artık yeni nesil ekran kartı çıkışlarında bu teknoloji göz önünde bulundurarak displayport çıkışı geliştirmiş durumdadır.

Ekran kartı çıkışında yerini almakta olan bulunan displayport ’da yeni nesil görüntü transferinin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılan bir port kanalıdır. Ancak maliyeti son derece yüksek olduğundan dolayı hdmi yeniden ön planda yerini almaktadır. Yakın mesafeler de kaliteli görüntü aktarımı için displayport kullanılmakta olup uzun mesafeler de görüntü aktarımı için hdmi kullanımı tercih edilmektedir.

Displayport İle HDMI Arasındaki Farklar Nelerdir?

Displayport kısaca DP ile HDMI teknolojileri arasında belli başlı bazı farkların varlığı söz konusudur. Bunları şu şekilde listelemek mümkün:

- DP çoğunlukla 4k için daha ideal ve daha endüstriyel bir yapı barındırmaktadır.
- HDMI biraz daha medya ve kullanıcı odaklı bir teknolojidir.
- Birden fazla sayıda ekran kullanımlarda DP kullanımı tercih edilir.
- DP nin bant genişliği HDMI teknolojisine göre daha fazladır.
- DP yüksek çözünürlükteki videoların açılabilmesini sağlar.
- DP 144Hz destekler, HDMI ise desteklemez.
- Gsync monitör kullanımlarında yalnızca dp ile çalışır. Ancak hdmı ile çalışmaz.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler