Geri Dön
Teknoloji HaberleriHSBC Türkiye‘ye Siber Saldırı Şoku!

HSBC Türkiye‘ye Siber Saldırı Şoku!

HSBC Türkiye ‘ye yapılan saldırı sonucu 2.7 milyon kullanıcının kart bilgileri çalındı!

HSBC Türkiye‘ye Siber Saldırı Şoku!

Son zamanlarda yurtdışı kaynaklı şirketler ile bağlantılı paylaştığımız ve haberlerinin bir benzeri bu sefer yakınımızda Türkiye’de gerçekleşti. ‘ye gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda 2.7 milyon kullanıcının kredi kartı ve banka kartı bilgileri çalındı. Konuyla ilgili her türlü yasal sürecin başladığı ve güvenlik önlemlerinin arttırıldığı belirtildi. HSBC tarafından yapılan açıklamada normal güvenlik önlemlerinin dışında ilave önlemlerin de alındığı ve kartlarla ilgili yapılan tüm işlemlerin izlenildiği kaydedildi. Hiçbir müşterinin finansal risk altında olmadığı ve kartların kullanım işlemine günlük hayatı aksatmadan devam edilebileceğinin de altı çizildi.

İşte ‘nin yaptığı basın açıklaması;

“Müşterilerimize Duyuru

Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartlarına yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayın tespit edilmesi üzerine, müşterilerimizin korunması amacıyla ilave bir dizi önlem alınmıştır. Konuyla ilgili olarak başlattığımız inceleme, ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, müşterilerimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur.

Aynı zamanda, bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem tespit edilmemiştir. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine her zamanki gibi güvenli bir şekilde devam edebilir. Söz konusu olaydan dolayı müşterilerimizden özür dileriz.

74 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük bankalarından , bu olay nedeniyle müşterilerimizin herhangi bir finansal riske maruz kalmayacaklarını teyit eder.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler