Geri Dön
TeknolojiSamsung ve BTK, 'Siber Zorba Olma' hareketi başlatıyor

Samsung ve BTK, 'Siber Zorba Olma' hareketi başlatıyor

Samsung Electronics Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) işbirliğiyle siber zorbalığa karşı "Siber Zorba Olma! #farkinavar hareketini başlatıyor. Çocukların, gençlerin ve ailelerin siber zorbalığa karşı bilinçlendirilmesi amacıyla yıl boyunca verilecek eğitimlerin yanı sıra 13 Aralıkta sosyal medya hareketi başlatılıyor.

Samsung ve BTK, 'Siber Zorba Olma' hareketi başlatıyor

Samsung Electronics Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) işbirliği ile siber zorbalık konusunda çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığını artırmayı hedefleyen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketini başlatıyor.

Elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade eden "siber zorbalık" kavramı her gün binlerce çocuk ve gencin fiziksel ve psikolojik zarar görmesine sebep oluyor. Samsung ve BTK işbirliği ile yürütülen Siber Zorba Olma! #farkinavar kampanyası dahilinde pilot 20 okul ile başlayacak eğitimlerde çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı farkındalıklarının ve kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılıklarının artması hedefleniyor. Gençlerin teknolojiden en etkin şekilde faydalanmasının yanında, potansiyel zararlarını en aza indirmeyi amaçlayan Siber Zorba Olma! #farkinavar hareketini duyurmak amacıyla siber zorbalığa uğrayan gençlerin duygularını çarpıcı bir şekilde ortaya koyan ve Nejat İşlerin seslendirdiği dijital reklam filmi yapıldı. Okullarda verilecek eğitimlerin yanı sıra siber zorbalığa dikkat çekmek için 13 Aralık günü Samsung Türkiye ve BTK sosyal medya hesaplarını karartıp, Siber Zorba Olma! sloganını #farkinavar hashtagi ile paylaşarak herkesi sosyal medyadaki bu hareketin bir parçası olmaya davet edecek.

"Boynumuzun borcu olarak görüyoruz"

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, "Samsung olarak iletişim teknoloji dünyasında önde gelen firmalardan bir tanesi olarak bizler, toplumumuzun özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin doğduğu andan itibaren maruz kaldıkları iletişim teknolojisine ve bu teknolojinin parçası olmaları süresince, doğru noktalarda bulunmasına ayrıca önem atfediyoruz. Buradaki topluma getirilen faydaların yanı sıra teknolojinin artık erişebilir olması, teknolojinin yaygın kullanımıyla birlikte tehlikelerde oluşuyor. Bu tehlikeli ortam içerisinde çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerimizin, öğretmenlerimizin hatta toplumumuzun her bireyinin, toplumu temsil eden bütün kesimlerinin siber zorbalığa ve iletişim teknolojileri aracılığıyla birçok dezavantaja maruz kaldıklarında doğru noktada nasıl bulunabilirler veya böyle bir ortamda doğruyu yanlıştan nasıl ayırt edebilirler. Böylesi bir farkındalığı geliştirilebilir ve geliştirilmesinde bizler nasıl katkıda bulunabiliriz noktasında destek olmayı kendimize bir borç addediyoruz. Boynumuzun borcu olarak görüyoruz tabiri caizse. Elbette çocuklarımız ve birçok jenerasyon, internet teknolojisini birçok yoldan ve giderekte daha kolay ve daha da hemen yollardan maruz kalıyorlar. Bu da beraberinde getirdikleri tehlike de tabi ki söz konusu. Tehlikelerden bir tanesi ise, siber zorbalık. Burada BTk ile yaptığımız çalışmada çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerimizin ve toplumuzun her kesimin siber zorbalığa karşı bilinçlerinin arttırılması ve bu tarz zorbalık karşısında hangi noktada nasıl bir pozisyonda durmalılar bilincinin arttırılması gibi konuları bizler Samsung Türkiye olarak öncelikli görüyoruz. Parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ve siber zorbalık farkındalığı projesinin arkasında bulunmamızın sebebi, böyle biz kampanyaya destek vermemizin sebebi budur" dedi.

"Ailelere, öğretmenlere, öğrencilere eğitim verilmesini planlıyoruz"

BTK Başkanı Ömer Sayan ise, Türkiye'de siber zorbalığa maruz kalanların oranının yüzde 20 olduğunu söyleyerek, "Biz kurum olarak gözbebeğimiz olan gençlerimizin ve çocuklarımızın kendi öz kültürünü, milli ve manevi değerlerini kaybetmeden en iyi şekilde teknolojik deneyime ve beceriye sahip olacak, gelecekte ben de varım diyecek şekilde yetkin ve donanımlı yetişmesini istiyor, bu yoldaki tüm çalışmaları destekliyoruz. Siber zorbalık; bilgi iletişim teknolojileri aracılığıyla bir bireyin ya da grubun diğerlerine yönelik düşmanlık, korkutma, tehdit, sindirme, taciz amaçlı yazılı veya görsel iletileri kasıtlı ve düzenli bir şekilde gönderilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Siber zorbalıkla mücadelede özellikle eğitimcilere, ailelere, gençlere, STKlara, özel sektöre, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına çok önemli görevler düşüyor.

2010 yılından beri Türkiyenin birçok ilinde öğrencilere, ebeveynlere, eğiticilere, adli ve mülki idari amirlere internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda verdiğimiz ve vermekte olduğumuz eğitim ve seminerlerde en önemli başlıklarımızdan biri de siber zorbalıkla mücadele. Bu mücadeleyi eğitim verdiğimiz 400 formatör öğretmen ve onların eğittiği 100 binin üzerinde öğretmen yürütüyor. Samsung ile birlikte yeni başlattığımız Siber Zorba Olma! #farkinavar hareketi kapsamında da önümüzdeki dönemde ailelere, öğretmenlere, öğrencilere ve eğiticilere siber zorbalık konusunda eğitim verilmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Ülkelere göre siber zorbalık oranlarını paylaşan Sayan, "İnternet kullanıcılarının Kanadada yüzde 21i siber zorbalığa maruz kalırken, yüzde 69unun siber zorbalığa tanıklık ettiği görülüyor. İngilterede bu rakam yüzde 20 ve üzeri olarak kayıtlara geçerken, ülkemizde ise siber zorbalığa maruz kalanların oranı yüzde 20. Amerikada siber zorbalıkla mücadele etmek zorunda kalanların yüzde 20si intiharı düşündüğünü açıklaması en ilginç verilerden biri. Bu rakamlar üstelik siber zorbalığa maruz kaldığını açıklayan kişilerden oluşuyor. Bunu açıklamamış kişiler de göz önünde bulundurulduğunda bu oranlar daha yükseliyor" açıklamasında bulundu.

Siber zorbalıkta istanbul ilk sırada

Basın toplantısında konuşan, çocuk ve gençlerin internet kullanımı ve siber zorbalık konularında uzman Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü ve Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk Akca, siber zorbalığın yaygınlığını ve yarattığı sonuçları ortaya koymak amacıyla TÜBİTAKın desteği ile yürütülen araştırma projesinin sonuçlarına dikkat çekti.

Akça: "Kocaeli Üniversitesinde TÜBİTAKın desteği ile yürütülen proje kapsamında yedi ilde 7. ve 8. sınıfa devam eden 1400 öğrenci ile anket çalışması gerçekleştirildi. Siber zorbalık mağdur ve faili olma durumunun her ikisinde de ilk sırada yer alan İstanbulda siber mağdur/kurban oranı yüzde 20ye yaklaşırken, siber zorba olma oranı ise yüzde 15i geçmektedir. Ayrıca siber zorbalık deneyimlerinin İnternet kullanım sıklığıyla doğru orantılı olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bulguları öğrencilerin siber zorbalık konusunda yeterince farkındalığa sahip olmadığını, bu nedenle siber zorba ve kurban olma oranlarının daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Çünkü siber zorbalık olarak tanımlanan eylemler sıralanarak sorular yöneltildiğinde siber zorba ve kurban olma oranlarının çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu nedenle Samsung ve BTK öncülüğünde başlatılan Siber Zorba Olma! #farkinavar hareketi, siber zorbalığın önlenmesi ve çocuklar ve gençlere siber zorbalıkla baş etme becerisi kazandırılması açısından hayati önem arz ediyor." dedi.

Siber zorbalık hangi şekillerde karşımıza çıkar?

 • Mobil cihazlar aracılığı ile bireylerin görüntülerini izinsizce çekip paylaşmak,
 • Sosyal ağlar ya da sohbet odaları gibi çevrimiçi ortamlarda bireyleri aşağılayıcı, alay edici, tehditkâr, cinsel taciz veya şiddet içeren mesajlar göndermek,
 • Birinin kişisel bilgilerini rızası ve haberi olmadan sosyal medya aracılığıyla paylaşmak,
 • Sosyal ağlarda birisi hakkında dedikodu yaymak,
 • Bir kişiye ilişkin karalayıcı, aşağılayıcı web sayfaları hazırlamak,
 • Başkası adına sahte hesap açıp, onun kimliğine bürünmek,
 • Bir kişinin çevrimiçi ortamdaki tüm hesaplarını ısrarlı biçimde takibe almak,
 • Ortak tanıdıkları etkileyerek hedef olarak seçilen bireyi arkadaş listelerinden silmelerini ve bloke etmelerini, yani sosyal olarak dışlamalarını sağlamak.

Ebeveynler Siber Zorbalığı Önlemek için neler yapabilir?

 • Çocuklarla siber zorbalık konusunda konuşmalı, onları yargılamadan dinlemeli ve başkalarına saygı konusunda çocuklara rol model olmalı
 • Siber zorbalığa karşı okulla işbirliği yapmaya teşvik etmeli,
 • Çocukları siber zorbalığa maruz kaldığında bunu abartmak ya da yok saymak yerine çocuklarına siber ataklar ile nasıl mücadele edebileceklerini öğretmeli
 • Çocukların siber zorbalık vakalarını yetişkinlere, yasal kişi ve kurumlara bildirmeleri konusunda teşvik etmeli