Geri Dön
TeknolojiTEKNOFEST 2021 için insansız su altı robotu geliştirildi

TEKNOFEST 2021 için insansız su altı robotu geliştirildi

Manisa Fen Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST 2021 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması kapsamında tasarlayıp ürettikleri su altı robotunu  havuzda denedi.

TEKNOFEST 2021 için insansız su altı robotu geliştirildi

TEKNOFEST Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivaline her yıl çeşitli  projelerle katılan ve çeşitli dereceler elde etmeyi başaran Manisa Fen Lisesi,  festival kapsamındaki Su Altı Sistemleri Yarışması için de tasarım geliştirdi.

Lise öğrencilerinin 3 boyutlu katı modelleme programında hazırladığı,  su altı manevra kabiliyetine sahip robot, yapay zekayla kendi kendine karar  verebilen ve bazı görevleri otonom şekilde yerine getirebilen özelliklerle  tasarlandı.

Yoğun mesai harcayarak 3 hafta gibi kısa bir sürede robotu tamamlamayı  başaran Manisa Fen Lisesi İnsansız Su Altı Araçları Takımı, Atatürk Olimpik Yüzme  Havuzları'nda robotun performans test çalışmalarına başladı.

ESAS MESELE MİLLİ SAVUNMA SANAYİSİNE KATKI

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve proje danışmanı Ertuğ Gözaydın, AA  muhabirine, takımlarını Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim gören 10  öğrenciden oluşturduklarını, takım içinde mekanik, yazılım, elektronik ve halkla  ilişkiler ekiplerinin bulunduğunu aktardı.

Gözaydın, öğrencilerin 3 aylık işi 3 haftada bitirdiğini belirterek,  "Esas amacımız milli savunma sanayisine, milli teknolojiye katkı sağlayabilecek  mühendisler yetiştirebilmek, bunun altyapısını oluşturabilmek." dedi.

TEKNOFEST 2021 için insansız su altı robotu geliştirildi

Takımın yazılım bölümü kaptanı Ahmet Necip Önder, hazırladıkları  robotla yurt içindeki yarışmalarda kendilerini kanıtladıktan sonra yurt dışındaki  yarışmalarda da yer almayı istediklerini aktardı.

Robotlarının çok fonksiyonlu olduğunu ve yapay zekayla çeşitli  görevleri otonom olarak yerine getirebildiğini dile getiren Ömer Efe Ulusoy ise  farklı görevleri de robota entegre edebildiklerine işaret etti.

Takımın mekanik bölümü kaptanı Burakhan Arıkanlı da gelecekte  Türkiye'nin İHA ve SİHA'larla yaptığı atılımı, su altında da sürdürmeyi hayal  ettiklerini kaydetti.

Takım kaptanı Hakkı Arda Acar ise Karadeniz ve Akdeniz'deki doğalgaz  arama çalışmaları ile ülke savunmasında görev almak üzere teknolojiler  geliştirmeyi hayal ettiklerini söyledi. Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş, öğrencilerin gayretli  çalışmasının meyvelerini TEKNOFEST'te almayı umut ettiklerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler