Geri Dön

İnsan duygularını anlayabilen makineler geliyor!

Teknolojinin gelişimi ile birlikte makineler ve insanlar arasındaki ilişki ve iletişim de artmaya başladı. Şimdilerde ise makinelerde etkileşime giren insanların yerini; insanlarla etkileşime giren makineler almaya başlıyor. Bu konuda yeni teknoloji haberleri sık sık karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda duyguları anlayabilen ve insanlarla etkileşime girebilen makineler hayatımızda olmaya hazırlanıyor. İşte detaylar…

İnsan duygularını anlayabilen makineler geliyor!

Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Makineler İnsanları Anlamaya Hazırlanıyor!

Teknoloji çağı ile insanlar yavaş yavaş makineleri öğrenmeye ve onların istediği komutları yerine getirmeye başladılar. Örneğin fare ile çift tıkladılar ve bilgisayarlarının bir pencereyi açmasını sağladılar. Ya da bilgisayarın anlayabileceği dilde kodlar yazıp ona birşeyleri anlatmaya ve yaptırmaya çalıştılar. Şimdilerde ise bu durum değişmeye ve tersine dönmeye hazırlanıyor. Çünkü artık insanların makineleri değil; makinelerin insanları anlaması çağının içeriside yer alıyoruz. Bilgisayarlar ve makineler artık insanları çok daha iyi tanımaya başladılar. Hatta son yapılan çalışmalar makinelerin insan duygularını da anlamaya başladığını gösteriyor.

Araştırma Sonuçları Şaşırttı!

Geçtiğimiz aylarda Dublin City University, Queen’s University, The University of Bremen ve University College London tarafından yapılan ortak bir araştırma oldukça ilginç verileri ortaya çıkardı. Yapılan bu araştırmada makinelere insan duygularını ifade eden yüz ifadeleri gösterildi ve bunları tanımaları beklendi. Gösterilen yüz ifadeleri arasında üzüntü, mutluluk, öfke, korku, iğrenme ve şaşırma gibi farklı ifadeler vardı. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcıydı. Çünkü makine kendisine gösterilen bu yüz ifadelerinden yüzde 73’ünü doğru olarak tahmin etti. Hatta daha da ilginç olan şey ise makinenin özellikle de üzüntü ve mutluluk ifadelerini; sadece yüzlere bakarak tahmin eden insanlara göre çok daha doğru tahmin ediyor olmasıydı. 

Araç Kazalarının Önüne Geçilebilir!

Bu teknolojinin ileride pek çok alanda kullanılması hedefleniyor. Bunlardan biri araç teknolojileri. Duyguları tanıyan bilgisayarlar ve makineler sayesinde sürücülerin duygu durumları analiz edilerek kazaların önüne geçilebileceği düşünülüyor. Örneğin, sürücünün öfke nöbeti geçirdiği durumlarda, uykusuzluk veya uyku hallerinde, kalp krizi gibi sağlık sorunlarında yaşanan duygu durumlarının çözümlenmesi büyük kazaların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Duygu Durumuna Göre Sunulan İçerikler Kişiselleştirilecek!

Makinelerin insan duygularını tanıması ayrıca insanlara sunulan içeriklerin kişiselleştirilmesinde de kullanılabilecek. Örneğin hüzünlü olan kişilere önerilen müzik, film, haber, reklam gibi içerikler farklılaşabilecek. Bunun yanısıra depresyon ve intihar eğilimleri de tespit edilerek önlemler alınabilecek.

Halihazırda kullandığımız Amazon Alexa gibi bazı sanal asistanlar duygu durumunu analiz edebilen bazı yapay zeka algoritmaları kullanıyorlar. Ancak henüz bahsedilen seviyede, amaçta ve içerikte değiller.

Bu konuda yayınlanan teknoloji haberleri ve uzman görüşlerinde bazı endişeler de yok değil. Bunlardan biri kişisel güvenlik. Çünkü bu teknolojinin farklı alanlarda kullanılması için yüz tanıma sistemleri, yapay zeka gibi pek çok teknoloji ile birlikte kullanılması gerekebilecek. Yüz tanıma sistemleri ise bazı durumlarda kullanılmasından endişe duyulan hatta kişisel veri olarak görüldüğü için izin alınması gereken bir konu olarak görülüyor. Bu sebeple de yüz tanıma sisteminin kullanılmasında sakınca görüldüğü durumlarda; jest tanıma teknolojisinden yararlanılması düşünülüyor.

Endişe edilen bir diğer nokta ise her insanın jest, mimik ve ifadelerinin farklılaşması ve bir standarda oturmadaki zorlukları. Ancak bu endişeyi aşmak için de çalışmalar sürüyor. Henüz test aşamasında olan bu teknolojinin ise hayatımıza tam olarak ne zaman gireceği bilinmiyor. Ancak makineler ve robotlar konusundaki yeni teknoloji haberleri heyecanla bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber