Geri Dön
TeknolojiTrafik kazaları için geliştirilen cihazın patenti alınacak!

Trafik kazaları için geliştirilen cihazın patenti alınacak!

İzmir Arkas Bilim ve Sanat Merkezi bünyesindeki 3 ortaokul öğrencisi, havacılık, uzay ve teknoloji festivaliTEKNOFEST 2021'de birincilik kazandıkları, taşıtların kaza yaptığını anlık olarak bildirme özelliğine sahip cihaz projelerine patent almayı hedefliyor.

Trafik kazaları için geliştirilen cihazın patenti alınacak!

Özel yetenekli yaklaşık 700 öğrencinin eğitim gördüğü İzmir Arkas  Bilim ve Sanat Merkezinde, çocukların araştırma, geliştirme, üretme, sorun çözme  ve buluş yapma becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler veriliyor.

Trafik kazalarından etkilenen ortaokul öğrencileri Barkın Özsoy, Bade  Bereketoğlu ve Ayşe Özdemir, danışman öğretmenleri Zeynep Deniz Koçal öncülüğünde  proje geliştirmeye karar verdi.

Yaklaşık 1 yıllık çalışma sonucunda araca yerleştirilen ve içerisinde  sensör ve radyo frekansları bulunan bir cihaz tasarlandı.

İstanbul'da düzenlenen TEKNOFEST 2021 finalinde "İnsanlık Yararına  Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi" kategorisinde Türkiye birinci olan İzmirli  öğrenciler, "Acil Yardım Çağrısı" ismini verdikleri cihazın patentinin de alarak  ulaşım araçlarında kullanılmasını amaçlıyor.

Takım kaptanı Bade Bereketoğlu, trafikte çok sayıda  kazanın yaşandığına şahit olduklarını, bundan yola çıkarak bir çalışma yapmaya  karar verdiklerini belirtti.

Arkadaşlarıyla hemen işi koyulduklarını anlatan Bereketoğlu,  "Öncelikle hava yastığı üzerinde bunu tasarlamaya çalıştık, böylece hava yastığı  açıldığında ilgili yerlere bildirim gidecekti. Sonra bunun geliştirerek bir kutu  üzerinden bunu yapmaya çalıştık. Projemiz kaza yapan aracın konumunu, takla atıp  atmadığını, araçta bulunan kişi sayısını 112 Acil Çağrı Merkezine otomatik olarak  bildirebiliyor. Projemizle can kayıplarını azalmasını hedefledik, günlük hayata  geçirilmesiyle de birçok kişinin hayatının kurtarılacağını düşünüyoruz.  TEKNOFEST'te bu anlamda çok sayıda proje vardı ve çalışmamızın birinci olması  bizi çok memnun etti. Güzel bir çalışmaydı, hak ettiğimizi düşünüyorum." diye  konuştu.

Trafik kazaları için geliştirilen cihazın patenti alınacak

"RADYO FREKANSIYLA KAZANIN KONUMU DAHA NET GÖNDERİLİYOR"

Barkın Özsoy de uygulamanın teknik özelliklerini şöyle anlattı:

"Projemizde iki ünite var. İlk olarak uçaklarda kullanılan karakutu  modelinden yola çıktık ve aracın ön orta kısmına monte edilebilecek bir kutu  tasarladık. Prototipimizde bu kutuyu 3D yazıcı ile oluşturduk. İçerisine devrilme  durumunda hasar bilgilerini kaydeden ivme sensörünü, konum bilgilerini kaydeden  GPS sensörünü yerleştirdik ve haberleşmeyi sağlayan üniteyi kurduk. İkinci  ünitede ise arkadan çarpma durumunda bilgileri alan basınç sensörünü yerleştirdik  ve 1. ünite ile haberleşmeyi sağlayan modülü oluşturduk. Ayrıca araçtaki kişi  bilgilerini kaydeden, kaza bilgilerini SMS ile acil yardım ekiplerine ve ikinci  bir cep telefonuna ileten ek ünitemizi tasarladık. Sistemimizin yenilikçi yönleri  arasında birde radyo frekansı ile kazanın konumunu daha net şekilde  gönderebilmesi var. Kurguladığımız bu sistemle saniyeler içerisinde acil yardım  ekiplerine kazanın konumunu, kişi sayısını ve çarpışma hasar bilgilerini  gönderebiliyoruz."

Ayşe Özdemir ise TEKNOFEST'te ödül almanın kendilerini  gururlandırdığını dile getirdi.

Cihazın özellikle ağır hasarlı kazalarda kazazedelere daha hızlı ve  kolay ulaşılmasını sağlayacağını dikkati çeken Özdemir, "Bu projeyle can  kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyoruz. TEKNOFEST ödül almak bizim şevkimizi  arttırdı. Umarım bunu daha ileriye taşıyabiliriz." dedi.

Proje koordinatörü Zeynep Deniz Koçal da merkezde öğrencilerle güncel  sorunlara yönelik projeler geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bu projede de kaza sonrası durumun ilgililere bildirilmesinden yola  çıktıklarını ve çözüm yöntemleri geliştirdiklerini anlatan Koçal, "Öğrencilerimiz  uzman kişilerle görüşüp fikirler aldılar ve bu projeyi tasarladılar. Bu  öğrencilerin aşamayacağı engel yok onlara güveniyoruz. Projemiz  ödüllendirildikten sonra bu fikrin mutlaka hayata geçmesi gerektiğini düşündük.  Patent almak için çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca İçişleri Bakanlığının ve yerli  otomobil üreticilerinin dikkatini çekmek istiyoruz. Öğrencilerimiz bunu yerli  imkanlarla projeyi tasarladılar büyüklerimizin dikkatini çekerek bu projenin daha  ileriye taşınmasını ve ülkenin faydasına kullanılmasını istiyoruz." şeklinde  konuştu.

Arkas Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Erkan Erdik ise öğrencilerinin  ulusal ve uluslararası düzeydeki yarışmalara katılmalarını teşvik ettiklerini  kaydetti.