Geri Dön
TeknolojiTürkiye Twitter'dan içerik kaldırma talebinde bulunan ülkelerde üst sırada

Türkiye Twitter'dan içerik kaldırma talebinde bulunan ülkelerde üst sırada

Yeni bir araştırma sonucuna göre Twitter'dan haber içeriği kaldırması talebinde en fazla bulunan ülkeler ortaya çıktı. Türkiye ikinci sırada yer aldı.

Türkiye Twitter'dan içerik kaldırma talebinde bulunan ülkelerde üst sırada

Popüler sosyal medya platformuna yapılan başvurular dahilinde yapılan paylaşımların kaldırılması mümkün oluyor. İşte gazetecilerin veya haber kaynaklarının hazırladığı haberler de bu noktada kaldırılma talebiyle karşılaşabiliyor. O noktada Twitter söz konusu durum hakkında bir rapor yayımladı. 

Twitter'a yapılan içerik kaldırma taleplerini değerlendiren yetkililer, Hindistan'ın bu talebi en çok yapan ülke olduğunu gözler önüne seriyorken, Türkiye'nin ikinci sırada, Rusya'nın üçüncü ve Pakistan'ın da dördüncü sırada olduğunu kanıtladı. 

Türkiye Twitterdan içerik kaldırma talebinde bulunan ülkelerde üst sırada

Yayımlanan şeffaflık raporunda 2020 yılının, temmuz ve aralık aylarındaki verilere yer veriliyor. Bu verilere göre dünya genelinde 199 gazeteci ve haber kaynağına ait içeriklerin kaldırılması için hükümetlerden Twitter'a 361 yasal talep geldi. 

Bu raporda daha önce ABD'den gelen taleplerin düştüğü görülüyor. Bu talepler karşısında Twitter yalnızca 5 içeriği kaldırdığını duyurdu. 

Öte yandan Türkiye'den toplamda 5 bin 336 bilgi talebi bulunuyor. Bunların 200'ünün acil kodlu olduğu 3 bin 657'sinin ise rutin, bin 479'u ise birleşik talep olarak kayıtlara geçiyor. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler