Kar, yüzme ve gençlerin gözündeki ışıltı

Dışarda kar. Bir de yoğun kar tartışması. İstanbullu büyük sıkıntı yaşadı.

Ben önceki gün Ankara'da bir açılıştaydım. Hem de kar yağışı altında.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun davetlisi olarak Ankara Mamak'taki yüzme havuzu açılışına katıldım.

'Bu havada ve kar tartışmaları yaşanırken nasıl olur acaba?' diyerek gitmiştim. Hatta Bakan Kasapoğlu'na açılış sırasında ve kar yağarken "buraya yazın gelmek lazımmış" diyerek espri bile yaptım. Ama iyi ki gitmişim. Biz dışarda biraz üşüdük ama içerde havuzda gençler 28 derecede çok mutluydular. Çocukların gözündeki ışıltıyı görünce bütün kar tartışmalarını unuttum ve ısındım.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Mamak Belediyesi birlikte yapmış Altıağaç Karaağaç Yüzme Havuzu'nu. Yüzme havuzu, 1667 metrekarelik alanda inşa edilmiş ve kompleks 3 kattan oluşuyor.

Gençliğin kötü alışkanlıklar yerine yüzme gibi faydalı sporlara yöneltme açısından bu gibi açılışlar çok önemli. Bakan Kasapoğlu birlikte Kars'ta da havuz açılışına katılmıştım. Bakanlık yapıyor ama tüm belediyelerin de bu gibi yerleri artırması lazım.

Kar, yüzme ve gençlerin gözündeki ışıltı

8 saatte yüzme öğretiyoruz

Bakan Kasapoğlu ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ile birlikte havuzu gezip daha sonra kar altındaki Üreğil Millet Bahçesi’ne gittik.

Millet bahçesini gezerken Bakan Kasapoğlu ile sohbet ettik. Başlattıkları ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesine büyük önem verdiklerini belirten Bakan Kasapoğlu, Türkiye genelinde 3 milyona yakın gence yüzme öğrettiklerini söyledi. Açtıkları havuzlarda 8 saatte yüzme öğretildiğini belirten Bakan Kasapoğlu, “Bu havuzlar çok foksiyonel. Şu anda pandemiye rağmen 3 milyona yakın gencimize yüzme öğrettik.

Hedefimiz yeni rekorlar. Bu sene rekor kıracağız” vurgusu yaptı.

Projenin 81 ilin tamamında uygulandığını belirten Bakan Kasapoğlu, Ankara’da çalışmanın çok başarılı olduğunu kaydetti. Ankara’da 15 yüzme havuzunu Ankaralıların kullanımına tahsis ettiklerini kaydeden Bakan Kasapoğlu, 2021 yılında Ankara’da 60 bin gence yüzme öğretildiğini dile getirdi. Bakan Kasapoğlu Mamak’ta açılan yüzme havuzunda da 2022 yılında 7 bin 500 çocuğa yüzme öğretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin tamamında 2002 yılı öncesinde 46 adet yüzme havuzu varmış. 2002 yılından sonra ise 374 adet havuz yapılmış.

Şırnak’ta uluslararası tenis turnuvası

Terör örgütü Şırnak’a büyük hasar vermişti. Devlet yaraları sarmış ve yeni bir Şırnak        yarattı.

Şırnak’ta geçen yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı ‘Cudi Cup Ulusal Tenis Turnuvası’ düzenlemişti.

14 ilden 139 sporcu Cudi Dağı manzaralı tenis oynamıştı.

Şırnak şimdi uluslararası tenis turnuvasına ev sahipliği yapacak.

Bakan Kasapoğlu önceki günkü sohbetimizde “Nisan ayında Şırnak’ta uluslararası tenis turnuvası yapacağız. Ulusal turnuvayı geçen yıl yapmıştık. Cudi Dağı eteklerinde artık tenis raketlerinin sesi yankılanıyor” dedi.

Kardan adam festivali

Mamak sınırları içerisindeki Üreğil Millet Bahçesi kar altında. Turumuzda gölün donmuş olduğunu gördük.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse 29 Ocak Cumartesi günü Üreğil Millet Bahçesi’nde ‘Kardan Adam Festivali’ düzenleyeceklerini söyledi. Gençlerin karda kayabileceğini de dile getiren Köse, cumartesi günü eğlenceli bir gün için herkesi davet etti.

Başkan Köse normal zamanda millet bahçesinde ata da binildiğini dile getirdi.