Turizmde yüzler gülüyor

Salgın ve savaşa rağmen turizmden güzel haberler geliyor. Bu hafta önce Afyon sonra Muğla’da turizmcilerle görüştüm. Hareketlenmenin çok arttığını ve beklentilerin çok üstünde gidiş olduğunu dile getiriyorlar.  

Özellikle kış kaplıca turizminin olduğu Afyon’da şuan yüzde 70 doluluk yaşanıyor. Avrupa’da yaşayan Türkler, Arap dünyası ve Uzakdoğu’dan gelenler fazla. Futbol takımları da yazın Afyon’a kampa geliyormuş. Bunlar da turizmin çeşitliliği açısından Türkiye’yi rakip ülkelere göre bir adım öne çıkarıyor.  

Muğla ve özellikle Bodrum ise bu sene rekorun rekorunu kırmaya doğru gidiyor. Özellikle Ruslar Bodrum’a yoğun ilgi gösteriyor. Amerikalılar da Bodrum’a geri dönmüş. Yat turizmi de ekonomik açıdan yüksek gelir getiriyor bölge için. Yani turizmde yüzler gülmeye başlamış. 

Beklentilerimizin çok çok üstünde gidiyor

Bu sene turizmin nasıl gittiğini Mivara Luxury Bodrum’un Genel Müdürü Mete Üsküdarlı ile konuştuk. Üsküdarlı ABD ve yurt dışında turizm üzerine önemli görevlerde bulunmuş. Beyin göçü tersine işlemiş ve Türkiye’de çalışmak için yurda dönmüş.  

Üsküdarlı, “Beklentimizin çok çok üstünde gidiyor. Bodrum’da sezonu nisanda açtık. Mayıs güzel geçti. Haziran geldiğinde çok korktuk. Yabancı vardı ama çok azdı. Temmuz’da iyice karamsar olduk. Bayramda açılma oldu ve otelimiz yüzde 100 doluydu, bölge de çok hareketliydi. Çok güzel Ağustos geçiyor, yüzde 80 yabancı. Bölge geneli de iyi. Eylül de çok güzel geçecek gibi.  

Ekim rezervasyonları da başladı” diyor. 

Turizmde yüzler gülüyor

Her coğrafyadan geliyorlar

Pandemi ile 2 senedir kapalı olan tüm pazarların açıldığını belirten Üsküdarlı, “Akın akın her ülkeden, her coğrafyadan geliş var. Yoğunluk güzel. Ruslar çok geliyor özellikle. Yüzde 80 yabancı misafirimiz var bunun yüzde 60’ını Ruslar oluşturuyor. 

İçeri döviz alıyoruz. Avrupa’dan da gelen var. Ama onların kendi uçuş sıkıntıları var. Özellikle İngilizler çok iyiydi ama havacılık krizi bütün Avrupa’ya yansıyor. Cari açığın kapanmasına turizm çok ciddi katkılar veriyor. Seneye de rezervasyonlar olumlu olacak gibi gözüküyor. Meyvelerini ocak şubat gibi almaya başlayacağız. Bu sene erken rezervasyonumuzda iyiydi. Seneye katlanarak daha da iyi olacağını düşünüyorum” vurgusu yaptı. 

Güvenli tatilde öne çıktık

Türkiye’nin güvenli tatilde öne çıktığını dile getiren Üsküdarlı şunları söyledi:  

“Türkiye’deki hizmet sektörünü de diğer ülkelerde bulmak zor. Açık ara öndeyiz, çok iyiyiz. Biz de otelimizde Bodrum Yarımadası’nda konfor ve lüksü veriyoruz. Deniz ve doğa güzelliği içiçeyiz. Türkiye’nin turizmde artısı çok. Rakip Akdeniz ülkeleri içinde tartışmasız birinci sıradayız Türkiye olarak. Sezonun uzamasıyla bu artı değer artacak. Bütün bölgelerde ciddi bir turizm artışı var. Özellikle İstanbul’a Avrupalı döndü. Bu çok büyük artı. Bodrum’a da Amerikalılar döndü tekrar. Yat turizmi de yoğunlaştı. Bunlar ekonomimiz için güzel gelişmeler.” 

Hız kesmeden yatırımlara devam

Türkiye ekonomisi için hız kesmeden yatırımlara devam edeceklerini belirten Üsküdarlı, “çeşitlilik için bu sene Uzakdoğu restaurantı açtık. Japon mutfağı. Çok yoğun ilgi var. Bodrum’da rağbet görüyor. Çok iyi gidiyor. Bölgede yer bulduk. Dünya mutfağı imkanı da sunduk. Dışardan da misafirlerimizi alıyoruz. Misafirlerimizden memnuniyet aldıkça yatırımları artırıyoruz. Ödüllü bir oteliz. Her sene ödül alıyoruz. Geçen sene Avrupa’nın ilk 25 otelinden biri seçildik. Bu senede İngiltere’den ödül alıyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın tanıtımlarının da bölgeye çok etkisi var. Biz de 3 koldan Bodrum’u tanıtmaya çalışıyoruz yurt dışında. Otelimiz 6 senelik. 72 oda var. 175 yatak kapasiteli. Biz daha işin başındayız. Yapacağımız çok şey var. Ağır adımlarla iyi yerlere gelmeye başladık. Bu çok önemli. Oda fiyatları istenilen noktaya geldi. Bölgede savaş olmasaydı rekorun rekorunu daha önce kırardık. Ama bu sene de rekorun rekorunu kırmayı bekliyoruz” diyor.