İzmir’in gözdesi

Yolu İzmir’e düşüp de güzel bir manzaraya karşı doğru dürüst yemek yemek isteyenlere Asansör Lokantası’nı tavsiye ederim

İzmir’de Milliyet’in düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Çevre Zirvesi öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bizi Asansör Lokantası’na davet etti.
Konak’tan Asansör’e bindik,
Dario Moreno şarkılarını dinleyerek Karataş’a tırmandık. Asansör’ün kapısından çıktık ki ne görelim, çıkışın önündeki alandaki kahve genci ve yaşlısı ile dolmuş durumda. İnsanlar nefis havanın ve İzmir manzarasının keyfini çıkarıyor.
Güzelyalı, Karataş Mahallesi Osmanlı döneminde Musevilerin beğenip oturdukları bir semt imiş.
Dik bir yamaç üzerindeki mahalleye 152 basamak merdivenle çıkılıyor. Karataş’ta yeni binalar inşa eden bir Musevi işadamı 1907 yılında inşaat malzemelerini aşağıdan yukarıya taşımak için bir asansör yaptırmış. Asansörün Karataş çıkışında inşaat malzemelerinin yığılması için bir meydan ve bir depo binası inşa edilmiş.
Farklı kişilerin mülkiyetine geçen, onlar tarafından işletilen asansörü
1942 yılında Ayla Öktem Hanım belediyeye bağışlamış. Belediye asansörü ve çevresini yenilemiş. Karataş çıkışında eskiden inşaat malzemelerinin depo edildiği binayı ve önündeki alanı lokanta ve kahve olarak işletiyor.
Kahve ve lokanta gün boyu halka açık.

Üç farklı menüsü var
Hakan Yurtman’ın sorumluğundaki Asansör Lokantası’nda kişi başı
55-60-70 liralık üç farklı menü var. Meze tabağı, ara sıcak ve ana yemekten oluşan menüler mevsime göre değişiyor. Bizim gittiğimiz gün meze tabağı olarak fava, haydari, ot kavurma, patlıcan salatası, rokaya sarılı kısır, domates, salatalık, beyaz peynir ve haşhaşlı kraker vardı. Ara sıcak olarak içli köfte ve paçanga böreği verdiler. Ana yemek seçimli olarak levrek ızgara veya piliç şiş idi. Tatlı olarak hamur tatlısı ve meyve ikram ettiler.
Lokantanın servis görevlileri Volkan Yağmur, İnan Biçici, Uğur Küpeli, Nivan Gedik, Murat Yorulmazbaş, Coşkun Odabaş, Faruk Günaydın, Şenol Yürekli müşterileri memnun etmek için güler yüzle ellerinden geleni yapıyorlar. Aşçıbaşı Mehmet Sirkeci’nin yemekleri lezzetli. Kişi başı yapılan ödeme benzer lokantalara göre makul çizgide.
Lokantanın önündeki kahvede ise çay 2, kahve 4 lira. Tatlılar ise 6-8 lira arasında.
Yolu İzmir’e düşecek olanlara Asansör Lokantası’nı tavsiye ederim. Hem İzmir klasiği Asansör ile Karataş’a çıkıp inerler hem de Karataş’ın güzel manzarasında, doğru dürüst bir yemek yeme imkanına sahip olurlar.