PEELİNG NASIL YAPILIR?

11 Nisan 2015

PEELİNG NASIL YAPILIR

1. Yüz peelingi için en ideal zaman uyku öncesidir. Yüzünüzü aıştığınız şekilde temizleyin, peelingi yüzünüze uygulayın ve 1-2 dakika dairesel hareketlerle hafif masaj yapın. İşlem bittikten sonra yüzünüzü ılıkk suyla yıkayın. Peeling sonrasıbesleyici krem (ya da maske) sürün ve cildinizi dinlenmeye bırakın.

2. Peeling sonrası cilt taze ve yumuşak olmalıdır. Oluşan kızarıklıklar kısa bir süre sonra geçerler. Eğer peeling sonrası kızarıklıklar birkaç dakika içinde geçmezse, cildinizde yanma ve kaşıntı hissederseniz bu, ürünün cildinize uygun olmadığını bildirir. Bu durumda başka bir peeling yöntemi (daha hafif, daha uyumlu maddelerle) denemelisiniz.

3. El ve ayak peelinglerini manikür - pedikür sırasında, vücut peelinglerini duş veya banyodan sonra kullanmanız uygun olacaktır. Peeling sonrası cildinize süt veya krem uygulayın.

4. Peeling yöntemini haftada en fazla 1-2 defa denemelisiniz. Aksi takdirde cildinizin kendini koruması fonksiyonunu zayıflatmış olursunuz. Bu özellikle kuru ciltler için çok önemlidir.

5. Hassas veya sivilceli ciltlerde dikkatli olmalısınız. Peelingleri dikkatli ve haftada en fazla 1 kez kullanın.

6. Peelinglere ucuz ve etkili alternatif banyo lifi veya masaj eldiveni olabilir. Uzun olmaları sayesinde sırtınız gibi, vücudunuzun normalde ulşamayacağınız kısımlarına ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkatli olup cildi harap etmemek lazım.

Yazının devamı...

Çarşıdan Aldım Bir Tane Eve Geldim Bin Tane

15 Ekim 2014

Nar potasyum ve demir minerali içerir. C vitamini açısından çok zengin bir meyve olan nar, B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır. Bir adet nar günlük C vitamini ihtiyacının 6 da birini karşılar.

Amerika da yapılan Kardiyoloji konferansında nar suyu ile yapılan çalışmalar ve sonuçları açıklandı. Açıklamalar da“ Narda bol miktarda antioksidan C vitamini demir ve potasyum var. Bir bardak nar suyunun antioksidan özelliği iki kadeh kırmızı şarap ve 10 bardak yeşil çay ile aynı seviyede.” Olduğu belirtildi. Nar bütün bu özellikleri sayesinde bir kalp ilacı gibi davranıp kalbi koruyor.

Nar suyu kötü kolesterolün (LDL) damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve plakaların tıkanıklıkların oluşmasını önlüyor.

Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri tenyalara (barsak şeritlerine) karşı kullanılır. Nar meyvesi kabuğu, ishale karşı (% 15'lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyidir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir.

Tatlı nar midede çabuk çözüldüğü için hazmı kolaydır. Ayrıca tatlı nar mideyi kuvvetlendirir, boğaza ve akciğerlere faydalıdır, öksürüğe iyi gelir. Ekşi nar ise mide yanmalarına karşı faydalıdır, diğer narlardan daha fazla idrar söktürür, ishali ve kusmayı keser, karaciğer hararetini söndürür, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağzındaki ağrılara iyi gelir.

İçerdiği yüksek polyhenol (% 80) sayesinde ve ellajik asit (% 40) sayesinde cilde parlaklık verir, ciltte yağ oluşumunu engeller. İçerdiği yararlı asitler selülit oluşumuna engel olur.

Nar östörojen içeriği bakımından çok önemli bir meyvedir. Bu gösterdiği östrojenik etki sayesinde menopoza girilmesini geciktirir, menopoz dönemi sıkıntıların kolayca atlatılmasına yardımcı olur.

Narın en önemli özelliklerinden biri de genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruması. Damar tıkanıklıklarını geriletme özelliği bulunan nar, 'ACE' denilen enzimi engelleyerek tansiyon düşürücü bir etki de yapıyor. Nar birçok özellikleriyle bazı meyveleri de geride bırakıyor. Örneğin narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor.

Yazının devamı...