Contemporary Istanbul’a büyük destek

15. edisyonu gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul, markasını daha ileri taşıyabilmek amacıyla sanatla ilgili iş insanlarından oluşan bir danışma üst kurulu oluşturdu


Contemporary Istanbul’un kasım ayından eylül ayına alınmasıyla tartışmalar yaşanmaya başladı. “İstanbul Bienali’nden rol mü çalıyor, yoksa kazanan İstanbul olmalı deyip bir sinerji yaratmaya mı çalışıyor” konuşmaları yapıldı.

Dile kolay 14 yıldır devam eden Contemporary Istanbul’un bu yıl 15’incisi gerçekleşecek. O kadar sene onca krize rağmen ara vermeden devam edebilmek; o yüzden aslında bu bile başlı başına bir başarı.

Hiç unutmuyorum; bir dönem en zor günlerden geçtiğimiz sıralarda, Türkiye’nin büyük koleksiyonerlerinden oluşan büyük bir grup Contemporary Istanbul haftasında tatile gitmişti; o zaman “koleksiyonerlerin alması tabii ki şart değil, ama en azından fuara gelerek sanatçılara ve galerilere destek olmaları gerekir” konuşmaları yapılmıştı. Sonra fuar eylül ayına alınınca herkes tam kadro tüm etkinliklere katıldı, partilerden partilere koştu.

Contemporary Istanbul’a büyük destek


Mektup krizi

Tam her şey iyi gidiyor derken bu sefer de mektup krizi gündeme geldi. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, yabancı koleksiyonerlere ve galericilere gönderdiği mektupta, sanatla ya da fuarla ilgili bir şey söylemek yerine, yabancı basını karalayıp politik görüşünü paylaştığı için global sanat çevresinde şaşkınlıkla karşılandı ve doğrusu Contemporary Istanbul’un onca yıldır emek verilmiş imajı derinden sarsıldı.

Daha sonra Ali Güreli bir de özür yayınladı, ama maalesef kriz yönetimi başarılı yürütülemedi, özür de mektup kadar çok konuşuldu global sanat çevresinde.

Danışma üst kurulu

Şimdi ise Ali Güreli’den öğreniyorum; Contemporary Istanbul, iş dünyasından destek almaya karar vererek, bir danışma üst kurulu oluşturulmuş ve 14 Ocak’ta bu üst kurul bir araya gelmiş.

Başkanlığını, Contemporary Istanbul’un ana sponsoru Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in üstlendiği kurulda Ali Güreli, Rabia Bakıcı Güreli ve Hasan Bülent Kahraman’ın yanında Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Bakanay, Oktay Duran, Sarp Evliyagil, Şerif Kaynar, Ari Meşulam, Ömer Özyürek, Oğuz Satıcı, Murat Tabanlıoğlu, Hüsnü Güreli, Nezih Barut, Erol Tabanca, Cumhur Taşbaşı, Ahu Büyükkuşoğlu Serter ve Murat Özyeğin gibi sanatla ilgili iş insanları yer alıyor. Ayrıca Emin Mahir Balcıoğlu, Alp Üstüngör ve Ali Arıkan da danışman olarak kurula destek veriyor.

Danışma kurulu yılda dört kez toplanıp Contemporary Istanbul’un nasıl daha ileri taşınabileceği konusunda çalışacak. Ortak amaç, İstanbul’un dünyada bir sanat merkezi olarak tanınmasına en iyi şekilde hizmet etmek.

Bu çerçevede önümüzdeki dönemde, 22 Mayıs’ta New York’tan baslayarak, Frieze fuarı sırasında Londra, Art Basel fuarı sırasında Miami ve Mayıs 2021’de Venedik Sanat Bienali açılış sırasında davet, panel, sergi gibi tanıtım etkinliklerinin yapılması planlanıyor.

Umalım, iş dünyasının da desteğiyle Contemporary Istanbul 15. yılında, geçen yıl yaşanan talihsiz iletişim kazasını hasarsız atlatabilsin.