Global çağdaş sanat dünyasında neler konuşuluyor?

NFT sanat mı, değil mi?: Kripto sanat gündemden düşmezken, kripto dünyasını son derece kızdıran bir gelişme yaşandı: Wikipedia editörleri NFTleri sanat olarak görmediklerini açıkladı.

Beeple ve PAK’ın eserlerini yaşayan sanatçıların en pahalı eserleri arasına almadı.

Oysa, Beeple’ın NFT’si 69 milyon dolarla, Pak’ın NFTleri ise 91.8 milyon dolarlık satış rakamlarıyla Jasper Johns ve Damien Hirst’ün ilk sıralarda yer aldığı listede olmayı hak ediyordu.

Neyin sanat sayılıp neyin sayılmayacağına editörler karar veremez diyor kripto dünyası, haksız da değiller.

Global çağdaş sanat dünyasında neler konuşuluyor

MetaBirkin davasında kim haklı?: Yine kripto sanat dünyasında bu hafta en çok tartışılanlardan biri de ‘MetaBirkin’ NFT’leriydi.

Mason Rothschild’ın moda dünyasını eleştirdiğini söylediği MetaBirkin NFTleri yüzünden Hermes, sanatçıya dava açtı ve Birkin markasını kullanmamasını talep etti.

Bunun üzerine, NFT platformu Opensea de MetaBirkinleri sergilemekten vazgeçti.

Şimdi Mason Rothschild lakaplı sanatçı ise taklit çanta yapmadığını, istediği konuyu, istediği isimle eleştiren sanat eserleri yaratabileceğini savunuyor ve Hermes’in davasının kişisel özgürlük haklarının ihlali olduğunu söylüyor.

Tabii Open Sea’yi de NFT’lerini kaldırdığı için eleştiriyor.

Bakalım moda devi mi yoksa bağımsız sanatçı mı kazanacak bu davayı?

Frieze yönetiminde büyük değişim: Frieze sanat fuarının global direktörü Victoria Siddall görevinden ayrılacağını açıkladı.

18 yıl Frieze’in yönetim kadrosunda yer alan Victoria Siddall, global direktörlük görevinden ayrılmasına rağmen yönetim kurulunda olmaya devam edecek.

Ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleşecek Frieze Seul’e danışmanlık yapacak.

Siddall’dan boşalan göreve ise başka kimse getirilmeyecek.

Her şehirdeki Frieze’in ayrı direktörü olacak. Nathan Clements-Gillespie Frieze Masters’ın, Eva Langret Frieze Londra’nın, Christine Messineo Frieze New York ve Los Angeles’ın, Patrick Lee ise Frieze Seul’un direktörlüğünü üstlenecek.

Sotheby’s halka mı açılıyor?: Sotheby’s’in yeniden halka arz olacağı söylentisi var. Hatta Goldman Sachs ve Morgan Stanley ile görüşmelere başladıkları konuşuluyor.

Bu yıl gerçekleşmesi planlanan halka arz ile Sotheby’s’in 5 milyar dolarlık bir şirket değerlemesine ulaşması bekleniyor.

Sotheby’s konuyla ilgili yorum yapmazken, hatırlayalım, Fransız-İsrailli Patrick Drahi Sotheby’s’i neredeyse üç yıl önce 3.7 milyar dolarlık bir değerlemeyle satın almıştı.

Daha önce ise Sotheby’s New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ‘BID’ koduyla işlem görüyordu.