Çağdaş Ertuna

Çağdaş Ertuna

cagdas.ertuna@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

İngiliz basını Bodrum’u öve öve bitiremiyor. Yeni restoranlar, oteller, beach clublar ardı ardına açılıyor. Peki, ama Bodrum bu fiyatlarla gerçekten de en iyi yazını geçirebilir mi? İşte tüm mesele bu.

“Mikonos’u İbiza’yı unutun, bu yazın en havalı yeri Bodrum” diyor Londra’nın ünlü gazetesi Evening Standard. Kate Moss-Naomi Campbell ikilisinden Prens Harry ve Meghan’a, hatta Jeff Bezos ve Bill Gates’e birçok örnek sıralıyor. İşte tam da iki hafta önce Mandarin Oriental Bodrum’da Lucca’nın yaratıcısı Cem Mirap ile konuştuklarımız geliyor aklıma. “Bu yaz Bodrum’un en iyi yazı olacak, heyecanlıyım” diyor Cem. Mandarin Oriental’deki Lucca Beach’e Maxx Royal’de Scorpios’un komşu gelmesinin ne kadar iyi olduğunu anlatıyor. 

Haberin Devamı

Mikonos-Bodrum arası seferler 

Çok tuhaf ama Scorpios’un 2015’te Mikonos’taki açılışında Cem ile birlikte bulunmuş ve ilk o zaman yaratıcıları Mario Hertel ve Thomas Heyne ile tanışmıştık. Aradan kaç yıl geçti, Scorpios, Soho House ailesine katıldı; Lucca ise 20 küsur yıldır hâlâ popülaritesini koruyor. Şimdi ise Scorpios ve Zuma öncülüğünde Mikonos-Bodrum özel uçak seferleri de başlıyor. Böylece Mikonos ve Bodrum yolculuğunu uçakla İstanbul ve Atina aktarmasız yapmak da mümkün olacak. Lucca, Scorpios ve Maça Kızı arasında tekne seferleri de kaçınılmaz olacak bu yaz. Lucca Beach’in bu yazki sürprizlerinden biri de dün akşam DJ Honey Dijon’du; Garan&Garan ile aynı akşam set başındaydılar. 

Mikonos ve İbiza değil en havalı Bodrum

Restoranlar yenilendi 

Bodrum’da daha sezon tam açılmadan restoranlar da yenilendi. Önce The Edition Bodrum’un Brava’sıyla başlıyoruz. Perulu şef Diego Munoz’dan sonra artık Brava bir İtalyan restoranı, Michelin yıldızlı şef Stefano Ciotti var mutfakta. The Edition Bodrum Genel Müdürü Mustafa Bulmuş, “Burada Michelin yıldız iddiamız yok, Brava anne mutfağı olacak” diyor ve işte böylece kalbimizi kazanıyor. Brava’nın yemekleri kadar Pinokyo temalı kokteyl menüsü de dikkatleri çekiyor. Ayrıca The Edition Bodrum’un Michelin yıldızlı başka bir restoranı daha var, The Kitchen by Osman Sezener. Od Urla ile dikkatleri üzerine çeken şef Osman Sezener’in Yalıkavak’taki restoranı 9 yemekten oluşan tadım menüsüyle iddialı. Japon restoranı Inari de The Edition’ın seçenekleri arasında. Bütün seçenekler arasında favorim kendi yaptıkları dondurmalar. Özellikle bitter çikolatalı portakallı dondurmanın yeri ayrı. 

Haberin Devamı

Mikonos ve İbiza değil en havalı Bodrum

Yazın sürprizleri 

Yalıkavak’ta bir diğer seçenek ise butik otel Birdcage 33’ün restoranı Lika. “Karma mutfak” anlayışıyla çok çeşitlilik üzerine kurulu bir menüye sahip. Şef Sara Tabrizi’nin önderliğinde hayata geçen Lika’nın mutfağında ise şef Emiğra Bayrak var. Geleneksel Türk meyhanesi Uslu da dün açıldı. Yalıkavak’ta Momo, Kavanoz ve Wu ekseni ise bu yaz da devam ediyor. En güzel sürpriz Naru x Wu iş birliği. Naru da Adres Yalıkavak’a taşınıyor bu yaz ve dün itibarıyla açıldı. 

Mikonos ve İbiza değil en havalı Bodrum

En dikkat çeken açılış  

Bu hafta sonunun uluslararası en çok dikkat çeken açılışı ise hiç şüphesiz Scorpios Bodrum. Mikonos orijinli Scorpios, Maxx Royal’de bu hafta sonu resmen açılıyor, her ne kadar son birkaç haftadır Mikonos müdavimlerini ağırlamaya başlamış olsa da…  Bobo by the Stay ise bu hafta sonu sessiz sedasız açılıyor ama asıl açılış Nu-look dergisi ile yapılacak parti ile olacak. Bodrum Loft’ta Loft Elia, Papermoon ve bu yazın yenisi Ege meyhanesi Ters Köşe açıldı bile. 

Haberin Devamı

Ayrı bir lig 

Bu yaz Bodrum’da evet yeni markalar var, evet Bodrum ayrı bir lige çıktı son yıllarda. Ama Bodrum’un eski güzel günlerini hatırlayanlar olarak yine en çok fiyatları konuşacağız. Çünkü artık Bodrum sadece yerlilere değil, yabancı turistlere de çok pahalı geliyor. Bir tabak ıstakozlu makarnanın 12 bin 750 lira olması sadece lahmacun endeksini, beach club giriş ücretlerini, uçak bilet fiyatlarını geride bırakmakla kalmıyor, Bodrum’un St. Tropez’den Capri’den, hatta St. Barths’dan bile pahalı olduğunu gösteriyor. Diyeceksiniz ki ölçü ıstakozlu makarna mı? Tabii ki hayır ama şimdiye kadar gördüğüm en yüksek fiyat bu. Bu yaz yemekleri bırakın, su fiyatları bile uçmuş durumda. İşte o yüzden Türkiye’den Yunan adalarına tatile gidilmesi de kaçınılmaz, tabii kapı vizeleri ile. Çünkü euro para birimine sahip ülkelerde bile böyle anormal fiyatlar yok. 

Maça Kızı’nın sürprizi: Ayla

Maça Kızı’nın bu yazki sürprizini Sahir Erozan’dan dinliyorum. Yeni restoranı Ayla, Maça Kızı’nın kurucusu annesi Ayla Emiroğlu’ndan alıyor adını. Maça Kızı Ayla, çocukluğumun en stil sahibi, unutulmaz isimlerinin başında geliyor. Gölköy’deki eski Maça Kızı’nda Ayla’yı hayranlıkla izler, kıyafetlerinden aksesuarlarından ilham alır ve bir yandan da kendisinden çekindiğimiz için alçak sesle konuşurduk, çünkü bilirdik gürültü yaparsak bir daha buraya gelemeyeceğimizi. Ayla, müthiş güçlü bir kadın figürü olarak yer etti hafızalarda. O zaman Bodrum’un en bohem, en entelektüel isimlerini bir araya getirir, çok ilginç sohbetlere öncülük ederdi. Öğlen ise zilin çalmasını ve küçük büfede yemeklerin hazır olmasını dört gözle beklerdik, çünkü her yemek çok lezzetliydi. Sahir Erozan, Maça Kızı’nın yemek kalitesini her zaman korudu. Tabii Michelin yıldızlı şef Aret Sahakyan’ın da bunda emeği ve katkısı çok büyük. Artık happy hourlardan çok, gastronomi daha da ön planda olacak. Şef Aret Sahakyan imzalı Ayla, az masası ve özel menüsüyle bu yaz çok konuşulacak.

Mikonos ve İbiza değil en havalı Bodrum

Müzikli Bodrum

Bu yaz DJ Yakuza Papermoon’da olacak. The Marmara Bodrum, Tuti restoranıyla bir klasik. Şimdi ise İstanbul’un sevilen caz müzik sahnesi Pera 77 ile yaptıkları Pop Up ile canlı müzik performanslarıyla da dikkatleri çekecek. Seran Bilgi 23 Haziran, 21 Temmuz ve 18 Ağustos’ta; Dilek Sert Erdoğan 7 Temmuz, 4 Ağustos ve 1 Eylül’de Pera 77 Pop Up’ta sahnede olacak. Bir de yaz partileri “Lıkır Lıkır Geceleri” ile DJ Tarık Koray’ı ağırlayacak. Caresse Bodrum, 5 günlük “Bayramda Bizdeyiz” programı olacak. Buddha-Bar Beach Bodrum’da yarın ‘Yuugata Happy Hour’, 18 Haziran’da ‘Sushi Nights’ ve ‘Cielo’ DJ perfomansı, 19 Haziran’da ise ‘Ata Marin Canlı Performansı’ olacak. Barbarossa Bodrum’da ise bu akşam ve 22 Haziran’da ‘Gallis Galley ile Greek Night’ var. Bu yazın şaşırtıcı müzik haberlerinden biri de 19 Temmuz’da DJ Solomun’un Lujo Hotel Bodrum’da çalması. Lujo Hotel’de 6-11 Ağustos’ta ise Lujo Music Week var ve Black Coffee’den Bedouin’e İbiza’yı aratmayacak bir liste var.