Seçkin Pirim’in heykeli Maldivler’de

Hatırlayacaksınız, eserlerini çok beğendiğim Seçkin Pirim, İstinye Park’taki Louis Vuitton mağazasının dış cephesini kısa bir süre önce bir heykel haline getirdi.

Louis Vuitton sanatçıyı tamamen özgür bırakmış, Pirim de, “Ben size cephe yapmam, içine girilebilen bir heykel yaparım” demiş.
Ortaya çıkan sonuç da sanatçının kâğıt heykellerine gönderme yapıyor.
Seçkin Pirim, yıllar önce ‘Disiplin Fabrikası’ başlıklı işlerinin çıkış noktasını açıkladığında, askerde yazıcı olarak görevliyken, sıkıntıdan kâğıt keserek, kâğıttan heykel yapmaya başladığını anlatmıştı.

Tesadüfler insanın hayatında çok önemli rol oynayabiliyor. Pirim’in Güzel Sanatlar’da okumak istemesi de aslında yine bir tesadüfle ortaya çıkmış. Yedi yaşında taşındığı Kuzguncuk, sanatçıya ilham vermiş.

Seçkin Pirim’in heykeli Maldivler’de

Kuzguncuk’ta yaşayan Bihrat Mavitan’ı örnek alarak büyümüş ve Kuzguncuk sakinlerinden Mavitan, Nevzat Sayın ve Cengiz Bektaş gibi isimlerin yönlendirmesiyle Güzel Sanatlar’da bulmuş kendini.

Seçkin Pirim’in eserlerini 2001’den beri takip ediyorum.

Louis Vuitton gibi, dünyaca ünlü tasarımcı ve sanatçılarla yaptığı iş birlikleriyle dikkat çeken uluslararası bir lüks markanın Türkiye’de bir sanatçıyla çalışması önemli.

Şimdi de Seçkin Pirim, Maldivler’de Esin Güral’ın kurduğu otel Joali için Mevlana'dan ilham alan özel bir eser yarattı: “Gate of Zero”

Ada otelin iskelesinde botların yanaştığı karşılama alanına kurulan bu dev heykelle bir Türk sanatçının eserinin Maldivler’de de sergilenmesi gurur verici.

"Bu ada oteli hem ruh hem beden temizliği üzerine kurulan bir oluşum. Ben de küçüklüğümden bu yana Mevlana'yı çok fazla okuduğum için onun etek formundan yola çıkarak kurguladım çalışmamı. 'Heykelin içinden geçip adaya girerken benliğini dışarıda bırak, içeriye geçtiğin anda artık başka bir benlikte ol.' Bu düşünceyle çıktım yola. Büyük projelerde kafamda hep insanlar yaşasın, heykelin içine girsinler, heykelle bir olsunlar duyguları yatıyor. Maldivler'deki çalışmam da bunun bire bir örneği oldu. İkonik bir yapı oldu. Çünkü Maldivler'de binlerce ada var fakat hiçbirinde böyle bir şey yok" diye özetliyor Seçkin Pirim.

Tabii bu arada otelin sahibinin Türk olması ve Seçkin Pirim’in yanı sıra Türk mimarlık ofisi Autoban Mimarlık ile çalışmaları da önemli.

Sağlıklı yıllar!

Mart 2020’den beri hayatlarımızda çok şey değişti, bu durumda ister istemez dileklerimiz de değişti.

Mutlu yıllar diliyorduk eskiden birbirimize ya da iyi seneler diyorduk.

Ama işte şu son iki yıl hepimize şunu öğretti: Her şeyin başı sağlık, hem fiziksel hem ruhsal.

İşte o yüzden, 2021’in son yazısında 2022 için hepimize sağlıklı yıllar diliyorum şimdiden!