Avrupalılar Türkleşiyor

Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Genel Kâtibi Reşit Galip, 1932’de Birinci Türk Tarih Kongresi’ne sunduğu “Türk Irk ve Medeniyet Tarihine Umumi Bir Bakış” başlıklı bildiride aynen şöyle diyordu:
“Irkımızın siması, boyu, güzelliği meselesi Avrupalıları çok meşgul etmiştir. Onlara meseleyi astarından inceledikleri ve bu astarın yüzü çevrilince bizim tipimizin Avrupalılaşmadığı, fakat Avrupalıların, Türklerin daimi akınları ve çok sık temasları neticesinde Türkleşerek bugünkü tipi aldıkları söylenebilir.”
* * *
Bu iddialı tarih tezi, o dönem Batılı bilim çevrelerinde pek rağbet görmemişti. Ama 80 sene sonra bugün -tarihsel olarak değilse de güncel olarak- tescillendi.
Astarın yüzü çevrilince görünen o ki, bizim tipimiz Avrupalılaşmadı ama, “Türklerin daimi akınları ve çok sık temasları neticesinde” Avrupalıların tipi Türkleşti.
Bunun son örneğini Alman uyruklu Türk vatandaşı Andrea Groch verdi.
49 yaşındaki Andrea, Türkiye aşkıyla Antalya’ya yerleşmiş, Türk vatandaşlığına geçmiş, “Sema Nur” ismini seçmişti.
Bu ülkeyi ve liderini, koluna Atatürk dövmesi yaptıracak kadar sevmişti.
Sonra bir Türke gönül verdi.
Onu evine aldı.
“Daimi akınlar ve çok sıkı temaslar neticesinde” günlerce tekme tokat dayak yiyerek sonunda karakolluk oldu.
Adliyede artık dayak yemiş kadınların parsellediği köşede, morarmış gözünde “Türk dövmesi” olduğu halde, “Türk medeniyet tarihi”ni bitiren esprisini yaptı ve dedi ki:
“Asıl şimdi gerçek Türk oldum.”
* * *
Andrea, erkeğinden dayak yemekle bizden biri olduğunu sanıyorsa yanılıyor.
Staj bitmedi halbuki... Belki de yeni başlıyor.
Türklük sınavında bundan öte kurlar var:
Şimdi hakkında yakalama kararı bulunan kaçak sevgili yalandan aranacak, bu arada o sık sık şikâyetçi kadını arayıp tehditler savuracak, muhtemelen eve gelip başına bela olacak.
Andrea koruma isteyecek, yüz bulamayacak; karakolun, komşuların, hısım akrabanın, “Barışın, evlenin” tavsiyelerine muhatap olacak.
“Öleceğime evleneyim bari” derse “akınlar” ve “temaslar” hepten sıklaşacağından, Andrea’nın tipi de yassı burun, şişmiş göz, yolunmuş saç ilavesiyle iyice “Türk kadın tipi”ne benzeyecek.
* * *
Andrea, başka biriyle flörte kalkışırsa başına neler gelebileceğini ise dünkü Milliyet’in birinci sayfasındaki haberden öğrenmiş olmalı...
Almanya’da yaşayan Mehmet Yıldırım, 4 ay evli kaldığı eski karısı yeniden evlenince, Berlin’de eşinin arabasına kurşun yağdırdı; eski kaynanası ile baldızını öldürdü.
Almanya’da son 15 yılda, çoğu Türklerden 150’ye yakın “namus cinayeti” işlendiği söyleniyor.
Bu örneklere bakarak diyebiliriz ki; 1932’de dünyaya ilan edilen “Türk tarih tezi” nihayet gerçek oluyor:
Avrupalılar, Türkleşiyor.
Not: Bilvesile hatırlatalım: Şiddete uğrayan kadınlar için Ankara Barosu’nun “Alo Gelincik Hattı” var. Mağdurlar (444 43 06) no’lu telefonu, 7 gün 24 saat arayıp hukuki ve psikolojik destek alabilirler.