Hafta sonunun özeti: Sakın evden çıkmayın

23 Ocak 2010

Bu hafta sonuna damgasını vuracak olan alçak basınç merkezi bu sabah tam da Ege açıklarında. Şimdi saatin merkezini oraya yerleştirelim ve rüzgarları da saatin ters yönünden gelecek şekilde estirelim. Trakya ve Marmara bu sabah Ukrayna ve Rusya’dan gelip Karadeniz’i aşan ve de bol nem toplayan poyraz ile yoğrulacak. Bu tabiri boşuna kullanmadım; eğer oralarda oturuyorsanız ve başınızı biraz dışarı çıkarırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Kuzey kar yağışı ve buzun, güney yağmurun etkisinde
Trakya zaten soğumuştu, bu nemli hava orada kar yağışını başlattı bile. Ege kıyı şeridinde ise kovadan boşalırcasına yağan yağmur, bir de çok sert lodos fırtınası ile birleşince günlerden beri uyardığımız memleket sahneleri umarım gerçekleşmemiştir. Bu alçak basınç sistemi Ege’deki yerini beğenmiş olacak ki pek hareket etmek niyetinde de gözükmüyor. Tüm gün kuzeyde ve İstanbul’da poyraz kar fırtınası, hattın güneyinde de çok etkili yağmur ve lodos rüzgarlarına neden olacak. Yollarda cesaret gösterilerine gerek olmayan bir gün, sakın unutmayın.
Hava sıcaklıkları kuzeyde hissedilir şekilde azalacak, bir de poyrazla çok daha soğuk hatta dondurucu soğuk hissedeceksiniz. Gece sistem biraz daha Anadolu’ya doğru kaymış olacak ve Trakya, Marmara ve Kuzey Ege başta olmak üzere Zonguldak-Eskişehir-Muğla hattı batısında çok etkili kar bırakacak. İzmir’de bile bu gece ve yarın havada kar görürseniz, hatta az bile olsa yerde tutarsa şaşırmayın derim.
Bu hava koşullarının cumartesi ve pazar günü için batıdaki anlamı “Sakın ola evden çıkmayın” olarak özetlenebilir. Pazar günü kar sınırı Hopa-Mersin hattına kadar ilerlemiş olacak. Bu hattın kuzeyi kar-buz-soğuktan, güneyi ise yağmurdan çok etkilenecek. Ege ve iç kesimlerdeki kar azalmış olsa da Orta ve Batı Karadeniz ile Marmara’nın kuzeyinde kar etkili olacak.
Yağışlı hava hafta başında etkisini büyük ölçüde kaybetmiş olacak, geriye sadece dondurucu soğuklar kalacak. Pazartesi ve salı tüm yurtta hava sıcaklıkları

Yazının devamı...

Kar yok ama yağmur çok

16 Ocak 2010

Hemen yanı başımızda kara kış tüm gücü ile Avrupa kıtasında duman attırıyor. Gelecek hafta durum pek değişmeyecek. Yine soğuk rüzgar, kar fırtınaları devam edecek.
“Hocam bize ne? Sen bizde hava nasıl olacak ondan bahset” derseniz işler biraz zorlaşıyor. Öyle bir yerde kalıyoruz ki; hemen kuzeyimizdeki sistemler şöyle bir 100 kilometre güneye kaysa Trakya’da, Marmara’da, İstanbul’un Avrupa tarafında kara kış olacak. Ama soğuk hava merkezli sistemin gelip yerleştiği yer Avrupa’yı soğuktan kasıp kavururken bizi Sahra’nın ılıman ve Akdeniz’in de nemli hava koşullarının eline teslim ediyor.
Akdeniz baseninde oluşan alçak basınç merkezleri peş peşe İtalya ve Adriyatik Denizi üzerinde dizilmiş, oradan da doğuya kaymakta. Anadolu bu hava akımlarını hep güneyden alıyor, yani bize gelen rüzgarlar bu alçak basınç merkezinin Sahra’nın bağrından çektiği ılık hava ile birleştiği için hep ılık ılık esmekte. Soğuk hava hattı da hemen kuzeyimizde Bulgaristan-Romanya-Ukrayna hattı boyunca sürüp gidiyor. İşte bu iki hava kütlesinin karşılaşması sonucunda hattın kuzeyinde kar, güneyinde ise yağmur var.

Ne çok soğuk ne kurak,daha ne isteriz ki?
Ortadoğu genelinde bu haftaya kadar yağış beklenmesine rağmen yağmıyordu, susuzluk had safhalara ulaşmaktaydı. Ama bu hafta daha ılıman ve de nemli hava etkili olacak. Hasretle beklenen yağışlar tüm Ortadoğu’da bu hafta boyunca bol bol görülecek.
Biz yine şanslı yerdeyiz. Ne soğuk ne de kurak, daha ne isteriz ki? Biliyorum, kar isteriz. Ekinler biraz karın altında kalmalı ki daha verimli olsunlar ama ufukta orta ve batı Anadolu için pek doyurucu kar haberleri yok maalesef. Kar yok ancak bu mevsimde yağışlar her bir bölgemiz için yeterli düzeyde veya beklenenden çok daha fazla. Toprağın nemi de hava sıcaklığı da mevsim normallerinin üstünde ve de öyle devam edecek bir hafta daha bizleri beklemekte.

Yazının devamı...

Salı gününe kadar poyraz, sonra lodos

2 Ocak 2010

Yeni yılın ilk iki günü sıcak geçmiş olabilir ama yarından itibaren poyraz etkisini gösteriyor. Salı günü ise lodos sayesinde ise 10 derece daha ısınacağız


İster istemez bir senenin değerlendirmesini yapar her insan. Yakın geçmişte ve çok daha ötelerde kalan seneler ile bir karşılaştırmaya girişir. Elbette bu değerlendirmeler kişisel de olur genel de. Nasılsa her birimiz kendisi ile ilgili yorumlar yapacaktır, onu bilemem; ama ülke gemisi ile ilgili gelişmeler hepimizi derin derin düşündürür oldu.
Küresel çalkantılar bu taraflarda denizimizi daha dalgalı yaptı, biraz yalpalar olduk, rüzgarlar daha sert esmeye başladı. Allah’tan geminin gövdesi sağlam da böyle havalara karşı dayanıklı. İçindekiler sabırla bekler; nasılsa havalar durulacak, deniz sakinleşecek ve yolumuza emin adımlar ile devam edeceğiz diye. Umarım 2010’da bu dileklerim gerçekleşir ve birlikte cennetin tadını çıkara çıkara yola devam ederiz.
Son zamanlarda sürekli olarak cennet diyorum, inanın hakikaten de havası suyu ile öyle. Bu ekonomik krizde doğalgaz faturanızın en düşük seviyelerde devam etmesini sağlayan havamıza bir bakın. İsterseniz biraz Polonya için hava durumu yazayım da görün bakın nasıl oluyor. Dondurucu soğuklara (-8/-10) devam, hatta gelecek günlerde eksi 15 bekleniyor, kar, rüzgar, güneşin esamisi okunmuyor.
Londra için beklentiler de farklı değil. Tek fark karın olmaması ama gelecek birkaç gün için beklentiler hissedilen sıcaklıkların eksi 5’ten eksi 12’ye düşmesi. Yanlışım yok, aynen böyle.

Yazının devamı...

Yeni yıla ılıman havayla giriyoruz

26 Aralık 2009

Belki bana inanmayacaksınız ama sanki atmosfer son dönemlerde vizesiz seyahatlere açılan ülkelerden olan Libya’dan kaynaklanarak bize doğru geliyor da geliyor. Hani insanın aklına bu işin bilinçli mi yapıldığı sorusu takılmıyor değil.
Dünden beri batıda kendini hissettirmeye başlayan lodos, ılıman rüzgarları ile bugün Trakya ve Marmara’da biraz sertleşecek. Batıda hava biraz kapalı olsa da yurt genelinde güneş bulutların arasından kendini bol bol gösterecek. Trakya-Marmara’nın kuzeyi ve Karadeniz kıyı kesiminde hava diğer bölgelere göre biraz kararsız, yağışlara neden olabilecek kapasitede.
2009 yılının son pazar günü yurt genelinde tatlı tatlı esen lodosun hakim olduğu, batıda
16-18 derecelerin görülebileceği bir gün. En şanslı bölgelerimiz yine Ege ve Akdeniz sahilleri.
Senenin son haftasına Adriyatik Denizi üzerinde oluşup hızla bize yaklaşan ve haftanın ilk üç günü bizleri etkileyecek olan bir alçak basınç merkezi etrafındaki hava olayları ile başlayacağız. 28 Aralık günü bu basınç merkezine bağlı olarak önce lodos sertleşecek, bulutlar yine kara kara görünmeye başlayacak ve yağışlar yağmur olarak batı bölgelerimizden başlayarak bizleri etkileyecek.
Alçak basınç merkezi hafta başında Kuzey Ege’ye, salı günü de Karadeniz’in kuzeyine yerleşecek. İşte bu nedenle yurt genelinde bu merkeze bağlı gelişen, saatin ters yönünde hareket eden ve bize hep güneyden gelecek olan ılıman rüzgarların etkisinde kalacağız. Salı günü yurt genelinde bol bol ve yağmur şeklinde yağış alacağız.

Yazının devamı...

Ağaçlar devrilecek, damlar uçacak

19 Aralık 2009

Önümüzdeki günler ılıman ama bol yağmurlu. Barajlar sistemi için önemli olan elbette kar suyu ama unutmayın ki ne kadar yağarsa tabiat için o kadar değerli. Suya hâlâ ihtiyacımız çok.
Geçen hafta “Hep yağış var” demiştik, öyle de oldu. Bu haftanın ilk birkaç gününde de olacak. Bugün tüm yurtta, özellikle Ege ve Akdeniz’de etkili yağışlar bekliyoruz. Bol bol toz da var. İşte bu nedenle yollar kaygan çünkü aracınızın lastiği ile yer arasında kil minerali var. Aman dikkat edin; yetkililer uyarmaz, yağmur nedeni ile kayganlaşan yollar trafik canavarını sahneye çıkardı diye geçiştirirler.
Pazar günü lodos batıda ve güneyde çok sertleşecek ve de hem tozu hem de ılıman havasını bizlere taşıyacak. Ege’de sıcaklıklar 17-18 derecelere çıkacak. Boğazlarda gemi trafiği etkilenecek. Epeyce ağaç devrilecek, dam uçacak, zayıf seralar da maalesef etkilenecek. Dünden kalan yağışlar bugün kuzey ve kuzeydoğuda etkili. Bunlar taşkınlara neden olma kapasitesine sahip yağışlar.

Noel’de kar yok
21 Aralık haftasına yine kıble, lodos, keşişleme yani hep güneyli hava akımları ile başlayacağız. Bol yağmur yine batıdan kapımızı çalacak. Yağış batıda oldukça etkili olacak çünkü bol toz ve sonradan poyrazla gelecek soğuk hava, günün ilk saatlerinde özellikle Trakya, Kuzey Ege ve Marmara’da buluşacak. Bu çok hızla hareket edecek olan sistemi yakından takip etmek lazım çünkü etkili yağışlara neden olacak. Trakya’da ani etkili ama bir o kadar da hızla geçecek kar yağışları beklenir.
21-22 Aralık, batıda yüksek yerlerde karla karışık yağmur ve kayak merkezlerinde de bol kar yağacak günler. Ama sistem hızla kuzeydoğuya ilerleyecek çünkü arkadan Tunus-İtalya istikametinde Sahra’dan kaynaklanan ve beklenmedik şekilde hızla gelen ılıman, hatta sıcak bir hava var. Bu nedenle 23-24 Aralık günlerini Hıristiyan vatandaşlarımız ve başkenti Vatikan adet olmuşçasına karla karşılamak isterken tam tersine hava bugünden başlayarak ısınacak. Noel Baba’nın geyikli kızakları maalesef tüm Avrupa’da sadece resimlerde kalacak.

Yazının devamı...

Yağışlar bütün hafta sürecek

12 Aralık 2009

Anadolu, Sahra’nın ılıman kolları arasında, kuzeyden sarkmak isteyen soğuk havayı Karadeniz üzerinden teğet geçirmeye devam ediyor. Bu cennet vatanda yaşamanın ayrıcalığını bilen her vatandaşına yine bol yağışlı bir hafta daha sunmaya hazırlanmakta. Hafta sonuna yağışlarla devam ediyoruz. Tabii artık güneş ışıkları bize çok eğimli gelmekte. “Cemre” artık örneğin Avustralya’da, Güney Afrika’da, Arjantin’de havaya karaya ve denize düştü. Havalar oralarda yaz sıcaklarında, bizde ise soğuma eğiliminde. Ama
hâlâ kar yok ufukta.
Bugün alçak basınç merkezimiz Ege üzerinde. Bu nedenle Trakya ve Marmara poyrazdan etkilenirken iç ve doğu bölgelerimiz lodos ve kıble rüzgarlarının etkisinde, yurdun batısında da yağış etkili. Akdeniz sahil ve iç kesimlerinde ise bol nem ile yüklenen hava çok etkili yağışlar bırakacak, KKTC dahil bol bol su alacağız.
Aynı hava koşulları alçak basınç merkezinin fazlaca yer değiştirmemesi nedeniyle
13 Aralık Pazar tüm yurtta ve
14 Aralık Pazartesi günleri de özellikle orta ve doğu bölgelerimizde devam edecek. Yüksek yerlerde yağışın sulu kar ve kara dönüşmesi de muhtemel ancak karın yerde kalması pek beklenmez. Yeni haftanın ilk günü yağışlar batıda zamanla tamamen dinmiş olacak ama Karadeniz’in orta ve doğusunda etkisini sürdürecek.
Bunun nedeni de yukarıdaki senaryonun tıpatıp benzerinin yeniden Adriyatik üzerinde hazırlanmasına dayanmakta. Yani pazartesi ve salı, yine bol bol gelecek yağış öncesi etrafı temizlemek ve suyun akması gereken yolları açık tutabilmeniz için eldeki son vakit.

Yazının devamı...

“Gecikti” denen kış salı günü geliyor

5 Aralık 2009

Haftaya ılıman başlayacağız ama “Nerede kaldı?” diye birbirimize sorduğumuz kış mevsimi 8 Aralık’tan itibaren içimize yerleşecek. Üstelik bu daha başlangıç

Uzun bir süreden beri üzerimizde etkili olan yüksek basınç nihayet etkisini kaybetti. Bu nedenle hafta sonuna Akdeniz bölgesindeki yağışlarla başlayacağız. Yağışlı hava zamanla etkisini kaybederek kuzeydoğu istikametinde yoluna devam edecek.
Batıda ise bu sabah saatlerinden itibaren yeni bir alçak basınç merkezine bağlı olan yağışlı bir hava, hafif lodos rüzgarları ile birlikte kapımızı çalacak. Günün ilerleyen saatlerinde yağış İstanbul ve Trakya haricinde tüm batı bölgelerimizde görülecek, akşama doğru ise Doğu Anadolu ve KKTC değil Akdeniz bölgeleri dahil her yerde etkili olacak. (Her nasılsa Orta ve Doğu Karadeniz hariç). Yağışlar yarın akşama kadar her yerde uzun zamandan beri suya hasret kalan toprağı bol bol sulayacak.
Toz da yok zannetmeyin, özellikle Akdeniz kuşağındaki yağışlarda bol bol da toz olacak. Ama artık cemreler kalktı, yani bu yağmurların bereketli olma şansı yok. Bunlar şimdilik sadece su ama ondan değerlisi de yok elbette. İşte kökler de burada devreye giriyor. Bahar gelip de yapraklardaki güneş enerjisi yeterli seviyelere çıkınca,
yani toplumda cemre olarak bilinen yeterli güneş enerjisi seviyelerine ulaşılınca, kökler güneş ışıklarının ulaşamadığı bu suyu toprağın derinliklerinden alıp yaprağa taşıyacak ve yine bereketli hale getirecek.

Yazının devamı...