Dünyanın seçimi

ABD başkanını seçiyor. Hangisi kazanacak? Obama mı, Romney mi?
Milliyet salı günkü seçimler için ABD’de üs kurdu; seçimi özel bir ekiple Washington’un nabzını yakından tutan dış politika muhabir ve yazarlarıyla izliyor.
Aslı Aydıntaşbaş, seçim gecesi Chicago’da Obama’nın kampanya merkezinde olacak.
Dış Haberler Müdürümüz Pınar Ersoy, Boston’da Romney’in karargâhından yazacak.
Washington’da ise Prof. Fuat Keyman seçim gecesi ve sonrasını yorumlayacak.
Seçimin kilit eyaletlerinden Ohio’da okurlarımızın yakından tanıdığı bir isim var: Cleveland Clinic Kardiyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Murat Tuzcu ‘seçimin kalbi’nden siyasi analizler yapacak.
Tuzcu bugünkü köşesinde Obama’nın en önemli icraatı olan ‘sağlık reformu’nun ayrıntılarını okuyacaksınız. Necati Özkan’dan ise anketlerdeki son durumu alacağız.
İstanbul’da ise Hasan Cemal, seçimlerin küresel sonuçlarını, Türkiye’yi de doğrudan ilgilendiren Ortadoğu’ya etkilerini, Suriye, Irak, İran, İsrail gibi ‘kriz’ bölgelerine olan etkilerini yorumlayacak.
ABD seçimlerini Milliyet’ten izleyebilirsiniz!

Pelin Batu başlıyor
Milliyet’teki değişim ve yeni yapılanma döneminde bazı yazarlarımızla vedalaşırken, özellikle genç isimleri okurlarımızla buluşturuyoruz.
Sinema ve televizyon programlarından tanıdığınız Pelin Batu (1978) bundan böyle Milliyet’te yazacak.
Batu, ABD’de Marymount Lisesi’nden mezun olduktan sonra New York Üniversitesi’nde felsefe ve drama okudu. Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih lisansını bitirdikten sonra, aynı okulda Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde yükseköğrenimini tamamladı. Sinema kariyerine Ferzan Özpetek ile başladı ve pek çok filmde oynadı, belgesellerde görev aldı. Habertürk’teki programlarıyla tarihi popüler kılan ve medya üzerinden kitleselleşmesinde başarılı olan Murat Bardakçı ile çalıştı. İlk kitabı ‘Glass/Cam’ 2003 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Bunu 2009’da şiir kitabı ‘The Book of Winds’ (Rüzgârlar Kitabı) izledi.
Pelin Batu, Milliyet’te kültür sanattan tarihe, sinema, tiyatrodan siyaset ve dış politikaya uzanan geniş bir yelpazede yazacak ‘hayatın renkleri’ni yansıtacak.

Zeynep Miraç’ın röportajları
Haftalık röportajlarda Abdi İpekçi’den bu yana Milliyet’in vazgeçilmez bir ağırlığı olmuştur.
Abdi Bey, 1970’lerde güncel gelişmeleri konunun uzmanlarıyla yaptığı haftalık röportajlarla Türkiye’nin gündemine getirirdi. Sorunları tartışmakla kalmaz ‘gündem yaratırdı’.
Çetin Emeç döneminde bayrağı Emin Çölaşan devraldı. Ve müthiş röportajlar yaptı. Her biri olay niteliğindeki görüşmelerle büyük ses getirdi. Daha sonra Nilgün Cerrahoğlu, Derya Sazak ve Devrim Sevimay haftalık söyleşileri sürdürdüler.
Görev şimdi Zeynep Miraç’ta. (Özkartal, 1978)
Zeynep, Milliyet’te yetişen genç bir muhabir. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Mezunu. Almanca ve İngilizce biliyor. Altı yıldır gazetede pek çok özel röportaja imza attı. Milliyet Sanat Dergisi editörlüğünü yaptı. Pazar ekinde söyleşileri çıktı. TRT Türk’te Açık Şehir programını sunuyor.
Zeynep Miraç ilk röportajını CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey’le yaptı.
Her pazartesi konuklarıyla Milliyet okurlarına ilginç röportajlar sunacak.

Dünyanın seçimi

Üniversiteli gençler Milliyet okuyor
Milliyet’in eğitimdeki üstünlüğü tartışılmaz.
Abbas Güçlü yönetimindeki Milliyet’in Eğitim Servisi akademik dünyayı, üniversite ve kolej sınavlarını, kampuslardan haberleri, bilim ve teknolojideki gelişmeleri senelerdir sayfalarımıza taşır. Son dönemde iki tam sayfa ve internet üzerinden eğitimi konu alan haberlere daha da geniş yer veriliyor.
Marketing Türkiye dergisinde bu hafta yayımlanan bir araştırma ‘üniversite gençliği’nin ilk sırada okuduğu gazetenin Milliyet olduğunu ortaya koydu.
Gazete, üniversite gençliğiyle iletişimini artırarak sürdürecek.

MİT’ten temiz kâğıdı
Haftanın ‘özel haberi’ne Milliyet’in Parlamento Büro Müdürü Önder Yılmaz imza attı.
MHP kongresi öncesinde, Sayın Devlet Bahçeli’nin 12 Eylül döneminde MİT’le ilişkisi olduğu yönündeki spekülasyonlar üzerine MİT’e başvurarak ‘temiz kâğıdı’ aldığını haber verdi.
Önder’in haberi MHP kulislerini dalgalandırdığı gibi, internet sitelerinde de olay yarattı.
Kutlarız.

Dünyanın seçimi

Eren Ağabey’e veda
Ömrünü Milliyet’e adamış bir ismi eski yazıişleri müdürümüz Eren Güvener’i bu hafta son yolculuğa uğurladık.
Acımız sonsuz.
Güvener ailesine, sevgili kızı Zeynep’e, meslektaşlarımıza başsağlığı dileriz.
Bizim mesleğin zor tarafı, çalışma arkadaşlarımızla ‘yolları ayırma’ kararlarıdır. Bu hafta Metin Münir, Semih İdiz ve Atilla Güner’le vedalaştık. Mesleklerini en iyi şekilde sürdüreceklerine inancımız tam.

Ölmeye yatmak
Cezaevlerindeki açlık grevleri 55. gününde. Mehveş Evin ve Namık Durukan Diyarbakır’a giderek ağırlaşan iklimi yansıttılar. Can Dündar, Yaşar Kemal ile görüştü. Fikret Bila BDP heyetiyle görüşen Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in çözümle ilgili görüşlerini yazdı.
Umarız can kaybı yaşanmadan ‘ölmeye yatan’ insanları eylemlerden vazgeçirecek adımlar atılır.
Kürt sorunu nihayetinde akılla çözülecek.
PKK artık silahı bırakmalı, akan kan durmalı. Siyaset şiddetin önüne geçmeli.
Barışı sağlamalıyız.
Saygılarımla.