Geleceğe yatırım

Milliyet’i yeniden inşa sürecinde muhabir ağımızı deneyimli gazetecilerin yanısıra büyük ölçüde gençlere dayandırıyoruz. Üniversitelerde iletişim, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, hukuk, sosyoloji, felsefe, ekonomi, sağlık eğitimi alan gençleri kadromuza katarak yeni bir muhabir kuşağı yetiştiriyoruz. Onlarla birlikte ilgi alanlarımız çeşitleniyor. Tazeleniyor. Canlanıyor. Okur yaşını da düşürüyoruz. Milliyet, gelenekle geleceği ‘mutfak’ta buluşturuyor, bugün söz sırası genç gazetecilerin...

Genç meslektaşlarımız arasında en kıdemliler olan Aydil Durgun ve Güliz Arslan 2 yıldır haftasonu eklerinde ses getiren haberler yapıyor.

GÜLİZ ARSLAN: (25) Yeditepe Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum. İngilizce biliyorum. Aynı üniversitenin Gazetecilik Bölümü’nde yan dal yaptım. Mayıs 2011’de hafta sonu eklerinde staja başladım. Halen aynı departmanda muhabir-editör olarak görev yapıyorum. Ağırlıklı olarak popüler kültür, sanat ve şehir haberleri hazırlıyor, portre röportajları yapıyorum.

AYDİL DURGUN: (25) Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü mezunuyum. İngilizce biliyorum. Haziran 2011’de Milliyet gazetesinde çalışmaya başladım. Yaptığım haberler arasında beni en çok etkileyen çoğunluğu Doğu’dan göç etmiş ailelerin kızlarından oluşan Adana İdmanyurdu kadın futbol takımı oyuncuları ile görüşerek hazırladığım haberdi.

Gürşat, İstanbul’da düzenlenen turnuvada başarılı haberlere imza attı.

‘Turnuva keyifliydi’

ULAŞ GÜRŞAT: (27) İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunuyum. İngilizce biliyorum. 2011’in Ocak ayında Spor Servisi’nde göreve başladım. 2 yıl dış haberler editörlüğünü yürüttükten sonra haftasonu eklerine geçtim. Spor’dayken WTA Tenis Şampiyonası’nı yerinde takip etmek oldukça keyifli ve heyecanlıydı.

Damla Yur’un D.K.’nın öyküsünü yazdığı haber manşet olmuştu.

DAMLA YUR: (22) Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İngilizce ve Fransızca biliyorum. Haziran 2012’den bu yana Haber Araştırma Servisi’nde muhabirlik yapıyorum. Kadına yönelik şiddetle mücadele gününde “Şiddet mağduru ev hapsinde” başlıklı haberim manşet oldu. Bunun dışında çok sayıda kadın odaklı haberlerin takibini yaptım.

Samet Akten’in Beşikçi röportajı.

SAMET AKTEN: (22) Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik ve İnternet Yayıncılığı Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Fransızca ve İngilizce biliyorum. Eylül 2012’den bu yana Haber Araştırma servisinde çalışıyorum. En son üniversitemde meydana gelen yangın felaketini takip ettim. Gazetecilikte beni en heyecanlandıran iş, İsmail Beşikçi ile gerçekleştirdiğim röportajdı. Türkiye’de son 4 yılda 27 bin çocuğun kaybolduğuna ilişkin hazırladığım haber gazetedeki ilk manşetim oldu.

AYŞE SORUCU: (25) Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldum. İngilizce biliyorum. Eylül 2012’den bu yana Haber Araştırma Servisi’nde çalışıyorum. Suriye’de kaçırılan Amerikan NBC televizyonunun Türkiye Temsilcisi Gazeteci Aziz Akyavaş’la yaptığım röportaj ve asistan doktor Melike Erdem’in intihar ederken cebinde bulunan savunmasına ilk ulaşan olmak beni çok heyecanlandırmıştı.

Ceren Büyüktetik engellilerin sorunlarını gündeme getirmişti.

CEREN BÜYÜKTETİK: (24) Yeditepe Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü’nden 2011’de mezun oldum. İngilizce biliyorum. 6 aydır Haber Araştırma servisinde çalışıyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hazırladığım “İstanbul ona engel” haberi gazeteye manşet oldu. Bu haberden sonra engellilerle ilgili yapılan çalışmalar hızlandı.

Geleceğe yatırım

Milletvekili Güldal Mumcu, Arif Balkan’la TÜYAP’ta konuşmuştu.

ARİF BALKAN: (22) Yeditepe Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölümü ve Antropoloji Bölümü okuyorum. İngilizce ve Almanca biliyorum. Beni en çok heyecanlandıran araştırmacı gazeteciliğin ülkemizdeki en büyük temsilcisi olduğunu düşündüğüm Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’yla TÜYAP Kitap Fuarı’nda bir imza gününde yaptığım söyleşiydi.

ÇAĞLA AĞIRGÖL: (25) İstanbul Kavram Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun oldum. 3 aydır Haber Araştırma Servisi’nde çalışıyorum. Kadın hakları, çocuk hakları, LGBTT, eğitim, azınlık sorunları, cinsiyetçilik, emek ve ifade özgürlüğü haberleri yapmaya özen gösteriyorum.

SELİN SAYAR: (22) Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. İtalyanca ve İngilizce biliyorum. Kasım 2012’den beri Kültür Sanat Servisi’nde çalışıyorum. Gazetede ilk yaptığım haberler Tüyap Kitap Fuarı ile ilgiliydi. Şenay Yüzbaşıoğlu ile ilgili haberim gazetenin birinci sayfasında yer alan ilk haberim oldu. Beni en çok etkileyen haberim ise usta tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi için düzenlenen Ustalara Saygı Gecesi’ydi.

SILA ACAR: (22) Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisiyim. İngilizce biliyorum. Üç aydır Haftasonu eklerinde çalışıyorum. Milliyet’te yaptığım açlık grevleri haberi ve Ergin Konuksever ile gerçekleştirdiğim röportaj benim için çok önemliydi.

İlk imza çok mutlu etti

METİN UYAR: (22) Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde son sınıf öğrencisiyim. Aynı üniversitenin İşletme bölümünde yan dal yaptım ve mezun oldum. İngilizce biliyorum. Ekim 2012’de Milliyet’te çalışmaya başladım. Cumartesi ekinde “İyilik Sağlık” adlı köşede ünlü isimlerle sağlık üzerine röportajlar yapıyorum.

SELİN ARUTAN: (22) Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. İngilizce biliyorum. 2 aydır Milliyet’te foto-muhabiri olarak çalışıyorum. İlk imzalı fotoğrafım Alman ve Türk askerlerin noel eğlencesiydi. İmzalı fotoğraflarım yayınlandıkça ilk günkü stresim azaldı.

YUNUS DALGIÇ: (19) Aydın Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. İngilizce biliyorum. Ekim ayından beri foto muhabiri olarak çalışıyorum. Bir engellinin İstanbul’da yaşadığı zorlukları ve İstanbul’un un farklı yerlerindeki yılbaşı kutlamalarını anlatan fotoğraflarım başarılı bulundu.

DİLARA YILMAZ: (19) İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Eylül 2012 ’den bu yana Milliyet’teyim. Bir süre Haber Araştırma Servisi’nde çalıştıktan sonra gazetenin haftasonu eklerinde çalışmaya başladım. Şimdi Cadde’de röportaj yapıyorum.

SENİHA MELİS GÜVENÇ: (23) Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden 2012’de mezun oldum. 23 yaşındayım. İngilizce biliyorum. Bir aydır Milliyet Cadde’de çalışıyorum. Bugüne dek “Dizilerin yolu yoğurtçudan geçiyor”, “Protestolu fuar” başlıklı haberleri hazırladım.

ORHUN EREL: (27) Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programını bitirdim. İngilizce ve Fransızca biliyorum. Ekim 2012’den bu yana Milliyet’teyim. Bir aydır Dış Haberler Servisi’nde çalışıyorum.

Geleceğe yatırım