Topçu ve gensoru

Topçu ve gensoru

Derya SAZAK

CHP Grubu'nun Yaşar Topçu gensorusunda Meclis'te bulunmayacağı artık kesinleşti. Baykal, bakanla ilgili son oylamaya katılmayacaklarını açıklamasına karşın Topçu, CHP'nin genel kurulda gensorunun reddini sağlamakla yükümlü olduğunu savunuyor.
Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu, Baykal'ın "Karadeniz otoyolu projesine esastan karşı değiliz" sözleri üzerine bizi aradı ve kendi penceresinden gelişmeleri anlattı.
Malum, Yaşar Topçu hakkındaki iddialar, CHP lideri Deniz Baykal tarafından gündeme getirilince, DYP ve Refah gruplarınca gensoru konusu yapılmıştı.
Topçu, otoyol yapımında ve müteahhit firmalar arasında paylaştırılan ihale bedellerinde yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine CHP'nin üç kilit ismiyle görüşmüş:
Baykal, Karayalçın ve Ali Topuz.
Topçu, bir gazetede çıkan, "burnuma pis kokular geliyor" beyanı üzerine Baykal'a açıkça sormuş:
- Benim dostluğumdan kuşku duyuyor musunuz?
Deniz Bey de, "hayır, ne dün, ne bugün" diye yanıt vermiş.
Topçu, telefonda geçen bu konuşmayı anlatırken, Ali Topuz ve Murat Karayalçın'la yaptığı görüşmeleri de ayrıntılarıyla açıklıyor.
Karayalçın'la Sarp kapısında karşılaştıklarını ve Karadeniz otoyolunun 2001'den önce hizmete girecek olması nedeniyle övgü aldığını belirten Topçu, CHP'li Topuz'un ilk düşüncesinin de, gensoru yerine ihaledeki iddiaların araştırılması yönünde olduğunu söylüyor.
Bayındırlık Bakanı, "Madem CHP baştan beri bu olayda beni suçluyordu, niye gensoruyu kendisi vermedi? Şüpheyle, insanların haysiyetiyle oynanır mı, madem ortada iddia ettikleri gibi yolsuzluk, usulsüzlük var, önergeyi kendileri verselerdi. Sonra bu benim şahsi sorumluluğumda olan bir karar değil ki, hükümet programında sahil yollarına öncelik vereceğimiz yazılmış, Bakanlar Kurulu üyeleri de bu programa imza atmış. Hükümeti destekleyen CHP, o aşamada buna karşı çıkmış mı?" diye tepki gösteriyor.
Topçu, bunları söylerken, "Delik ayakkabıyla gezdiğim oldu ama, haysiyetsiz gezdiğim olmadı" şeklinde konuşuyor.
Topçu, Bayındırlık Bakanlığı'nı devraldığı gün, bürokratları toplayıp şöyle demiş:
"Burada icraat yapacağız. Eğer, burnuma pis kokular gelirse, kanıt aramam parmağımı boğazıma takar, ne var ne yoksa çıkarırım, sizi de buraya asarım."
Topçu, o hızla Anadolu Kulübü'nden tanıyıp, güvendiği bir garsonu İller Bankası Yönetim Kurulu'na atamış, ancak tepkiler üzerine bu karar, istifa ile noktalanmıştı.
O günlerde yaşanan "bacanak krizi" üzerine, "garson devlet" skandalı unutuldu. Ancak, DYP'li Hasan Ekinci'nin noter kanalıyla tespit ettirdiği ihaleler sonucu, Karadeniz otoyolu Topçu'nun koltuğu sarsıldı.
247 oyla açılan gensoru görüşmelerinde bakanın düşürülmesi, ancak 276 oya ulaşılması halinde mümkün olacak.
CHP, oylamaya katılmayacağı için, DYP, Refah ve bağımsızların bu sayıya ulaşması kolay görünmüyor.
Ancak, Yaşar Topçu, gensoru nedeniyle, hakkında öne sürülen suçlamaları içine sindiremediği için, CHP'ye meydan okuyor:
"Biz karışmayız olmaz, töhmet altında bırak ve aradan çekil. Sayın Baykal bile Karadeniz otoyolu projesinin yararına inanıyor ve gensoru hataydı demeye getiriyor. O halde CHP mutlaka oylamaya katılmalı ve verdiğim onur savaşında, benim yanımda yer almalıdır."
Topçu, karadeniz otoyolunda ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası üzerine, noter belgelerini aldırıp, hem bakanlıkta soruşturma açtırdığını hem de savcılığa başvurduğunu söylüyor.
Topçu, CHP Grubu'nun kendisini dinlemesi için, Önder Sav'a da başvuruda bulunmuş.
Gensoru, önümüzdeki hafta karara bağlanacak.
Topçu aleyhindeki oylar, 276'nın altında kalırsa, hükümet krizi aşılacak, ama bakana bu yetmiyor.
CHP'nin oylamaya katılıp, kendisini aklamasını bekliyor!Yazara EmailD.Sazak@milliyet.com.tr