Didem Özel Tümer

Didem Özel Tümer

didem.tumer@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırı girişiminin ardından terör örgütünün içerdeki ve dışardaki varlığına karşı yürütülen operasyonlar sırasında ortaya çok fazla soru çıktı. Her yapılan açıklamadan farklı farklı sonuçlar çıkarılıyor, bağlantılı - bağlantısız yorumlar yapılıyor. Bir kaç gündür sorulan soruları güvenlik kaynaklarına yönelttim. İşte soruların bazıları ve aldığım yanıtlardan çıkardığım sonuçlar:

MSB Bakanı Yaşar Güler’in evsahipliği yaptığı güvenlik toplantısındaki fotoğrafa ilişkin çok fazla çıkarım yapılıyor. Duvardaki harita ve tablo, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın yan yana oturmuş olmasına herkes farklı bir anlam yüklüyor. Fotoğraf kompozisyonunda terörle tüm unsurların ortak mücadelesi vurgusundan başka mesaj var mı?

Haberin Devamı

Hayır yok. Herkes bir yorum yapsa da, özel anlam yüklemesi yapılmış bir fotoğraf değil. Kaynakların ifadesiyle ‘olması gerektiği gibi bir fotoğraf’. MSB Bakanı ve Genelkurmay Başkanı başka fotoğraflarda da hep aynı yerde oturuyorlar. Fidan ile Kalın’ın yan yana oturmasında da haleflik, seleflik ya da bundan sonra ‘MİT Dışişleri’nin kontrolünde’ gibi zorlama bir yorum yapılmasına gerek yok.

SİHA’yı vuran uçak nereden kalktı? İncirlik’ten kalktığı, Türkiye’ye ait bir SİHA’nın kendi topraklarından kalkan bir uçakla vurulduğu iddiası doğru mu?

“Ortada ya cehalet ya da kasıt var” diyor güvenlik kaynakları. 15 Temmuz 2016’dan bu güne kadar ABD’nin İncirlik’te hiçbir faal uçağı yok, kullanmıyorlar. ABD’nin uçakları Musul’dan kalkıyor.

Irak’ta TSK’nın art arda üç operasyonu oldu ama Suriye sahasında önce TSK’ya ait olmayan SİHA’lar faaliyette bulundu. Bunun anlamı ne?

Operasyon önce SİHA’lar ile başladı, daha sonra daha büyük olanına geçildi. Önce büyük operasyonla başlamanın başka ‘riskleri’ var. Suriye sahası askerlerin sık sık söylediği gibi ‘çok aktörlü, çok faktörlü’ bir saha. SİHA’ların öncelikli varlığı bir çeşit uyarı atışı.

SİHA’yı düşüren ABD, Türkiye’ye ‘dur’ mesajı mı verdi?

Bu yorumlardan biri olabilir ama SİHA’nın düşüşünde asıl teknik sebepler baskın. Yapılan açıklamalardaki ısrarlı “koordinasyon” vurgusunun nedeni bu. Çatışmasızlık hattında koordinasyonun artırılması gereği ortaya çıktı. Deyim yerindeyse şu anda kimse kimseye her zamankinden daha fazla kızıyor ya da tepkili değil. ABD yaptığı açıklama ile düşürme gerekçesini ortaya koydu. Türkiye de bir anlamda yine ‘ben operasyon yaparken senin ne işin var orada’ dedi.

Haberin Devamı

Irak Savunma Bakanı’nın ziyaretinden nasıl bir sonuç çıktı?

Irak’a bugüne kadar ‘topraklarındaki terör örgütünü ya sen temizle, ya beraber temizleyeyim, sen yapamıyorsan bana bırak’ denildi. Son dönemde hem Irak merkezi yönetimi ile hem de bölgesel yönetimle ilişkiler iyi seyrediyor. Daha önceden planlı olan ancak tam da Türkiye’nin operasyonlarına denk gelen ziyaretin olumlu geçtiği belirtiliyor. Irak’ın İran ile yaptığına benzer bir güvenlik anlaşması konusunda görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin bir anlaşma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını zaman gösterecek.