Mutluluk beyinde başlar

Mutluluğun beyinde gerçekleştiğinin bir kanıtı, mutluluk hissi yaratan bazı maddelerin beyinde salınmasıdır. Bunlar serotonin, endorfin ve dopamindir

Mutlu olmak beyinde gerçekleşen bir olaydır. İnsan aklı, olayları yorumlama yeteneği bunda büyük bir rol oynar. İnsanın üzüntü ve sıkıntı verebilecek konularla baş edebilmesini sağlayabildiği gibi tam tersi bu konuları büyük dertlermiş gibi içinden çıkılamaz bir sorun haline de getirtebilir. Kişinin ruhsal durumu, karakteri, kültür ve yetiştiriliş tarzı, eğitimi, alışkanlıkları, çevresi, ailesi, arkadaşları, işi, uğraşıları mutlu olabilmesi üzerinde çok etkilidir.

Mutluluk beyinde başlarMutluluğun beyinde gerçekleştiğine dair bir diğer kanıt da insanda mutluluk hissi yaratan bazı maddelerin beyinde salınmasıdır. Bunlar serotonin, endorfin ve dopamindir.

Serotoninin rolü

Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitter yani sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir. Serotonin ruh halini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi, hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemede etkilidir. Eksikliği depresyona, sinirli ve huzursuz bir ruh haline sebep olabilir.

Depresyondaki hastalarda kandaki serotonin düzeyi ölçüldüğünde düşük bulunur. Yaygın olarak kullanılan antidepresan ve anti-anksiyete ilaçlarının birçoğu serotonin düzeyine etki ederek kandaki seviyesini artırmaktadır. Kandaki seviyesinin yüksek olması uyanıklığı artırır. Güneş ışığı sadece D vitamini üretilmesine değil, serotonin salınmasına da sebep olmaktadır. Vücutta serotonin üretimi beslenmemizden yakın olarak etkilenir. Açlık, yorgunluk, stres, gün ışığından uzak kalmak vücutta serotonin seviyesinin düşmesine sebep olur.

Güneş ışığının yanı sıra masajın serotonin artışına yol açtığı saptanmıştır. B6, B9 ve B12 vitaminlerinden ve triptofan aminoasitinden zengin beslenmek vücutta serotonin üretimini de artırır. Bu vitaminler aynı zamanda kalp krizi riskini azaltacak şekilde kanda homosistein seviyesinin de düşmesine yardımcı olur.

Triptofan içeren besinler oldukça çeşitlidir. En çok hindi eti, süt ve muzda bulunmaktadır.

Unutmamalıdır ki vücudun triptofandan faydalanması için ayrıca B6, B9 ve C vitaminleri ile magnezyuma da ihtiyacı vardır.

Dopaminin işlevi

Dopamin beyinden salgılanan bir tür nörohormondur. Serotonin gibi nörotransmitter görevi yapar. Beyinde dopamin salgılanmasını destekleyen tirozin adı verilen bir aminoasit türüdür. Tirozin içeren et, yumurta, kefir, yoğurt gibi proteinli gıdaların yanı sıra elma, muz, yaban mersini, çikolata da vücutta dopamin üretimine yardımcı olur. Güneş ışığı da serotonin gibi dopamin üretimini de pozitif şekilde etkiler. Kardiyolojide kalp kasılma gücünü artırmak, kalp atışını hızlandırmak ve tansiyonu yükseltmek için ilaç olarak dopamin türevinden faydalanırız.

Endorfin rahatlatır

Vücudun doğal ürettiği bir çeşit morfindir. Morfin etkisine benzer bir rahatlama yaşatır. B ve C vitaminleri ile demir ve çinko içeren besinler endorfin üretimini destekler. Çilek, dondurma, üzüm, makarna, muz ve çikolatanın yanı sıra baharatlı yiyecekler de endorfin salınımını destekler. Mutlu olmak için bu yönde beslenmenin yanında hoşumuza giden bir aktiviteyi gerçekleştirmek de çok etkilidir. Bu aktivite sevdiğimiz bir spor, bir sosyal sorumluluk aktivitesi, sevdiğimiz insanlarla sohbet etmek olabilir. Mutluluk beynimizde gerçekleşiyor. Bu da kendi elimizde. Her zaman mutlu olmanız dileğiyle...