Stresle baş etmek için...

Stresi hep kötü biliriz. Gerçekten de birçok hastalığın zeminini hazırlayabilir. Dostların, akrabaların arasını bozacak kavgalara da sebep olabilir. Ancak az miktarda olduğu zamanlarda bazen faydalı da olabilir. İnsanı hafif hırslandırarak motive eder. Zor elde ettiğimiz değerler daha kıymetlidir bunları elde ederken yaşadığımız zorluklarla doğru orantılı olarak stres de yaşarız. Sonunda elde ettiğimiz zaman da o oranda seviniriz. Düşünsenize hayatımızda hiçbir zorluk olmasaydı her şeyi kolayca elde etseydik bizim için bir kıymeti de olmazdı ve sonuçta mutluluk da duymazdık. Yani bir zafer kazanmak ya da sonuçtan memnun olmak için azıcık strese de ihtiyacımız var. Ancak azı karar çoğu zarar misali bu ayarı tutturmak oldukça zordur.

Farkında olmak önemli

Stresi baskılamayın, göz ardı etmeyin. Stresi yok farz etmek, önemsiz saymak ondan kurtulmanın bir yolu değildir. Hoşumuza gitmeyen bir olayı ne kadar görmezden gelsek de bilinçaltımız bundan olumsuz şekilde etkilenir. Bizi strese sokan konuyu çözüme kavuşturmazsak asıl o zaman zararı dokunur. Dolayısıyla stresin sebebinin farkında olmak ve bunu bir şekilde lehimize çevirmek elimizdedir. Bazen aklımızın bazen de kalbimizin gösterdiği yolda ilerleriz. Ama kararı kendimiz verdiğimiz için de sonuçlarına katlanır kabulleniriz. Stres yapmayız.

Stresin kimi zaman faydalı sonuçları olduğundan bahsettik. Bizi strese sokan sebebi iyi bir şekilde kavramışsak, stres bize bundan kurtulmak üzere kökten çözümlere götürecek, hayatımızı olumlu yönde değiştirecek kararlar almamızı sağlayabilir ya da elimizde sürüncemede olan bir olayı bitirmemizi teşvik edebilir. Kararsız kalmak insanı strese soktuğu gibi her konuda ilerlemesini de engeller.

Alıştırma yapabiliriz

Stresin sebebini hayatımızdan çıkartamıyor ve değiştiremiyorsak bu sefer de dayanma gücümüzü artırma yönünde alıştırma yapabiliriz. Mantığımızı devreye sokarak toleransımızı artırırız. Esasında işte bu yollarla aklımızı kullanarak stresle baş etmek kolaydır. Dayanma gücümüzü artırmak için ise yaşantımızda dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Sağlığımıza önem vermek bunların başında gelir. Sağlıklı beslenmek, özellikle strese dayanıklılığı artıran B vitamini ve magnezyumdan zengin yiyecekler tüketmek, yeterli uyumak, çalışmak kadar dinlenmeye de vakit ayırmak, spor yapmak, sevdiğimiz bir uğraşla boş vakitlerimizi geçirmek, doğayla ilgilenmek, akraba ve arkadaşlarla sohbet edip birlikte vakit geçirmek, seyahat etmek, arada bir mekan değiştirmek, hiç konuşuyor olmasa bile evcil bir hayvanla ilgilenmek size stresinizi unutturabilir.