Yeni öğretim yılı başlarken

Sonbaharın yaklaştığı şu günlerde artık tatil günlerini de geride bırakıyoruz. Güneşin kavurucu sıcağının yerini daha serin, rüzgarlı ve yağmurlu bir hava almaya başlıyor. Tatilde olanlar artık tatil beldelerinden yavaş yavaş geri dönmeye başladılar. Okulların açılması da bu geri dönüş tarihinin belirleyicilerinden.

Yeni öğretim yılı başlarken

Yeni öğretim yılı özellikle ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklarda ayrı bir heyecan yaratır. Arkadaşlarla buluşma, tatil boyunca geçen zaman süresinde neler olduğunu anlatmak, yeni arkadaşlar edinmek bu heyecanın bir parçasıdır.

Alışması önemlidir

Çocuklar bir üst sınıfa başladıkları bu dönemde bir yaş daha büyüdüklerini daha belirgin hissederler. Yeni bilgiler edinmek, hayata atılacağı güne bir adım daha yaklaştığını hissetmek bu zamana denk gelir. Hayattaki, özellikle iş ve meslek hayatındaki başarı okuldaki başarıyla yakın alakalı olduğundan çocuğa daha ilköğretim hayatındaki dönemlerinde disiplin ve çalışkanlığı iyi öğretmek gerekir. Okulunu, öğretmenini, arkadaşlarını, derslerini sevmesi, alışması önemlidir. Öğretmenine saygı duyması, çekinmesi, sözünü dinlemesi güzeldir. Ancak bu saygı korku salarak yapılmamalıdır. Burada görev öğretmene düştüğü kadar aile tarafında da dikkat edilmeli çocuk öğretmeni yoluyla korkutulmamalı ama saygı duyması, sözünü dinlemesi sağlanmalıdır.

Hazırlık heyecanı

Okula daha önce başlamış ve bu sefer bir üst sınıfa gidecek öğrenciler daha önceden tecrübeli oldukları için yeni öğretim yılına hazırlanmak onlara daha kolay gelir. Asıl heyecan ilk kez okula başlayacak çocuklar ve ailelerinde hissedilir. Okul öncesi eğitime giden çocuklar bir ölçüde daha hazırlıklıdır. İlköğretim öncesinde öğretmen, sınıf arkadaşları ve okul kavramını öğrenmişlerdir.

Benim okul öncesi eğitim tecrübem olmadı üstelik kasım ayı doğumlu olduğum için henüz yaşımı doldurmadığımdan okula kaydımı da zoraki kabul etmişlerdi. Yaşıtlarımın çoğundan küçük olduğum için de çelimsiz bir öğrenciydim, öğretmenimden de ödüm kopardı. Derslerin çoğunu matematik problemi çözdürmekle geçiren o öğretmenimi hep büyük bir saygı ve sevgiyle anarım.

Çocuklarda okula hazırlık, söyleneni anlamaya başladığı andan itibaren, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğretmekle başlamalıdır. Böyle bir kültürle yetişen çocuk okuldaki ortama da kolayca adapte olur.

Yaz tatili boyunca geç yatıp geç kalkmaya, oyun oynayıp boş vakit geçirmeye alışmışken erken uyanmak zorunda kalmak başlangıçta zor gelebilir. Bu nedenle akşam erken yatmalı, sabah da güzel bir kahvaltı ettikten sonra doğruca okula gitmeli. Unutmayın ki hepimiz için zor gibi görünen bugünler ileriki hayatımızda gülümseyerek hatırlayacağımız anılarımızdan biri olacak.

Tüm öğrencilere başarılı bir eğitim yılı diliyorum.