Etkileyici Moldova ve Gagavuz Türkleri

25 Nisan 2021

Başkent Kişinev, Stefan Cel Mare caddesi etrafında genişliyor. Tarihi yapılar, kiliseler, parklar ve müzeler özellikle bu bölgede. Şehir sizi şaşkına uğratacak çok istisnai şeyler sunmasa da sakin bir havaya sahip ve başkent dışında da görülecek birçok ilginç bölgesi var Moldova’nın. Şarap mahzenleri ile meşhur Moldova aynı zamanda birçok iyi korunmuş tarihi kaleye de sahip.

Çingenelerin Başkenti Soroca

Çingenelerin yani Romanların etnik kökeni Hindistan’ın kuzey bölgesine dayanmaktadır. Bugünkü Türkiye ve doğu Avrupa topraklarına yaklaşık olarak 1007 yılında geldikleri tespit edilmiştir. Günümüzde dünyanın birçok bölgesine dağılmış olan bu farklı halkın kültürünü en iyi korumuş olan örneklerinden biri olan Soroca’daki çingene mahallesi pek turistik bir yer olarak kabul edilmese de, benim gibi sıra dışı yerlere özel merakı olan gezginler için inanılmaz büyüleyici bir yer.

Soroca’ya gelen turistler daha çok soroca kalesini ziyaret edip dönseler de şehrin hâkim tepesinde yer alan ilginç çingene mahallesine de uzaktan göz atmadan geçemiyorlar. Yerel halktan kişilerin bile biraz endişeyle baktığı bu mahalle en çılgın Hollywood yönetmenlerinin bile hayal edemeyeceği ilginçlikte yapılarla dolu. Gezmek için büyülendiğim bu mahalle akıl almaz ilginçlikte villalarla doluydu. Dünya’nın en meşhur yapılarının kopyaları fantastik şekilde burada yaşayan aileler tarafından kopyalanmış. Sadece çingenelerin yaşadığı bu mahalleye girdiğiniz anda şüpheli gözler üstünüze dikiliyor.

Yazının devamı...

Her Yönüyle Güzel Sırbistan

2 Şubat 2021

Efe TANAY

PhD, Avukat, Seyahat Yazarı

@efetanay

Başkent Belgrad, Avrupa’nın sakin başkentlerini anımsatsa da aslında Orta Avrupa’dan apayrı bir havaya sahip. Bu farklılık da sokaklarını gezdikçe, insanlarıyla temas ettikçe kendini hissettiriyor. Coğrafi konumu gibi Sırbistan Avrupa’nın yanında ama tam da içinde değil gibi.

Ani bir kararla ziyaret etmeye karar verdiğimiz bu bölge, uzun zamandır gezmeyi planladığımız ama hem yakınımızda hem de küçük olduğu için gitmekte pek de acele etmediğimiz bir yerdi. Başkent Belgrad’ın meşhur caddesi Mihailova ve civarını, nehir kenarındaki parkları, tarihi caddeleri, kalesini ve zemun bölgesini gezdikten sonra rotayı birkaç saat uzaklıktaki sevimli şehir Novi Sad’a çevirdik.

Hep aradığınız O Şehir; Novi Sad

Novi Sad tarihi dokusunu çok güzel koruyabilmiş sakin bir şehir gibi görünse de aslında ülkenin finansal can damarı. Merkezdeki bağımsızlık meydanından dağılan irili ufaklı sokakların her biri sizi farklı bir Sırbistan’a götürüyor. Sakin bir tatil arayanlar Dunavski parka, hareketli bir seyahat tercih edenler barların yoğunlukta olduğu laze teseckog ve civarına yönelebilir. Alışveriş için ise Zamj Jovina ve devamına doğru kendinizi insan seline bırakmanız yeterli. Benim gibi kültür meraklılar içinse Novi Sad’in yakınlarındaki Fruska Gora dağlarını tavsiye ederim. Tarihi manastırların olduğu, yemyeşil doğaya sahip bu bölgede küçük bir kasabada durup salaş bir restoranda yemek yemenizi tavsiye ederim.

Yazının devamı...

Coronavirüs gezginleri kötü etkiledi!

11 Mart 2020

Dünya ticareti, virüs nedeniyle büyük sekteye uğramış durumda, hatta bazı sanayi alanları Çin’in bazı bölgelerinde tamamen durduruldu. İtalya da dâhil büyük üretim ve ticaret merkezlerinin karantinalar domino etkisiyle herkesi vuruyor. Üstelik art arda gelen seyahat yasakları sebebiyle iptal edilen binlerce kongre, konser, fuar, ticari işbirlikleri de artarak devam ediyor.

Bu alanlara bir de turizmi için gezenleri kattığınızda günlük milyarlarca dolarlık bir ticari hacmin kitlenmiş olmasından bahsediyoruz. Dolaylı olarak etkilenen havayolu şirketleri, devasa turizm şirketleri ve endüstriler de cabası. Boş oteller, havaalanları, turizm merkezleri ve turistik şehirler, darbeyi ilk hisseden sektörler oldular.

Bütün bu süreç çok beklenmedik alanlara da tesir edecek çünkü serbest hareket özgürlüğü ortadan kalkmak üzere. Bu da iç içe girmiş küresel dünyamızın topyekûn etkilenmesi anlamına geliyor.

İtalya’nın seyahat yasağı kararından sonra İsrail yurt dışından gelen herkesi 14 gün karantina altına alma kararı aldı. Bir diğer değişle ülkeye turist olarak girip gezmek için öncelikle 14 günlük bir izole hayat yaşamayı göze almalısınız. Almanya’da görülen vakaların artışından sonra ise Almanya, AB içerisinde seyahat eden vatandaşlarının kişisel bilgilerinin doldurulması talep ediliyor. Acil durumlarda yakınlarına ulaşılması için bu formların doldurulması zorunlu. Bu tip sınırlamalar ve karantinalar ise artarak devam edeceğe benziyor.

Seyahat Sınırlamaları

Yalnızca 3 hafta önce Ürdün ve Rusya’ya seyahat etmiş biri olarak, bu hızlı değişimin beni hazırlıksız yakaladığını söylemeliyim. Turizmin duraklaması sebebiyle bu hafta yapacağım Asya seyahatimi ertelemek zorunda kaldım. Üstelik yurt dışından dönüşte, Türkiye’ye girmek için karantinada bekletilme riskim mevcut. Çin, İran, İtalya gibi ülkelerden gelenler sınır bölgelerinde hazırlanan alanlarda 14 gün gözlem altında tutuluyorlar. Seyahat aşkı için virüsle mücadeleyi göze alsanız bile, hapis hayatı yaşamayı da göze alabilir misiniz? İyi düşünmek gerek.

Uzmanlara göre havaların ısınması ile bu olağanüstü hal sonra erecek ama ciddi bir riskle büyüyen tehdidin tamamen ne zaman kontrol altına alınabileceğine dair kesin bir açıklama mevcut değil.

Yazının devamı...