Engin Uğur Ağır

Engin Uğur Ağır

enginuguragir@gmail.com

Tüm Yazıları

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ve Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, arsa arsa diyor, başka bir şey demiyordu. Bu üç başkandan Özgener, geçtiğimiz günlerde Ankara’dan mutlu döndü.  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İzmir Bornova’daki Cemal Gürsel Askeri Kışlası’nın, sanayi sitesi kurulması için İzmir Ticaret Odası’na devrine onay verdi.

★★★

Arsa konusunda üyelerinden yoğun talep geldiğini, devredilen kışlanın lojistik açıdan büyük avantaja sahip olduğunu belirten Özgener, “Öncelikle bakanımız Güler’e teşekkür ediyorum. Kısa sürede devir protokolünü gerçekleştirip, projemizi hızla hayata geçireceğiz” dedi.

Haberin Devamı

★★★

Planlarında üyelere yönelik çarşı, site içinde bağımsız bölümler, yönetim binası, mesleki lise, çıraklık eğitim binaları, otopark alanları, banka, restoran, market gibi sosyal alanlar, temiz enerji tesisleri ve yeşil alanlar olacağını söyleyen Özgener, “Bu lojistik merkezimiz şimdiden İzmirliler’e hayırlı olsun” diye konuştu.

★★★

EBSO Başkanı Yorgancılar da, İzmir’de yatırım alanlarının yetersizliğinden yakındı, Türkiye’nin üçüncü büyük kentinin, coğrafi konumundan, iklimine, tarihsel zenginliğinden, ekonomik potansiyeline kadar uzanan çok geniş yelpazede fırsatlar sunan bir şehir olarak öne çıktığını ifade etti, “Organize sanayi bölgelerinde parsel doluluk oranı ülke ortalamasının üzerinde olduğu İzmir’de, sanayi alanlarının yetersizliği, yatırımcı açısından sorun teşkil ediyor. Bu konuda taleplerimizi Sanayi Bakanımıza ilettik" şeklinde konuştu.

★★★

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan ise, uydu kentler için yıllardır hükümete ve yerel yönetimlere çağrıda bulunduğunu kaydetti, “6 Şubat 2023 Doğu ve Güneydoğu ile 30 Ekim 2020’deki İzmir depremleri unutulmamalı. İzmir genelinde 300 binden fazla bina tehlike altında. Olası bir sarsıntıda çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybedecek. Bu açıklamamın şiddetle dikkate alınması lazım. Hem hükümet hem yerel yöneticiler uydu kentlerin kurulması için elini taşın altına acil koymalı” diye konuştu.

Haberin Devamı

★★★

Yazımın girişinde belirttiğim gibi Mahmut Özgener amacına ulaşmış oldu, kendisini ve bu işe emek harcayanları yürekten kutluyorum. Şimdi sıra Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı ile Ege-Koop Genel Başkanı’nın isteklerine geldi. Ender Yorgancılar’ın OSB arazi talebine kısa sürede olumlu geri dönüş yapılacağını umuyorum. Aynı zamanda Hüseyin Aslan’ın “uydu kentler” kurmak için verdiği mücadeleye de yine yetkililerin yanıt vereceğini düşünüyorum. Birinde İzmir ekonomisinin canlanması için çaba harcanıyor, diğerinde de vatandaşın sağlıklı konutlarda yaşaması için mücadele veriliyor. Hem Yorgancılar’ın hem de Aslan’ın taleplerinin bir an evvel hayata geçmesi herkes için hayırlı olacak.