Bakırköy değil Çamur‘köy’

Bakırköy Sakızağacı Mahallesi, İskele Caddesi’nde yaşayan vatandaşlar Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ve ekiplerine tepkili.

İstanbul Bakırköy’de bitmeyen cadde çalışması vatandaşları canından bezdirdi. Okurlarımız, Bakırköy Belediyesi’ne seslendi: “İstanbul’un en elit semtlerinden biri olan Bakırköy’deki bu manzarayı beldelerde bulamazsınız. Koskoca yaz bitti, belediye elini bile sürmedi.  Yağmurlar başladı, sözüm ona hizmet alıyoruz. Bir haftadır ne çektiğimizi biz biliyoruz. Cadde şu anda yağmurların da başlamasıyla çamur içerisinde. Bu durum bizi perişan etti. İşe gidip gelirken tüm kıyafetlerimiz çamur içerisinde kalıyor. Çocuklarımız perişan, her gün okula gidip gelirken kıyafetleri kir içerisinde kalıyor. Apartman ve evlerin içini söylemiyoruz bile. Bunun adı hizmetse, bırakın yapılmasın. Çileden başka bir şey değil.

Bakırköy değil Çamur‘köy’

‘Başkan’ı seçimden seçime görüyoruz!’

Ayrıca cadde üzerinde hiçbir güvenlik önlemi alınmadan yapılan bir bina var. Biz defalarca şikâyet ettik ancak bir şey değişmedi. Bizim gördüğümüzü zabıta ekipleri görmüyor mu? Görüyor ama neden göz yumuyor anlam veremedik. Başkan’a ulaşmanınız mümkün değil zaten. Seçimden seçime görüyoruz. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz” dedi.

Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra konuyla ilgili bilgi almak için biz de Başkan’a ulaşmaya çalıştık ancak ulaşamadık.

Umarız haberimizi gördükten sonra Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu okurlarımızın sesine kulak verir. Biz Başkan’a ulaşamadık ama belki Başkan bize ulaşıp, konu hakkında bir açıklama yapar.

Bakırköy değil Çamur‘köy’

Güvenlik tedbirleri alınmayan inşaat tehlike saçıyor.

Sakarya, EXPO 2029’a talip oldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Bahçecilik Bitkileri Federasyonu tarafından düzenlenecek EXPO 2029’a A1 kategorisinde ev sahibi olmak için hazırlıklara başladı. Yaklaşık altı ay sürmesi planlanan organizasyonun güçlü adaylarından Sakarya, ekolojik çeşitliliğiyle avantajlı görünürken kenti ziyaret eden AIPH’nin de desteğini aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Kültür Bahçeleri” temasıyla devam eden adaylık sürecinin ayrıntılarını Milliyet’e anlattı.

Sakarya, yeni bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmak için kolları sıvadı. Dış mekân süs bitkisi üretiminde Türkiye’de ilk sırada bulunan kent, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle A1 kategorisinde EXPO 2029’a aday oldu. Uluslararası Bahçecilik Bitkileri Federasyonu’nun dünyanın farklı şehirlerinde beş yılda bir düzenlediği organizasyon, bu alandaki en geniş katılımlı etkinliklerden biri olmasıyla önem taşıyor. Altı ay sürecek organizasyona 3 milyon yerli ve yabancı ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor.

Bakırköy değil Çamur‘köy’

Doğal güzellikleri ve kente yapılan yatırımlarla cazibe merkezine dönüşen Sakarya’nın EXPO 2029 için en güçlü aday olduğunu belirten Yüce, “Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde düzenlediğimiz BMX Supercross Dünya Kupası’ndan sonra şehrimizi yeni uluslararası etkinliklerle dünyaya tanıtacağız. Sakarya Nehri’nin kenarına inşa edeceğimiz EXPO 2029 Sakarya Proje Uygulama alanı, yeni bir çevreci yaşam ve rekreasyon merkezi olacak. Proje tamamlandığında burada 86 tür ve 255 çeşit olmak üzere 29 bin ağaç grubu bitki ile 54 tür ve 107 çeşitten oluşan 80 bin çalı grubu bitki dikeceğiz” dedi.

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Teşekkürler DSİ

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Küçükkuyu’daki Mıhlıçayı’nda daha önceki yıllarda sağanak yağmurun ardından meydana gelen taşkına dikkat çeken Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, “Son günlerdeki sel felaketleri bize ders olmalı, Mıhlı Çayı yatağında biriken toprak ve otlar temizlenmeli” diyerek Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne çağrıda bulunmuştu. Biz de Başkan’ın bu çağrısını gazetemizin 20 Ağustos 2021 Cuma günkü nüshasında “Mıhlıçayı’nı temizleyelim” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra DSİ dere yatağı ve kanallarda temizlik çalışmasını yaptı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yetkililerine teşekkür ederiz.

Bakırköy değil Çamur‘köy’

Ayna yapıldı

Kocaeli, Başiskele, Yuvacık’ta yaşamakta olan okurlarımız araç yoğunluğunun fazla olduğu ve sağlık ocağı sokağının kesiştiği noktadaki trafik aynasının kırılmasından sonra aynanın yapılmamasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 22 Kasım 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Ayna ne zaman yapılacak!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü ekiplerine aynanın değişme talimatını verip vatandaşın sorunu hızlıca çözdü. Duyarlılığından dolayı başkana teşekkür ederiz.

Bakırköy değil Çamur‘köy’

‘Mutlaka 153’e şikâyet edin!’

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımızdan son haftalarda İETT’den çok sayıda şikâyet almıştık. Bu şikâyetlerden biri, belediye otobüslerinin bazılarında hatta çoğunda ön kapı ve arka kapılardaki demirlerin kaldırılması, ikincisi ise 65 yaş üzeri yolculara otobüs şoförlerinin “Bedavacısınız” diye hitap etmesiydi. Biz de vatandaşın bu şikâyetlerini gazetemizin 26 Kasım 2021 Cuma günkü nüshasında “Vatandaştan İETT’ye tepki!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra İBB’den açıklama geldi: ”İBB indirimli ve ücretsiz kartlarla ilgili işletmecilere sübvansiyon ödemesi yapıyor. Özel Halk Otobüsü dönüşüm sürecinde ise ÖHO’lara taşıdığı yolcu sayısı kadar değil yaptığı kilometre ve performansa dayalı ödeme yapıyor. Bazı ÖHO şoförleri eski alışkanlıkla ücretsiz kart hakkında olumsuz konuşmuş olabilir. Bu tip davranışlar, araç kapı numarası veya plaka ile birlikte şikâyet edildiğinde mutlaka yaptırım uygulanıyor. Vatandaşlardan ricamız, bu tür yanlış uygulamalara şahit olduklarında 153 Çözüm Merkezi’ne başvuru yapmalarıdır.”

Hayvanlar tahliye edildi!

Mersin’in Toroslar ilçesinde oturmakta olan okurlarımız Selçuklar Mahallesi’nde, 90044 Sokak’ta bulunan kaçak hayvan kesim yerinden şikâyetçiydi.  Biz de gazetemizin 22 Kasım 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Neden görmezden geliniyor?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimizden sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Toroslar Belediyesi’nin ortak girişimiyle halihazırda kesim için bekletilen hayvanların iş yerinden tahliyesi sağlanıp işletme yetkilisine kesim izni almadan bu tür faaliyetlerde bulunmaması ve hayvanların kesimini yetkili mezbahalarda yapması hususunda gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Vatandaşın sorununu hızlıca sonuçlandıran Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Toroslar Belediyesi yetkililerine teşekkür ederiz.

2050 Büyükçekmece Vizyonu Çalıştayı sona erdi

Büyükçekmece Belediyesi’nin ‘Gelecek, Sizinle Gelecek’ sloganıyla hayata geçirdiği 2050 Büyükçekmece Vizyonu Çalıştayı’nın ilk aşaması tamamlandı. Türkiye’nin saygın akademisyen, siyasetçi, bürokrat, aydın ve yerel yöneticisinin konuşmacı olarak katıldığı ve iki gün boyunca süren çalıştayda beş oturum gerçekleşti. Büyükçekmece’nin geleceğinin planlanacağı toplumun her kesiminden öneri ve taleplerin ışığında gerçekleştirilen Çalıştayı’nda küresel iklim değişikliği, çevre politikaları, kamusal mekân ve kıyı politikaları, kentsel dönüşüm, ulaşım ve altyapı politikaları, toplumsal kapsayıcılık ve katılımcı yönetim, gençlerin gözünden Büyükçekmece başlıklı konular tartışıldı. Başlayan çalışmalar Raporu hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılacak.

Bakırköy değil Çamur‘köy’

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...