‘Kaygılarımız giderilmeli’

Madrid’te düzenlenecek NATO Zirvesi’ne hazırlık niteliğindeki toplantıya katılan Savunma Bakanı Hulusi Akar, Finlandiya ve İsveç’in Ankara ile imzaladığı memorandumu hatırlattı, iki ülkenin de, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermesi gerektiğini kaydetti.

Ay sonunda İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin son hazırlıkları, NATO karargahında yapıldı. Brüksel’de düzenlenen ve iki gün süren NATO Savunma Bakanları toplantısında, NATO liderlerinin ele alacağı “2030 reform süreci”, “Stratejik Konsept”, “yeni güvenlik durumu”, İttifak’ın uzun dönem kuvvet yapılanması ile külfet paylaşımı gibi konular ele alındı.

Türkiye adına toplantılara katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, başta ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve yeni atanan Fransız mevkidaşı Sebastien Lecornu olmak üzere çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi.

Temaslarına ilişkin bilgi veren Hulusi Akar, Türkiye’nin prensipte NATO’nun genişleme politikasına karşı olmadığını hatırlatarak, İsveç ve Finlandiya’nın da, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermesi gerektiğini vurguladı. İki ülkenin Ankara ile imzaladığı memorandumu hatırlatan Akar, Türkiye’ye yönelik silah ambargosuna son verilmesi ve PKK/PYD gibi terör örgütlerine desteğin sonlandırılmasının önemine işaret etti.

Bu arada diplomatik kaynaklar, İsveç’in terörle mücadele yasasında değişiklik yapıldığını ve yeni yasanın 1 Temmuz’da hayata geçeceğini ifade etti. Söz konusu yeni yasanın, ağırlaştırılmış cezalar getirdiği kaydediliyor.

‘Kaygılarımız giderilmeli’

‘Kırmızı hat kuruldu’

Ukrayna’dan tahıl ithalatı konusuna da değinen Akar, Ukrayna-Rusya-Türkiye arasında savunma bakanları düzeyinde bir kırmızı hat kurulduğunu, bölgede mayınların temizlenmesi ve tahılların güvenli şekilde Boğaz’dan geçmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Bakan Akar, tahıl ihracatının “Montrö Anlaşması’na halel getirilmeden” sağlanması gerektiğinin önemine de vurgu yaptı.

Bununla birlikte Hollanda ve Belçika gibi ülkeler, Ukrayna açıklarındaki mayınların temizliği konusunda NATO’ya destek ve yardım önerisinde bulundu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mahsur kalan tahılı Ukrayna’dan çıkarmak için çözüm bulma çabalarını taktir ettiğini ifade ederek, İttifak üyelerinin bu husustaki desteğini de yineledi.

Bakan Hulusi Akar, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinerek, Atina’nin Ankara’yı üçüncü ülkelere şikâyet edip, gerilimi artıracak provokatif açıklamalardan kaçınması gerektiğine dikkat çekti. Atina ile Ankara arasında liderler düzeyinde var olan iletişimin sürdürülmesinin önemini hatırlatan Akar, Türkiye’nin Yunanistan’la sorunlarını diyalog yoluyla çözmeyi arzuladığını ifade etti.

Suriye’deki terör örgütlerine yönelik operasyon hazırlığı hususunda da değerlendirmeler yapan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin gelişimini engelleyen bölücü terör örgütlerine yönelik operasyon yapma kudreti, imkânı ve yeteneği olduğunu hatırlattı, Ankara’nın bu husustaki kararlılığını vurguladı.

YUNAN MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Brüksel’deki NATO Karargahı’nda Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü. Görüşmede mevcut sorunların çözümü için iletişim kanallarının açık tutulması ve pozitif gündeme odaklanılması üzerinde duruldu. NATO Savunma Bakanları Toplantısı çerçevesinde düzenlenen “Savunma ve Caydırıcılık” konulu oturum sonrası gerçekleşen görüşmede, mevcut sorunların çözümü için iletişim kanallarının açık tutulması, pozitif gündeme odaklanılması, bunun iyi komşuluk ilişkilerinin yanı sıra ikili ve bölgesel iş birliğine sağlayacağı katkı, tansiyonun düşürülmesi için diyaloğun sürdürülmesinin önemi üzerinde duruldu.