Zeliha Berksoy’dan “Bir yaşlı kadın hikâyesi”

Zeliha Berksoy’a, Sabancı Uluslararası Adana Film Festivali “açılış töreninde“ “Yaşam Boyu Onur Ödülü” verildi.
Zeliha Berksoy çok yönlü bir sahne sanatçısıdır. Bertolt Brecht’in yüzüncü doğum yılı nedeniyle sahnelediği tek kişilik oyununu unutamam.
Genco Erkal’ın yönettiği bu tek kişilik oyun, Kerem Çalışkan’ın Türkçeleştirdiği Brecht’in aşk şiirleriyle başlıyor, Brecht’in “sosyal içerikli” mesajlarıyla devam ediyordu:
“- Yaşlı kadın, her gün kasaba gider ve etin fiyatını sorarmış. Sonra çantasını açar, bakar, ‘Benim maaşım bir kilo et almaya yetmez’ der ve çıkar gidermiş... Her gün... Her gün!.. Kasap sormuş. ‘Maaşın et almaya yetmiyorsa her gün neden geliyorsun?..’ Kadın demiş ki, ‘Ben her gün gelip söylemezsem, birçok kimsenin parası olmadığını, bu nedenle et alamadığını kim bilecek? Kim duyacak?’
- Tahterevallinin yukarıda durması, daha da yukarıya çıkması için, insanların çoğunun tahterevallinin öbür ucunda kalıp, o ucu aşağıya çekmesi gerekir. Daha az sayıdaki yukarıdakilerin hep, hep, hep yukarıda kalabilmesi için, daha çok sayıdaki aşağıdakilerin hep, hep, hep aşağıda kalması gerekir. Aşağıdakilerin bir kısmı şu veya bu şekilde tahterevallinin öbür ucuna geçer ise, yukarıdakiler durdukları yerden biraz aşağıya iner... Bunu yukarıdakiler hiçbir zaman kabul edemez!..”


Brecht oyuncusu
Zeliha Berksoy 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devresi’ni birincilikle bitirdi. Devlet Tiyatroları’nda bir süre başrol oynadıktan sonra kurum tarafından Berlin’e gönderildi. Berlin’de Schiller tiyatrosu ile Brecht’in Berliner Ensamble tiyatrosunda sahne aldı.
Brecht şarkıları ve oyunlarına büyük ilgi duydu. Türkiye’ye döndüğünde “Asiye Nasıl Kurtulur”daki “Asiye” rolü ile büyük ilgi topladı.
1972 yılından bu yana Brecht oyunlarını sahneliyor, Almanca ve Türkçe Brecht şarkıları söylüyor.
Zeliha Berksoy sadece Türkiye’de sahne almıyor, yabancı dil becerisi ile yurtdışında da sahneye çıkıyor, oyunlar sahneliyor.

Kurtuluş Savaşı Destanı
İstanbul’da uzun süre Bakırköy ve Beşiktaş belediyelerinin tiyatro faaliyetlerinin sorumluluğunu üstlendi.
Şimdilerde Nazım Hikmet’in “Kurtuluş Savaşı” destanını sahneliyor. Bu destan, şairin Bursa Hapishanesi’nde 1940’lı yıllarda kaleme aldığı “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinin içinde yer alır.
Bu destanda, 1919‘larda memleketin içinde bulunduğu ağır şartlarda ve insanlarımız yılgın, ümitsiz, çaresiz ve sefalet içinde iken, kendilerini nasıl kurtardıklarını, özgürlüklerini nasıl elde ettiklerini, nasıl ayağa kalktıkları anlatılır.
Zeliha Berksoy, “Olağanüstü” bir kadın sanatçının, opera, tiyatro sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy’un kızıdır. Annesinin anısına 1996 yılında Semiha Berksoy Vakfı’nı kurdu. Vakıf çocuklara ve yetişkinlere değişik, sahne sanatları ile ilgili değişik eğitim programları düzenliyor.
Zeliha Berksoy, iyi eğitimi olan, kültürlü, başarılı (ve de güzel ve zarif) bir sahne sanatçımızdır.
Ben hayranlarındanım. Ödülünü kutlarım.